• جمعه ۲۹ بهمن ماه، ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۹
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 9511-9991-5
  • خبرنگار : 15245
  • منبع خبر : ----

شهردار:

شهرداری مشهد به سرمایه‌گذاران گردشگری می‌تواند زمین واگذار کند

شهردار مشهد گفت: شهرداری مشهد جهت واگذاری زمین در بافت‌های مختلف مشهد به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری آمادگی دارد، صنعت گردشگری، به ویژه در مشهد می‌تواند جایگزین صنعت ‌نفت شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سیدصولت مرتضوی در سمینار گردشگری آسان که در هتل همای مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مشهد دارای مزیت‌های متنوعی است اما بهترین آنها صنعت گردشگری اسلامی یا مذهبی است که بستر مناسب در مشهد برای توسعه این صنعت با محوریت مضجع مطهر امام رضا(ع) فراهم باید شود و این امر لازم است مهمترین راهبرد در توسعه همه‌جانبه نه تنها در مشهد بلکه در شرق کشور باشد.  
 
شهردار مشهد با تاکید بر جغرافیا، تمدن و اقلیم کم‌نظیر ایران، بیان‌کرد: با وجود این ظرفیت‌ها، این موضوع که چرا ما به نسبت صنعت گردشگری و زیارت اهتمام جدی نداریم، سوال بزرگی است که مجموعه ارگان‌های مدیریتی مشهد، باید در برابر آن پاسخگو باشد.  
 
مرتضوی با اشاره به اینکه ما در عملیاتی کردن داشته‌های خود و تبدیل ایده به پدیده دچار ضعف هستیم، تصریح‌ کرد: علی‌رغم وجود پتانسیل بالای گردشگری سلامت، در کنار گردشگری زیارت متاسفانه ما نتوانستیم از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کنیم و در این زمینه تبلیغات مناسبی انجام‌ دهیم، از آنجایی که این ظرفیت سرشار از معنویت نیازمند ایده‌پردازی است. همچنین خدمات صنعت هتلداری در مشهد می‌تواند تلفیقی از زیارت و درمان باشد که احداث هتل‌های مجهز به امکانات درمانی در مجاورت بیمارستان‌ها یک راهکار مطلوب در این زمینه به‌شمار می‌رود.
 
وی افزود: امنیت یکی از مزیت‌های بزرگ کشور است و ایران برخوردار از کریدر هوایی امن و کم‌نظیر در دنیا است، باتوجه به اینکه امروزه شاهد فراگیر شدن ناامنی در اغلب نقاط دنیا و حتی کشورهای اروپایی مانند ترکیه هستیم.  
 
شهردار مشهد با تاکید بر لزوم توجه به توسعه‌ زیرساخت‌های گردشگری در مشهد، بیان کرد: یکی از زیرساخت‌های ما در جذب توریست بین‌الملل، فردوگاه است. در ایام پیک به‌طور میانگین روزانه ۲۷۰ پرواز در فرودگاه مشهد انجام‌ می‌شود که درصورت توسعه‌ فرودگاه‌ها به کمک بخش خصوصی به عنوان امر مورد تاکید شهرداری، می‌توانیم به رقمی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ پرواز در روز دست‌یابیم. همچنین ایجاد خطوط سریع‌السیر ریلی از سایر شهرهای کشور به مشهد، یک زیرساخت مناسب جهت توسعه گردشگری در مشهد به شمار می‌رود.  
‌ 
مرتضوی در خصوص طرح احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت گفت: این طرح هیچگونه تعارضی با بخش خصوصی ندارد، زیرا بازار هدف این طرح گردشگران کم‌بضاعتی است که توانایی مراجعه به این هتل‌ها را ندارند و اکنون شهرداری، استانداری و آستان قدس دست ‌به ‌دست هم داده‌اند تا امکان تشرف به مشهد برای زیارت‌اولی‌ها در چارچوب این طرح فراهم شود.  
 
وی با اشاره به اینکه مشهد از حیث منابع، رتبه سوم را در کشور دارد اما از جهت بهره‌برداری در رتبه‌های آخر قرار دارد یادآور شد: شهرداری اقداماتی نظیر توسعه فضاهای سبز شهری، احداث پارک‌های موضوعی و گسترش و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی را در این راستا انجام داده است که امیدواریم با این اقدامات قادر به تامین بخشی از منابع مورد نیاز کشور در مشهد باشیم.  
 
در این مراسم تفاهم‌نامه گردشگری یونیدو بین موسسه آموزش عالی بینالود و دانشگاه سوربن فرانسه به کمک انجمن طبیعت‌گردی و با حضور نماینده وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی امضا شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: