• جمعه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9511-17090-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

سیزدهمین سالگرد فاجعه دلخراش انفجار قطار در نیشابور؛

غلامحسين مظفري: ظلم آشكار بر نيشابور روا داشته شد

مستشار دیوان محاسبات کشور گفت: در بزرگترين سانحه تاريخ راه‌آهن كشور كه در نيشابور اتفاق افتاد، شاهد مظلوميت نيشابور و تبعيض آشكار بوديم اما هنوز براي احقاق حقوق قربانيان دير نشده است.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، غلامحسين مظفري نماينده پیشین نيشابور یک سال پس از حادثه انفجار قطار، در مجلس، اعتراض خود را اين گونه بيان كرده بود: «آيا افرادی نظیر فرماندهان و جمعی از نیروهای نظامی و انتظامی، بسیجیان جان بر کف، امدادرسانان شهرداری، آتشنشانی، هلال احمر و کارکنان خدوم فرمانداری که در این راه به دیار حق شتافتند، غیر از شهید هستند؟»
 
او در بخشي از سخنان خود در همان سال‌ها گفته بود: «شايد تفاوت ماجرا در اين است كه اينجا تهران است و هواپيما به ساختمان 10 طبقه‌ بتوني شهرك توحيد برخورد مي‌كند و آنجا نيشابور است و قطار در روستاي گلی‌ده نو هاشم‌آباد منفجر مي‌شود؟ اينجا احتمال سقوط هواپيما نقص فني است و آنجا هنوز هزار و يك ابهام در علت انفجار عظيم قطار وجود دارد.»

اما در سيزدهمين سالگرد اين فاجعه با وي گفت‌وگویي داشتيم كه در ادامه خواهد آمد.

مظفري در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا گفت: انتخابات دو روز بعد از حادثه بود و حدود چهار ماه و نيم بعد به مجلس رفتيم البته نمايندگان وقت نيز پيگير موضوع بودند اما در اولين سخنراني كه كردم درخواست استعفاي وزير را داشتم كه حداقل به احترام كشته شدگان حادثه استعفا دهد، بعد روند طبيعي خود را طي كند كه البته اين موضوع در دنيا مرسوم است.

وي با اشاره به سقوط هواپيماي سي 130، ادامه داد: در مجلس نيز يك نطق داشتم كه موضوع بحثم اين بود كه دولت يك وظايفي در قبال حادثه انفجار قطار داشت، اما كوتاهي‌هايي شكل گرفت؛ در اعتراض به اين موضوع گفتم چرا بايد در آن اتفاق سقوط هواپيما همه شهيد اعلام شوند در حالي كه در اين حادثه قطار كه نيروهايي به قصد كمك رفته بودند شهيد اعلام نشدند؟ براي نيشابور اين مظلوميت و سختي روا داشته شد و هيچ اتفاقي نيفتاد.
 
فرماندار سابق شهرستان نيشابور عنوان كرد: من خود به عنوان يكي از كساني هستم كه تا آخرين لحظات معترضم حتي همان زمان در سخنراني 22 بهمن نيز به اين موضوع اشاره كردم؛ حداقل توقع اين بود كساني را كه مامور بودند، شهيد اعلام مي‌كردند؛ كساني مانند آتشنشانان، نيروهاي انتظامي و... اين ظلم آشكار است و البته هنوز هم دير نشده و این امکان وجود دارد كمپيني براي احقاق حقوق آنان شكل بگيرد.

وي با اشاره به اتفاقات مشابهي كه در مركز كشور افتاده و تبعيض‌هاي صورت گرفته افزود: چون اينجا روستايي دور از مركز بود به آن بي‌توجهي شد؟ اتفاقي مشابه در تهران اين همه پخش مستقيم و... داشت؛ اين تبعيض ناروايي است فاجعه قطار در مقايسه با حوادث ديگري كه اتفاق افتاد وحشتناك‌تر بود.

مظفري با بیان اینکه كماكان معتقدم در آن حادثه كوتاهي شد، از اين جهت كه حداقل بايد كشته‌شدگان شهيد اعلام مي‌شدند و مكاتبات زيادي نيز انجام دادم اما نتيجه اي حاصل نشد، خاطرنشان کرد: البته بسياري از مسئولان بي‌ريا كار كردند؛ مانند مسئولان استانداري كه هركاري توانستند انجام دادند؛ دولت وقت به حد اعلا به موضوع خسارات رسيدگي كرد و بحث‌هاي اجرايي آن به نظر من خوب انجام شد گرچه حادثه گسترده و تلخي بود ولي اصل ناراحتي ما تبعيض‌هايي بود كه اتفاق مي‌افتد؛ شهيدِ خدمت اعلام كردن اين عزيزان در واقع احترام به خانواده آن‌هاست.

مستشار دیوان محاسبات کشور تصريح كرد: اين مهم‌ترين خواسته خانواده‌ها بود و مشابه اين حادثه را نداشته‌ايم؛ اگر چه در سطح استاني رسيدگي‌ها خوب بود اما در سطح ملي جاي گله وجود دارد؛ هنوز هم مي‌توان جبران كرد و به نظر من اين بزرگترين حادثه تاريخ راه‌آهن كشور بايد از يك جايي پيگيري شود.

«29 بهمن‌ماه 1382 فاجعه انفجار قطار نیشابور که به قولي بزرگ‌ترین سانحه راه‌آهن در ایران است، اتفاق افتاد كه در اين حادثه بيش از 700 نفر كشته و زخمي شدند كه در جمع جانباختگان نيز آتشنشانان و نيروهاي امدادي، نيروهاي دولتي از جمله فرماندارِ وقت اين شهرستان، اهالي روستا و... بودند.»

انتهای پیام

لینک های مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: