• دوشنبه ۲۵ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9511-8084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون وزیر کشور خبر داد

اعمال تعدیل سهام پدیده در هفته جاری

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور از اعمال تعدیل برای سهامداران طی هفته جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی شرکت پدیده بابک دین‌پرست با اشاره به جلسه شب گذشته ستاد تدبیر استان اظهار کرد: در جلسه دیشب درباره بسیاری از ابهامات موجود در پدیده تصمیماتی راهبردی گرفته شد که مساله تعدیل و تعیین تکلیف تعهدنامه‌داران نیز از موضوعات این جلسه بود.

وی با بیان اینکه ستاد تدبیر استان قبلا قول داده بود برای جبران زیان‌های مالی سهام داران مانده سهام سهام‌داران اصلی بین سهام‌داران خرد تقسیم شود، عنوان کرد: اجرای این فرآیند در دستور کار کمیته اجرایی ستاد تدبیر قرار گرفته و طی چند روز آینده محقق خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور در خصوص تعهدنامه‌داران نیز خاطرنشان کرد: در گذشته اوراقی به نام تعهدنامه داده شده بود که در آن تعهدنامه‌داران از اصل پول سهام خود با سود ٣٠ درصد بهره‌مند می‌شدند و مقرر بود در موعد چند ماهه این پول پرداخت شود.

دین‌پرست ادامه داد: این رقم حدود ٣٧٠٠ میلیارد تومان برای بیش از ۶٣ هزار نفر بود اما امروز با توجه به عدم وجود نقدینگی در شرکت، ستاد تدبیر تصمیم گرفت این امکان را فراهم سازد تا تعهدنامه‌داران تعهدات خود را با شرط بهره‌مندی از تعدیل به سهام تبدیل کنند و برای کسانی که مایل نیستند نیز الزام صددرصدی وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد:آن دسته از افرادی که مایل به تبدیل تعهد به سهام نیستند نیز می‌توانند تا زمانی که شرکت به وضعیت سوددهی برسد صبر کنند تا مبلغ طلبشان به آن‌ها پرداخت شود چراکه در حال حاضر اصلا این امکان وجود ندارد که این پول را پرداخت کنیم.

دین‌پرست دیگر مصوبه جلسه شب گذشته را در خصوص اتاق نقل و انتقال سهام پدیده خواند و اظهار کرد: اتاق مبادلات سهام در ٢٠ بهمن ماه به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد اما با رفع مشکلات فنی اقدامات لازم برای راه‌اندازی عملی آن در حال انجام است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور با اشاره به مصوبه جدید شورای امنیت کشور برای راه‌اندازی اتاق نقل و انتقالات سهام تاکید کرد: در حال حاضر هیچ منع فنی و قانونی در خصوص راه‌اندازی اتاق وجود ندارد. سازمان بورس نیز اتاق مبادلات سهام را از همه لحاظ کامل اعلام کرده و مجوزهای لازم برای آن را کافی دانسته و از نظر فنی نیز مشکلی وجود ندارد.

دین‌پرست گفت: در حال حاضر چنانچه اتاق گشایش یابد، با توجه به وضعیت فعلی پروژه به ضرر معسرین خواهد بود زیرا معتقدیم گشایش اتاق باید به نحوی باشد که شاهد افزایش نرخ سهام باشیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر از لحاظ قانونی هیچگونه مشکلی برای اعلام آغاز عملیات خرید و فروش سهام نداریم اما بحث حفاظت از حقوق سهامداران برای ما مطرح است. برای ستاد تدبیر مهم است که سهامداران در این فرآیند دچار مشکلات نشوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور عنوان کرد: بعد از اعمال تعدیل، سهامداران خواهند توانست همه سهام خود را در حسابشان رویت کنند اما در خصوص فرآیند و مکانیزم تعدیل باید تصمیم‌گیری‌ها در کمیته اجرایی ستاد تدبیر انجام شود.

دین‌پرست تامین اعتبار از سوی کنسرسیوم برای پروژه پدیده و آغار رسمی ساخت‌وسازها را از عوامل موثر در نرخ سهام دانست و افزود: کنسرسیومی با محوریت بانک صادرات ایران و حضور ۶ بانک تشکیل شده است و بنا بر مصوبه جلسه دیشب مقرر شده فردا یا روز بعد از آن مبالغی از کنسرسیوم به پروژه تزریق شود.

وی اظهار کرد: ۵ مساله مورد درخواست بانک صادرات بوده که از نظر شرکت و ستاد تدبیر تمامی اطلاعات مورد نیاز برای تخصیص کنسرسیوم در اختیار بانک قرار گرفته و مقرر شده اولین مرحله پرداخت تسهیلات در روزهای آینده انجام شود. بنا بر قولی که دوستان بانک صادرات دادند، قرار است فردا اولین رقم پرداخت شود و تا پایان بهمن ماه نیز درصدی از اعتبارات توسط بانک پرداخت خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور درباره اقداماتی که تاکنون از سوی کارگروه ویژه وزارت کشور با پیگیری هیات مدیره صورت داده، گفت: در گذشته تمام دستگاه‌های نظارتی ایراداتی را به اقدامات شرکت وارد داشته‌اند لذا تلاش کردیم تا همه این گزارش‌ها را بررسی و راهکارهای لازم برای هر کدام را پیاده‌سازی کنیم. همینک تقریبا همه مشکلات موجود حل و فصل شده است.

وی گفت: در حال حاضر شرکت پدیده هیچ اختلافی با تامین اجتماعی ندارد و مشکلات مربوط به اداره کل دارایی نیز به صورت کامل حل و فصل شده است.

دین‌پرست ادامه داد: در خصوص بحث آب منطقه‌ای نیز با اقداماتی که انجام شد، هیات مدیره ٧۴٠ میلیارد تومان را به ۶١٠ میلیارد تومان کاهش داد. پیگیری اقدامات حقوقی نیز انجام و قرار منع توقیف در خصوص سازمان جهاد کشاورزی صادر شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور بیان کرد: حسابرسی شرکت نیز در حال انجام است. در حال حاضر حسابرسی سال ٩٣ انجام شده و به تایید سازمان حسابرسی کشور رسیده است. در خصوص حسابرسی سال ٩۴ نیز ٣ شرکت ارائه شده و ۶ شرکت دیگر نیز تا ١۵ اسفندماه در اختیار سازمان حسابرسی قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه مباحث مربوط به شهرداری و پایان کار نیز به اتمام رسیده است، عنوان کرد: صدور پایان کار برای این حجم از ساخت و ساز اقدام بزرگی برای رفع بسیاری از مشکلات فراروی شرکت پدیده بود.

دین‌پرست از دیگر دستاورهای کارگروه ویژه را بحث کنسرسیوم بانکی خواند و ادامه داد: بحث کنسرسیوم نیز با همکاری بانک مرکزی در حال آغاز فرآیند پرداخت است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور با اشاره به برخی مباحث که از سوی سهامداران در خصوص دارایی‌های مجموعه اعلام می‌شود، گفت: در جلسه دیشب گزارشی از اموال و دارایی‌ها و املاک و ارزش سهام باقی مانده از سوی هیات مدیره تقدیم ستاد تدبیر شد که پس از راستی‌آزمایی بناست در اختیار سهام‌داران قرار گیرد.

دین‌پرست با بیان اینکه متاسفانه شاهد پدیده «پدیده‌هراسی» در جامعه هستیم، گفت: هر اقدامی که برای حل مشکل سهامداران انجام می‌شود، متاسفانه باز هم عده‌ای معترض و نگران هستند و اقدام به هتک و توهین به دست‌اندرکاران می‌کنند. تنها چیزی که باعث امید همه دست‌اندرکاران و تصمیم‌سازان در پرونده پدیده است، حل مشکل سهامداران است.

وی ادامه داد: دیشب تمامی اعضای جلسه بالاتفاق تاکید کردند که باید توجه ویژه به افرادی که مشکل جدی در زندگی دارند بشود تا با پرداخت بخشی از وجوه مشکلاتشان را حل کنند.

دین پرست اظهار کرد: تمامی دوستان اعتقاد داشتند که باید زمینه ای برای حل مشکل پیدا شود و همه راهکارهای موجود برای پرداخت وجه به کسانی که مصداق واقعی بحث اعسار باشند بررسی شد و در همین خصوص کمیته اجرایی موظف شد به فرآیندی برای رسیدگی به حل مشکل معسرین برسد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور از برگزاری مراسم رسمی و با شکوهی برای آغاز فعالیت مجدد پروژه پدیده طی هفته های آینده خبر داد و بیان کرد: دیشب تصمیم گرفته شد زمانی که بخشی از وجوه کنسرسیوم وصول شد با حضور برخی از مسئولان ملی و استانی طی مراسمی کار پروژه آغاز شود تا اعتماد از دست رفته به شرکت بازگردد و این موضوع حتما تا قبل از سال جدید محقق خواهد شد.

وی درباره تبلیغات شرکت نیز گفت: در خصوص تبلیغات صدا و سیما ستاد تدبیر این موضوع را تصویب کرد و امروز در این خصوص نامه استاندار محترم به وزیر کشور ارسال شد که بعد از پیگیری در صدا وسیما و دیگر مراجع مربوطه تبلیغات پدیده در صدا و سیما و دیگر رسانه ها عملا آزاد خواهد شد.

دین پرست در خصوص مساله ارتفاع برج اقامتی پدیده نیز گفت: برخی از مشکلات و موضوعات پدیده وجوهات تخصص و مختلفی دارد برای مثال زمانی که در خصوص ساخت و سازها صحبت می کنیم جنبه های پیچیده ای و فنی دارد. در شورای امنیت کشور در ٨ شهریور سال ٩۴ مصوبه ای صادر شد که برج اقامتی بیشتر از ١٠ طبقه نداشته باشد. ۶ ماه بعد با پیگیریهای مکرری که صورت گرفت مقرر می شود شورای عالی شهرسازی موضوع را بررسی کند و در ٢٠ دی ماه جاری در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی حضور پیدا کردیم و همه نکاتی که برای اخذ تصمیم مشخص لازم بود ارائه گردید و هنوز این دوستان در حال بررسی هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور افزود: ارتفاع برج اقامتی داستان پیچیده ایست اما باید اجازه وفرصت بدهیم تا بهترین تصمیم اتخاذ شود و امیدواریم برای ارتفاع تصمیم صحیح گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: دوستان باید در شرایط آرام و منطقی نظر نهایی را بدهند و هیچ چیز هنوز نهایی نشده است. دکتر رحمانی فضلی در این باره ٢ بار با وزیر راه و شهرسازی صحبت کردند و دکتر آخوندی هم قول دادند با نگاهی مثبت مسئله را رسیدگی کنند.

دین پرست تصریح کرد: ما شاید نتوانیم رویای سهامداران را بسازیم اما برای حل مشکلات انها تلاش می کنیم . این خانه باید از پای بست درست شود و بحث پدیده هراسی را باید تمام کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور عنوان کرد: چنانچه این مشکل حل شود اعتماد سهامداران و سرمایه گذاران و دستگاههای مسئول باز خواهد گشت و باید کمک کنیم تا این اعتماد برگردد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در پدیده شاندیز هیچ مشکلی که تعیین تکلیف نشده و دارای ابهام باشد نداریم. پدیده مجموعه باشکوهی است که حیف است تکمیل نشود و حیف است اگر در چارچوب مقررات قرار نگیرد.

دین پرست ادامه داد: با تشکیل کارگروه ویژه در وزارت کشور برای بررسی و حل مشکلات پدیده از آذر ماه، برآیند کارها به این سمت رفت که مشکلات پدیده در کمترین زمان ممکن حل شود و در همین راستا در همه دستورات تاکید شد که تمامی دستگاههای ملی و استانی برای حل مشکلات سهامداران و سایر ذی نفعان مثل تعهد نامه داران کمک کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور با بیان اینکه از بدو شروع فعالیت کارگروه تاکنون ١٠ نامه یا امریه با امضای رییس جمهور، معاون اول ایشان و یا دبیرخانه هیات دولت در خصوص مشکلات پدیده صادر شده است، گفت: با پیگیریهای روزانه شخص وزیر کشور بسیاری از مسائل و مشکلات پدیده همینک حل شده و به جرات می توان گفت امروز هیچ مشکلی بلاتکلیف یا دارای ابهامی در خصوص پدیده نداریم.

دین پرست افزود: بایستی از مساعدت تمامی شخصیتها و دستگاهها از جمله ریاست محترم قوه قضاییه و دادستان کل کشور، رییس کل دادگستری استان و دادستان مشهد تقدیر شود.

وی تاکید کرد: همه درصددیم که با توجه به وضعیت فعلی شرکت پدیده در اجرای دستور ریاست جمهور و هیات وزیران، برای حل مشکلات پروژه و احقاق حقوق سهامداران عمل کنند و چنانچه هر مشکلی وجود دارد باید حل شود و این دستور شخص رییس جمهور است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: