• جمعه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9511-9891-5
  • خبرنگار : 15245
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار:

۸۰ درصد از زائران فقط در ۴ ماه از سال به مشهد سفر می‌کنند

معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: یکی از چالش‌های حوزه گردشگری در استان خراسان رضوی، سفر بیش از ۸۰ درصد از ۲۵ میلیون زائر داخلی و ۲ میلیون زائر خارجی، فقط در مدت ۴ ماه از سال به مشهد است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسن واحدی در همایش گردشگری آسان در مشهد با اشاره به اینکه محور اصلی گردشگری در مشهد و استان، زیارت است، اظهارکرد: با توجه به اینکه هدف ما ترویج و تثبیت فرهنگ رضوی است، باید گردشگری عارفانه، آسان، ارزان و باکیفت که منجر به ماندگاری زائر می‌شود را برنامه‌ریزی کنیم.  
 
وی با تاکید بر اینکه گردشگری یک پل برای رسیدن به خداوند است، افزود: خداوند در سوره‌هایی از قرآن کریم صراحتا به گردشگری و دستاوردهای آن مانند تفریح، تفرج، تقویت ایمان و حس پرستش خداوند پرداخته است. بنابراین گردشگری که خود شا‌خه‌های متنوعی‌ دارد باید به‌گونه‌ای تنطیم شود که موجب حرکت ما در مسیر الهی شود و با این دیدگاه به این حوزه بپردازیم.
 
معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی با اشاره به تصویب طرح جامع زیارت استان در شورای برنامه‌ریزی استان، گفت: این طرح ۵ ساله با ۱۰ راهبرد، ۳۹سیاست، ۱۴۰ برنامه و ۸۲۵ پروژه در شورای برنامه‌ریزی استان و کارگروه ملی زیارت تصویب شده است و نقشه راه برای تمامی دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش خصوصی ترسیم کرده است و باید در این طرح طی ۵ سال آینده به اهدافمان برسیم.  
 
واحدی با تاکید بر اینکه گردشگری پایدار باید شامل ۱۰ اصل باشد، بیان کرد‌: این اصول ده‌گانه با رویکرد گردشگری مذهبی عبارتند از استفاده از ماهیت پایدارگونه منابع، کاهش مصرف بیش از حد، تنوع، برنامه‌ریزی، حمایت از نظام اقتصاد محلی، مشارکت محلی، آموزش، مشاوره با مردم و افراد ذی‌نفع، بازاریابی و تحقیق.  
 
وی در خصوص چالش‌های گردشگری در کشور عنوان کرد: این چالش‌ها شامل ضعف در بازاریابی، حمل و نقل،  استانداردها و ضوابط، شناخت پتانسیل‌ها، ایجاد جاذبه‌های مصنوع، تربیت نیروی انسانی ماهر، تبلیغات منفی دشمنان ضد ایران، وجود دستگاه‌های موازی، عدم ‌تمایل بخش ‌خصوصی به سرمایه‌گذاری و در نهایت عدم یکپارچگی مدیریت گردشگری است.  
 
معاون هماهنگی امور زائران استانداری خراسان رضوی در تشریح راهکارهای گردشگری توسعه‌مدار یادآور شد: این راهکارها شامل شناسایی بازارهای بالقوه، توسعه‌ زیرساخت‌ها، انجام ‌تبلیغات و اطلاع‌رسانی در جهت توسعه فرهنگ گردشگری، بهبود خدمات، توسعه‌ برنامه‌های آموزشی، حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، بهبود خدمات در پایانه‌های مسافربری، حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، توسعه‌ خدمات مالی و معافیت‌های مالیاتی و کاهش دخالت‌های دولت است.
 
واحدی در خصوص طرح مبدا به مبدا بیان کرد: یکی از چالش‌ها در خراسان رضوی سفر بیش از ۸۰ درصد از ۲۵ میلیون زائر داخلی و ۲ میلیون زائر خارجی استان، تنها در مدت ۴ ماه از سال است، که این تعداد باید در طول سال توزیع شود به همین منظور یکی از بسته‌های اجرایی طرح جامع زیارت در استان با عنوان طرح مبدا به مبدا برنامه‌ریزی شد.

وی ادامه داد: این طرح شامل سامانه‌ای یکپارچه از طرف انجمن دفاتر خدمات مسافرتی است و باعث اشتغال‌زایی تعدادی از جوانان شده است و در چارچوب این طرح، زیارت گروهی با اولویت سفر زوج‌های جوان، جانبازان، روستاییان و معلولان فراهم می‌شود. همچنین از مردادماه امسال تاکنون حدود ۱۰ هزار نفر در قالب این طرح به مشهد سفر کردند و از تخفیف‌های ۳۰ تا ۵۰ درصدی آن بهره‌مند شده‌اند و در آینده گردشگری سلامت نیز به این طرح افزوده خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: