• پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9511-22786-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

علامه محقق:
تنها دفن مشاهیر در حرم مطهر رضوی کافی نیست

دکتر علامه محقق گفت: دفن مشاهیر در بارگاه امام رضا(ع) کافی نیست، بلکه آنان را باید به جامعه معرفی کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علامه مهدی محقق، استاد زبان فارسی امروز 28 بهمن ماه در همایش ملی مشاهیر آرمیده در حرم مطهر امام رضا (ع) که در تالار ابوریحان بیرونی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: مشهد مرکز علم و دانش بوده و مدرسین توانمندی داشته است؛ هرچه بیشتر بزرگان این شهر معرفی شوند، برای نسل جوان مفیدتر خواهد بود.

در ادامه این مراسم محمد صال مصلحیان، استاد علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص پروفسور فاطمی، اظهار کرد: ایشان در یک خانواده فرهگنی متولد شدند و در منزل با حضور معلم سرخانه دروس عربی و مذهبی را فرا گرفتند. این استاد در دوران دبیرستان علاوه بر تحصیل، به تدریس در کلاس‌های پایین‌تر هم می‌پرداخته است. 

وی ادامه داد: در سال 1306 که وزارت جنگ ایران با یک آزمون ورودی عده‌ای از محصلین را به خارج می‌فرستد، استاد در این آزمون رتبه اول را کسب می‌کند و به فرانسه اعزام می‌شود. اگرچه در آن دوران رشته پزشکی مورد توجه بود اما در ریاضیات ارتش اعلام آمادگی کرده‌ بود. 

استاد دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: وی در کلاس‌های ریاضی‌دانان مشهوری شرکت کرد بعد از بازگشت به ایران  ابتدا در دبیرستان و سپس در دانشگاه‌ها مشغول به تدریس شد، در مورد استاد فاطمی گفته‌اند به معلمی عشق می‌ورزید و در تدریس جدی بود. 

مصلحیان گفت: پرفسور فاطمی در سال 50 ودر جمع شاگردان خود عنوان می‌کند، افتخار می‌کنم که 90 درصد اساتید و دبیران ریاضی یاشاگرد من و یا شاگرد شاگردان من بوده‌اند، وی در سال 1313 و پس از تاسیس دانشگاه تهران در تاسیس دانشکده فنی مشارکت می‌کند و از پایه‌گذاران دانشکده علوم دانشگاه تهران بوده است.

وی با اشاره به بازنشسته شدن استاد فاطمی در سال 1347 از دانشگاه تهران، افزود: استاد پس از بازنشستگی و به دلیل علاقه فراوانش به امام رضا(ع) عازم مشهد می‌شود و مدیریت گروه علوم ریاضی دانشگاه فردوسی را بر عهده می‌گیرد.  

استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: کسب درجه پروفسوری ریاضیات از دانش‌سرای عالی پاریس، کسب عنوان شاگرد ممتاز رشته ریاضی در دانشسرای عالی پاریس، کسب عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران درسال 1350 از جمله افتخارات پروفسور فاطمی است. او تنها ایرانی فارغ‌التحصیل شده از دانش‌سرای عالی پاریس است و دولت فرانسه برای این موفقیت به ایران تبریک گفته است. 

مصلحیان ادامه داد: استاد فاطمی تدوین نخستین کتاب‌های ریاضی برای دانش‌آموزان را انجام داده و 26 جلد کتاب ریاضی با همکاری دوستانش برای دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها تالیف کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: