• پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9511-9384-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

تاجیکستان و ترکمنستان برای ایران به منزله شریک تجاری هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به همکاری های تجاری بین ایران با کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان تصریح کرد: نگاه ایران به کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان به عنوان شریک تجاری است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان، راضیه علیرضایی امروز در دومین میز کشوری همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران در قالب نشست سه جانبه ایران، تاجیکستان و ترکمنستان در هتل درویشی مشهد اظهار کرد: آنچه که امروز قرار است پیگیری شود، بسیار اهمیت دارد. عمده راه های ارتباطی ما با تاجیکستان از طریق ترکمنستان است. آنچه که هدف ما از برگزاری این نشست است، این است که کشورهای هدف صادراتی ما، شریک تجاری ما هستند.

وی ادامه داد: علاوه بر این سرمایه گذاری های مشترک، امنیت سرمایه گذاری و... از دیگر رویکردها و اهداف ما از برگزاری این نشست است. بستر این سرمایه گذاری ها در توسعه همین همکاری هاست. البته یکسری نگرانی ها از طریق تجار ما گزارش شده و پیشنهاداتی نیز برای حل آن ارایه می شود. 

علیرضایی عنوان کرد: در نهایت برگزاری این جلسه بین سه کشور برای حل مشکلات تجاری به عنوان راهکار نهایی در نظر گرفته شده است. یکی از مسایل اصلی ما رفع مشکلات تجار و مشکلات بانکی خصوصا در حوزه ارز و تبادل نقدینگی است. امیدواریم این دو کشور با بانک های ما نیز جلساتی داشته باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مسایل بانکی، حمل و نقل خصوصا حمل و نقل ریلی، ترانزیت و هزینه های آن و مسایل کنسولی و هزینه های آن که خیلی متناسب با حجم ارتباطات ما با یکدیگر نیست از اصلی ترین مسایلی است که باید برای حل مشکلات مربوط به آن راهکاری اندیشید.

وی با بیان اینکه مشکل نخست ما امنیت سرمایه گذاری است، گفت: سقف پوشش های صندوق ضمانت سرمایه گذاری در این دو کشور پایین است. در حوزه گمرک نیز مذاکرات سیاسی برای تقویت گمرکات وجود دارد ولی فرایندهای اجرایی آن هنوز چندان پیش نرفته است. اگر همین تفاهمات بین دو دولت اجرایی شود، بخشی از مشکلات ما حل خواهد شد. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اضافه کرد: علاوه بر این مساله تعرفه های ترجیحی برای دو کشور اهمیت دارد. ما برای تقویت مراودات بین بازرگانان این کشورها توسعه برگزاری نمایشگاه های تخصصی بوده است. تهاتر پول فعالیت های ما با شرکت گاز برای تقویت تجارت ما با کشور ترکمنستان نقش حیاتی دارد.

علیرضایی ادامه داد: برای فعالیت های مرز لطف آباد به مقصد لطف آباد و بندرعباس تسهیلات حمل و نقل ریلی قرار داده ایم. این فرایند و تخفیفات می تواند کالا موثر باشد برای توسعه تجارت بین دو کشور. تخفیف 15 تا 50 درصدی عدد زیادی است. 

پس از وی محمدحسین روشنک، رئیس اتحاده صادرکنندگان خراسان رضوی، گفت: تغییر قوانین در هر کشوری باید با مطالاعتی صورت گیرد که کشورهای هدف تجاری دیگر را تحت تاثیر قرار ندهد. تغییرات قوانین باید با توجه به شرکای تجاری صورت گیرد. 

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که ما با کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان علاوه بر ارتباطات تجاری، ارتباطات اجتماعی و قومی داریم. درخواست ما این است که در هر کدام از تصمیم گیری ها این موارد مد نظر باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: