• پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9511-7891-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه:

در ارائه آمار ورود زائران به مشهد تناقض‌هایی وجود دارد

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی حکیم جرجانی گرگان گفت: در آمارهای زائران ورودی به مشهد همیشه تناقض‌های مختلفی وجود دارد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر مهدی سقایی امروز 21 بهمن ماه در سمینار تخصصی آینده گردشگری مشهد که در پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در سال 88 براساس آماری که سازمان مرکز ملی آمار ایران ارایه داد 15 میلیون نفر گردشگر به مشهد آمدند اما دقیقا در همان سال این آمار در اخبار و توسط مسوولان به میزان 25 میلیون نفر اعلام شد.

وی با اشاره به اینکه برای زائرسراهای ارزان قیمت الگوی خانوادگی در نظر گرفته نشده است، افزود: ساخت زائرسراهای ارزان قیمت به علت ارزان قیمت بودن طرح خوبی است اما در آن گردشگر و زائر اصلا مورد توجه قرار نگرفته‌اند.
 
وی افزود: این طرح دقیقا مانند احیای طرح بافت فرسوده اطراف حرم است که آن طرح نیز مطلوب بود اما حرم، زائران و مجاوران حرم اصلا در نظر گرفته نشده بودند.

عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی حکیم جرجانی گرگان خاطرنشان کرد: در سند چشم‌انداز سال 1400 برای مشهد 40 میلیون زائر ورودی پیش‌بینی شده است و 75 درصد زائران سطوح مالی متوسط به پایین دارند، بنابراین طرح زائرسراهای ارزان قیمت براساس وجود پیش‌بینی این امار برنامه‌ریزی شده است.

سقایی با بیان اینکه انگیزه بیشتر گردشگران وارد شده به مشهد، انگیزه‌های ترکیبی است، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم میان انگیزه‌های موجود برای گردشگران تعامل ایجاد کنیم و به این نکته نیز دقت کنیم که گردشگری مذهبی چارچوب‌ نهادها و ساختارها را نمی‌پذیرد به طوری که می‌بینیم جمعیت زائران پیاده زمانی که خودجوش و مردمی بود آمار بالایی را به خود اختصاص داد اما زمانی که نهادها خواستند آن را کنترل کنند آمار آن کاهش یافت. گردشگری تنها نیاز به نظارت نهادها و دولت دارد و باید به صورت خصوصی اداره شود.

 
وی با بیان اینکه پیوند میان زیارت و سیاحت از گذشته تاکنون وجود داشته و نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد، تصریح کرد: مشهد بالاترین رشد مرکز خرید را داشته چون تقاضا در این خصوص زیاد بوده است. در حال حاضر گردشگری در ایران و همچنین در مشهد تقاضامحور است و باید براساس تقاضای مردم نیازهای آنان را برطرف کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: