• پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9511-13685-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

فرماندار مشهد:

نمی‌خواهیم همه کارها را برای انتخابات تعطیل کنیم/ اعتدال آیت‌الله هاشمی مددی برای انقلاب بود

فرماندار مشهد گفت: ما نمی‌خواهیم تمامی کارها را برای انتخابات تعطیل کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، رحیم نوروزیان امروز در شورای اداری شهرستان مشهد که در محل فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی حق بزرگی بر گردن ما دارد، اظهار کرد: وی همیشه در کنار امام و همراه همیشگی رهبری بود، مشی و گفتمان عقلانیت و اعتدالی که ایشان بنیان گذاشت در بسیاری از قضایا و مشکلات مددی برای انقلاب بود.

وی ادامه داد: یادمان هست در آخرین دوره‌ای که ایشان توسط رهبری به سمت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد، با آن همه هجمه‌ها و فشارها علیه ایشان مقام معظم رهبری با این انتصاب خواستند تا نقش مهمی که آیت‌الله هاشمی در نظام داشتند استمرار پیدا کند.

وی با تشکر از حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، گفت: از تمامی ارگان‌ها و سازمان‌ها که در برگزاری هرچه بهتر و پوشش رسانه‌ای مطلوب این مراسم همکاری کردند تشکر می‌کنم. 

نوروزیان تصریح کرد: متاسفانه ریاکاری و تظاهر بعد از انقلاب در کشور بیشتر شد و دلیل آن این است که قبل از انقلاب دین‌داری هزینه داشت، اما در حال حاضر اینگونه نیست و نه‌تنها دین‌داری هزینه ندارد بلکه بعضا نفع هم دارد.
 
وی با اشاره به موضوع کمک‌های مردمی برای بازسازی عتبات عالیات و تخریب‌هایی که بر روی این موضوع صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: امروز بیش از هر زمانی در فضای مجازی بر این موضوعات سم پاشی و تخریب می‌کنند، مخصوصا در ایام محرم و حضور مردمی در مراسم‌های آن تخریب‌ها افزایش پیدا می‌کند که چرا پول خود را خرج کشورهای عربی می‌کنید، اما حقیقت امر این است که این افتخاری است برای هر مسلمان عاشق اهل بیتی که بتواند قدمی در این راه بردارد.

در حادثه پلاسکو به شعور مردم توهین شد

فرماندار مشهد با بیان اینکه باید بر روی نحوه اطلاع‌رسانی خود کار کنیم، عنوان کرد: باید نحوه اطلاع‌رسانی خود را با ریزه‌کاری‌هایی که دارد تبیین کنیم. بعد از حادثه پلاسکو به شعور مردم ایران توهین شد، حتی گاهی خومان به شعور مردم توهین کردیم. اینکه گفتند سلفی گرفتند، کلیپ درست کردند، راه را برای خودروهای امدادی باز نکردند و...، اما من معتقدم با شعورتر و احساسی‌تر از مردم ایران هیچ جا وجود ندارد.

وی افزود: مصادق این حرف نیز این است که بر اساس گفته رییس سازمان آتش‌نشانی مشهد بعد از حادثه پلاسکو میزان تماس‌های مزاحم به آتش‌نشانی که پیش از این بیش از 90 درصد تماس‌ها را شامل می‌شد به شدت کاهش پیدا کرد و این به این دلیل است که مردم متوجه این موضوع شدند. 

نوروزیان با بیان اینکه مشکل ما این است که نمی‌توانیم مردم را به خوبی توجیه کنیم، گفت: مردم مثل معدن هستند که باید آن‌ها را کشف کنیم، اگر مردم درست متوجه شوند آن‌ها  در این راه پیش قدم خواهند شد، بنابراین باید دقت بیش‌تری در این زمینه شود.

وی با اشاره به لزوم خدمت‌رسانی به مطلوب به زائران مخصوصا در ایام نوروز، اظهارکرد: حدود 25 تا 30 میلیون نفر در سال به مشهد می‌آیند و عمده این افراد زائر هستند و تکلیف قانونی و شرعی ما خدمت به این افراد است. 

فرماندار مشهد اضافه کرد: همچنین در حال حاضر مشهد، عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را نیز دارد که عنوان بسیار بزرگی است. ما در ستاد خدمات سفر شاهد بودیم که مسئولان شب و روز پای کار بودند.

وی با یادآوری حوادث بزرگی که در چند سال اخیر اتفاق افتاده‌ از حادثه برخورد قطارها در نیشابور تا حادثه پلاسکو، گفت: اعضای ستاد بحران و هر دستگاهی باید توجه کرده و آمادگی داشته باشند، بر روی کاغذ همه چیز درست است اما هنگامی که اتفاقی می‌افتد باهم هماهنگ نیستیم.

حاشیه‌شهر مشهد مسئله‌ای اساسی و اولویت ماست
 
نوروزیان با اشاره به معضل حاشیه شهر مشهد، تصریح کرد: متولی و مجری حاشیه شهر ما هستیم، اگر هماهنگ باشیم و درک مشترکی از مشکلات داشته باشیم می توانیم مشکلات را برطرف کنیم. مسئله حاشیه شهر مشهد اولویت ما و مسئله اساسی ماست و ان‌شاءالله با هماهنگی و همکاری بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از کار به هماهنگی و بخشی به تامین اعتبارات مربوط می‌شود، خاطرنشان کرد: در هفته دولت در شهر مشهد720 میلیارد تومان پروژه دولتی افتتاح شد، این بجز پروژه‌های شهرداری و بخش خصوصی است.

کشف‌رود نماد همکاری سازمان‌هاست

فرماندار مشهد کشف‌رود را نمادی از همکاری سازمان‌ها برشمرد و عنوان کرد: کشف رود سال‌های سال مشکلاتی داشت، اما با همکاری و هماهنگی تمامی سازمان‌ها هم اکنون بخش اصلی مشکلات برطرف شده و اگر در اردیبهشت ماه  به آنجا سر بزنید شاهد کمربند سبز مشهد در کشف رود خواهید بود. 

وی ادامه داد: 1500 هکتار از اراضی کشف روز آزادسازی شده است و 500 هکتار آن در اختیار شهرداری برای پاکسازی و کاشت نهال است، بنابراین با وجود اینکه مشکلات بسیار است اگر با هم همکاری داشته باشیم ظرفیت‌های ما بیش از این‌هاست. 

گلایه مردم از همه دستگاه‌هاست

نوروزی با تاکید بر اینکه مشکلات بسیار است، اما ظرفیت‌های بسیاری نیز وجود دارد، تصریح کرد: نباید تمام مشکلات را به دولت نسبت داد، مشکلات متعلق به همه ارگان‌ها بوده و حکومتی است. هر کسی که کوچک‌ترین قدرت و تریبونی دارد باید به مردم پاسخگو باشد. وقتی مردم گلایه‌مندند از همه دستگاه‌هاست. اگر کاری خوب انجام شود می‌گویند نظام خوب کار کرده، بنابراین ما با هم فرق نداریم و همه مسئولین دور یک کشتی نشسته‌ایم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور، خاطرنشان کرد: یکی از ظرفیت‌های موجود در کشور قدرت حل فوق العاده مسائل است، ما ملتی با پشتوانه تمدنی بالا هستیم، استقلال مدیریتی داشته و خوب یا بد را خودمان تصمیم می‌گیریم، برای نمونه در برجام خوب یا بد را خودمان تصمیم گرفتیم.

فرماندار مشهد افزود: همچنین ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خوبی در کشور ایجاد شده است که باید از آنها به درستی استفاده کنیم، بهداشت و رفاه در کشور ما در سطح بالایی قرار دارد، امید به زندگی و سطح زندگی مردم بالا است، دانشگاه‌ها و تحصیلات مردم در سطح بالایی قرار داشته، انسجام و وحدت ملی خوبی داریم.

وی عنوان کرد: فاصله دهک‌های درآمدی ما سال به سال در کشور کم شده است، درآمد سرانه مردم افزایش پیدا کرده و وابستگی به بودجه نفت کاهش پیدا کرده و از 44 درصد به 32 درصد رسیده است، همچنین به غیر از نفت در حوزه‌هایی مانند کشاورزی و گردشگری نیز رشد مثبت داشتیم و تورم 40 درصدی کشور هم اکنون یک رقمی شده است.

نوروزیان با بیان اینکه ما باید بر روی این ظرفیت‌ها متمرکز شده و از آن‌ها استفاده کنیم، گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی و حاشیه شهر مطالباتی است که از دستگاه‌ها داریم و باید اقدامات صورت گرفته آن‌ها پیگیری شود.

انتخابات مساله مهم کشور است

وی با بیان اینکه انتخابات مساله مهم کشور است، تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم تمامی کارها را برای انتخابات تعطیل کنیم، اما اولویت و تمرکز ما در انتخابات است. موضوع ملت و حق‌الناس مردم است که باید آن را حفظ کنیم و قوانین در این زمینه گویا است. 

فرماندار مشهد اضافه کرد: براساس ماده 21 قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده 61 قانون انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همه ارگان‌های موظف هستند کارکنان و تجهیزات خود را تا مشخص شدن نتیجه انتخابات در اختیار ستاد انتخابات قرار دهند که این اهمیت انتخابات را می‌رساند. حتی در ماده 86 این قانون مجازات‌هایی برای افرادی که در این زمینه همکاری نکنند مشخص شده است، اما در کشور ما  مدیرانی نیستند که همکاری نکنند.

وی با اشاره به اینکه انتخابات مسئله کل نظام است، بیان کرد: ما باید با رعایت بی‌طرفی همه امکانات و دقت خود را به موضوع انتخابات اختصاص دهیم، البته براساس قانون  افرادی که نقشی در انتخابات ندارند می‌توانند غیر از زمان‌های اداری و بدون استفاده از امکانات اداری برای فردی تبلیغات کنند، اما مدیران اجرایی که برگزاری انتخابات را بر عهده دارند نباید در انتخابات دخالت کنند. بر همین اساس ما و همکارانمان مقید به نظارت هستیم تا هیچ‌گونه تخلفی صورت نگیرد و اگر فردی تخلفی  در روند انتخابات مشاهده کرد به ما اعلام کند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: