• سه شنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-1384-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

فراز و نشیب اقتصاد استان در سالی که گذشت

سال گذشته با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شد و شاید از منظر اقتصادی یکی از سال‌های پر افت و خیز در تاریخ جمهوری اسلامی بوده باشد. در عین حال این افت و خیزها خراسان رضوی را نیز متاثر از خود می‌کرد که اخبار آن در رسانه بازتاب داشت.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان، در ادامه مهم‌ترین اخبار اقتصادی سال 1395 را مرور می‌کنیم.

افت قیمت مسکن در سال 95 در مشهد و پیش‌بینی آینده روشن آن

با توجه به رکود حاکم بر بازار مسکن قیمت مسکن و ساختمان در نیمه این سال در مشهد به حداقل خود رسیده و بنا بر اظهار رئیس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد قیمت معاملات مسکن در مشهد به متری 2 میلیون تومان رسید. 

البته بر اساس گفته حسین عبدالله‌زاده، مدیر آمار، تحلیل و ارزیابی عملکرد شهرداری مشهد، همیشه 6 ماهه ابتدای سال زمان مناسبی برای ساخت‌وساز بوده و در 6 ماهه ابتدایی سال 95 این روند نسبت به 6 ماهه ابتدایی سال 94 روندی افزایشی داشته است. به نظر می‌رسد با این شرایط روند افزایشی ساخت‌وسازها و مکن رو به افزایش گذاشته و کم‌کم شاهد این رشد در آینده خواهیم بود.

در این مورد مصطفی قلی خسروی، رئیس اسبق اتحادیه کشوری مشاوران املاک، نیز با بیان اینکه مجموعه اقدامات دولت افق روشنی در بازار مسکن در سال 96 را رقم خواهد زد، افزود: به نظر من از ابتدای سال 96 به بعد این شکوفایی رقم خواهد خورد و اقتصاد ما می‌تواند از دبی و ترکیه نیز پیش افتد. با این حال باید مراقب شعارها و شایعات دوران پیش از انتخابات بود.

انحلال ثامن‌الحجج

پس از کش و قوس‌های فراوان در خصوص فعالیت موسسه ثامن‌الحجج دادستان تهران در رابطه با پرونده‌های اقتصادی مربوط به این موسسه‌ گفت: این تعاونی اعتباری که پرونده آن از دو سال گذشته در دادسرای تهران تشکیل شده است، هزاران نفر سپرده‌گذار دارد و این رقم اهمیت پرونده و صعوبت رسیدگی به آن را روشن می‌سازد.

طبق آخرین تصمیم بانک مرکزی که با همکاری وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی اتخاذ گردیده، تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج منحل شد و طبق ماده 55 قانون تعاون، هیات تصفیه امور مالی این تعاونی اعتباری را بر عهده گرفت.

براساس قول دادستان تهران به رغم تشکیل هیات تصفیه برای انجام و پیگیری امور مالی موسسه، همکاری و حمایت قضایی دادستانی برای استرداد وجوه سپرده‌گذاران ادامه خواهد یافت.

وی در مورد تعیین تکلیف سپرده‌های سپرده‌گذاران گفته بود: بانک مرکزی باید پاسخگوی مطالبات سپرده‌گذاران باشد که البته اقدامات مناسبی هم در این زمینه صورت گرفته است.

ممنوع‎الخروجی بی‎ضابطه تولیدکنندگان بدهکار ممنوع شد

مدتی بود که برخی فعالان اقتصادی استان از اینکه مدیران واحدهای تولیدی به دلیل بدهی بانکی ممنوع‌الخروج می‌شدند، گلایه داشتند و همین امر موجب شد دادستان مشهد با صدور بخشنامه‌ای آن را ممنوع کرده و این اقدام را به عنوان آخرین اقدام باید مد نظر باشد.

بر اساس این بخشنامه مسئولیت اقدامات نادرست در خصوص ممنوع‎الخروجی افراد متوجه مدیران بانکی است و با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

نرخ مشارکت اقتصادی استان به 42.2 درصد رسید

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی با اشاره به نرخ مشارکت اقتصادی در استان در سال جاری اظهار کرد: نرخ مشارکت اقتصادی استان 42.4 درصد و بالاتر از میانگین کشور یعنی رقم 40.4درصد رسیده است. براساس این گزارش استان ما جایگاه ششم کشور در نرخ مشارکت اقتصادی را داراست.

شکوه میرشاهی در گفت‌وگویی با ایسنا اضافه کرد: نرخ بیکاری استان در تابستان 95 معادل 12.5 درصد بوده که نسبت به فصل قبل 2.3 کاهش داشته است و نشانگر بهبود نرخ اشتغال استان است. این رقم بیکاری پایین‌تر از نرخ میانگین کشوری است. پس از زمستان 93 این اولین بار است که نرخ بیکاری استان پایین‌تر از میانگین کشوری و در رتبه سیزدهم قرار دارد.

آغاز سرشماری و غیبت 55 هزار نفر در استان

با آغاز عملیات سرشماری نفوس و مسکن در کشور از 2 میلیون و 75 هزار خانواری که در استان برآورده شده بود، یک میلیون و 867 هزار خانوار فهرست‌برداری شد که این رقم معادل 90 درصد از آن چیزی است که پیش‌بینی شده بود. در مشهد نیز از یک میلیون و 112 هزار خانوار پیش‌بینی شده، 973 هزار خانوار مورد آمارگیری قرار گرفتند که این رقم حدودا معادل 87 درصد خانوارهای پیش‌بینی شده در مشهد بود.

براساس اعلام مسئولان در سرشماری اخیر نسبت به سرشماری سال 90، 150 هزار خانوار به جمعیت استان افزوده شده است. سال 90 تعداد خانوارهای استان یک میلیون و 717 هزار 362 خانوار بوده که در سال 95 این رقم به یک میلیون و 867 هزار و 404 خانوار رسیده است. 

کاهش 61 درصدی صادرات تجاری از مرز باجگیران

مرز باجگیران از مرداد ماه سال جاری به مدت بیش از 2 ماه به ‌صورت یک‌طرفه از جانب ترکمنستان مسدود شده بود که همین امر مشکلات بسیاری برای مردم منطقه و مسافران ایجاد کرده و براساس گفته مدیرکل گمرک مشهد میزان صادرات تجاری از این مرز 61 درصد کاهش داشته است.

براساس اعلام مسعود عاطفی، مدیرکل گمرک مشهد، صادرات بازارچه‌ای ما در این مرز 45 میلیون و 959 هزار دلار بوده که این رقم نسبت به 8 ماهه سال 94 با 27 میلیون و 497 هزار دلار صادرات، از نظر ارزش ریالی 67 درصد و از نظر وزنی 403 درصد رشد داشته است.

با این حال صادرات تجاری ما در این 8 ماه از این مرز یک میلیون و 746 هزار دلار بوده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 4 میلیون و 490 هزار دلار بوده است که کاهش 61 درصدی را نشان می‌دهد.

در چند ماه اخیر این مرز بسته بود و در حال حاضر تنها چند ماه است که از بازگشایی آن می‌گذرد. در این مدت هیچ تبادل مسافر و کالای تجاری از این مرز صورت نگرفته است. 

در عین حال براساس گفته علی رسولیان، مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی، در خصوص وضعیت مرزهای چهارگانه استان برای صادرات، در حال حاضر بیشترین میزان صادرات استان از مرز سرخس صورت می‌گیرد. معمولا صادرات به کشورهای آسیای میانه از مرز سرخس صورت می‌گیرد اما کالاهایی که قرار است به ترکمنستان صادر ‌شود، معمولا از مرزهای لطف‌آباد و باجگیران خارج می‌شود.

به گفته مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی آمار صادرات کل نفتی و غیرنفتی 9 ماهه 95 از دو مرز باجگیران و دوغارون 102 میلیون و 610 هزار و 60 دلار بوده است.

هنگ‌کنگ و قزاقستان، بازارهای هدف صادراتی جدید استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از هنگ‌کنگ و قزاقستان به عنوان بازارهای جدید هدف صادراتی استان یاد کرد و گفت: امسال میزان صادرات ما به هنگ‌کنگ و بخشی از قزاقستان افزایش داشته است. میزان صادرات استان در 8 ماهه نخست امسال یک میلیون 430 هزار تن و یک میلیارد و 67 میلیون دلار بوده است که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی 2 درصد رشد داشته است. خراسان رضوی 4 درصد از سهم صادرات کشور را به خود اختصاص داده و تراز بازرگانی ما مثبت 835 میلیون دلار بوده است.

براساس گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی 55 درصد از صادرات استان به کشور افغانستان بوده است. در رابطه با این کشور تغییر وضعیت و ارتباطی داده شد و تعرفه واردات برخی کالاها از افغانستان تغییر کرد. همچنین امسال ما 21 درصد به کشورهای آسیای میانه و 8 درصد به کشورهای عربی صادرات داشته‌ایم. البته اخیرا به دلیل بروز برخی مشکلات با عربستان صادرات ما کمی با محدودیت مواجه شد.

وی از اضافه شدن کشورهای هدف صادراتی در سال صادراتی 94 و 95 به بازار ایران خبر داد و افزود: یکسری کشورهای جدید به کشورهای هدف صادراتی ما اضافه شده که امسال نیز در همین فرایند میزان صادرات ما به هنگ‌کنگ و بخشی از قزاقستان افزایش داشته است.

اعلام اعتبارات استان در بودجه 96 

جزئیات میزان درآمدها و هزینه‌های استان در لایحه بودجه 96 اعلام شد. 

براساس لایحه بودجه 96 میزان درآمدهای استان خراسان رضوی 33 هزار و 693 میلیارد ریال پیش‌بینی شده که نسبت به سال گذشته این رقم 9.1 درصد رشد داشته است. سهم استان ما از بودجه 96 نیز 3.87 درصد رشد داشته که از سال جاری 0.2 درصد کاهش داشته است.

دولت در سال آینده 5079 میلیارد ریال برای اعتبارات هزینه‌ای استان در نظر داشته که این رقم نسبت به بودجه سال جاری 16.1 درصد رشد دارد. همچنین میزان حقوق و مزایای استان در سال آینده 2960 میلیارد ریال بوده که این رقم نیز از افزایش 25.1 درصدی سهم استان از این محل خبر می‌دهد.

میزان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان در سال آینده 4608 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال جاری از رشدی 13.5 درصدی برخوردار است. سهم دو درصد نفت و گاز استان از 1019 میلیارد ریال امسال به 1210 میلیارد ریال در سال 96 افزایش پیدا کرده که رشدی 18.7 درصدی دارد.

سهم سایر اعتبارات تملک استان از بودجه سال آینده 3398 میلیارد ریال بوده که 11.8 درصد رشد داشته و سهم استان از محل ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه براي مصارف معين در راستاي تحقق اصل 48 قانون اساسی، سیاست‌های کلی و جهت حصول به اهداف چشم‌انداز و به ‌منظور استفاده متوازن از امکانات کشور و توزیع عادلانه و رفع تبعیض و ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه ‌یافته و تحقق پیشرفت و عدالت نیز 4258 میلیارد ریال است. این رقم هم نسبت به سال 95، 5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

بر این اساس جمع کل اعتبارات تملک دارایی استان 18 هزار و 254 میلیارد ریال است که رشدی 18.6 درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

گشایش اعتبارات اسنادی برای حضور در بازار روسیه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از گشایش اعتبارات اسنادی در روسیه خبر داد و گفت: بانک توسعه صادرات از بانک مرکزی در خصوص خرید ارز برای صادرکنندگان این مجوز را دریافت کرده و همین امر در سفر به روسیه باعث شد تغییراتی در ارتباطات ما با این کشور به وجود آمد.

براساس گفته رییس بانک صادرات استان در حال حاضر روابط با کارگزاری بانک‌های Mir Business Bank ،  Bank RFC JSC، Promsvyazbank PJSC ،Gazprombank JSC ،Transkapital Bank  و EXIM Bank of Russia  برقرار شده است. 

تصویب کلیات منشور اقتصاد مقاومتی استان

در چهل و سومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با حضور شریعتمداری، معاون ارایی رییس جمهور، کلیات منشور ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی تصویب شد.

وی خطاب به اعضای این ستاد اظهار کرد: کلیات منشور اقتصاد مقاومتی استان مصوب فرض کنید. می‌خواهیم این منشور را در مدت یک ماه به نظرسنجی عمومی هم گذاریم.

همچنین در این جلسه قرار بر این شد برای پروژه‌های کمرمقبولای طرقبه مدیریت واحدی ایجاد شده و استانداری آن را معرفی کند و برنامه پیشنهادی توسعه صادرات استان نیز باید با منشور اقتصاد مقاومتی استان هماهنگ شود و میزان صادرات استان به حد تعیین شده در برنامه ششم توسعه برسد.

تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان در 9 ماه به 991 میلیون دلار رسید

ناظر گمرکات خراسان رضوی با اشاره به میزان صادرات و واردات از گمرکات استان اظهار کرد: طی 9 ماهه ابتدایی امسال تراز بازرگانی استان مثبت و معادل 991 میلیون دلار بوده است. میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی 9 ماهه امسال 1621 تن بوده و ارزش ریالی این صادرات 1254 میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که وزن و ارزش صادرات کالاها در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 1510 تن به ارزش 1153 میلیون دلار بوده است. 
 
در واقع کل ارزش صادرات غیرنفتی استان از محل تجارت چمدانی در سال جاری 9243 دلار بوده و 56 هزار و 391 دلار از محل بازارچه‌های مرزی باجگیران و دوغارون بوده است.

همچنین میزان و ارزش کالاهای صادراتی استان در 10 ماهه نخست امسال 1410 میلیون دلار بوده است. براساس آمار کارشناسی نشده سیستم تجارت خارجی گمرک ایران، میزان صادرات کالا از گمرکات استان 1777 هزار تن بوده است. این آمار مربوط به 10 ماهه نخست امسال بوده و ارزش این صادرات 1410 میلیون دلار است.

افزایش بیش از 121 هزار نفری شاغلین در استان طی یک سال

این نیز خبری بود که مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه کل شاغلین استان یک میلیون و 954 هزار و 118 نفر است، گفته بود: این رقم نسبت به تابستان سال گذشته، یعنی مدت مشابه سال قبل، 121 هزار و 145 نفر افزایش داشته است.

پرداخت 300 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان استان از محل بیمه

با بروز سرمای هوا در آذر ماه سال گذشته خسارات زیادی به کشاورزان وارد شده که در این خصوص معاون خدمات بیمه بانک کشاورزی خراسان رضوی از اختصاص 5500 میلیارد ریال به صندوق بیمه کشاورزی کشور از محل اعتبارات دولتی خبر داد.

محمودرضا فرزانه با اشاره به بیمه محصولات کشاورزی، از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف این بانک یاد کرد و افزود: بانک کشاورزی استان در سال زراعی 94-95 بالغ بر 200 میلیارد ریال در زیربخش‌های باغات و زراعت به عنوان غرامت پرداخت کرده است.

افتتاح بیش از ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر همزمان با دهه فجر

در ایام دهه فجر در بهمن ماه سال گذشته بیش از 3000 واحد مسکن مهر در استان خراسان رضوی افتتاح شد. 

واحدهای افتتاحی طرح مسکن مهر در مجموع بالغ بر 3018 واحد است که در شهرهای بالای 25 هزار نفر تعداد 1500 واحد، در شهرهای زیر 25 هزار نفر تعداد 516 واحد و در شهر جدید گلبهار 1002 واحد مسکن مهر همزمان با ایام الله فجر انقلاب اسلامی به بهره‌برداری رسید.

همچنین رئیس بنیاد مسکن خراسان رضوی با بیان اینکه هم‌اکنون عملیات ساخت‌وساز عمده واحدهای مسکن مهر استان تمام و تحویل متقاضیان شده، عنوان کرد: تاکنون نزدیک 15هزار واحد افتتاح شده و 4000 واحد دیگر نیز در شرف تحویل است.

10 میلیارد تومان، ارزش کشفیات کالای قاچاق استان در سال 95

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: میزان کشفیات کالای قاچاق در استان 180 درصد افزایش داشته و پس از استان تهران، ما در رتبه دوم قرار خواهیم گرفت. ارزش کشفیات امسال 10 میلیارد تومان بوده و بازرسی ها 23 هزار مورد بوده است. 

براساس گفته باخرد از 15 میلیارد دلار قاچاقی که در کشور برآورد می شود، سهم استان ما 8 درصد بوده که اگر هر 10 هزار دلار هزینه کافی برای ایجاد یک اشتغال باشد، با این سهم 120 هزار فرصت شغلی از بین می‌رود.

افتتاح 9000 میلیارد تومان پروژه‌ استانی تا پایان دولت

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه این میزان افتتاح پروژه یک رکود بزرگ برای استان است، عنوان کرد: به طور کلی تا پایان کار این دولت بیش از 500 پروژه عمرانی نیمه‌کاره در استان به سرانجام می‌رسد و پروژ‌هایی به ارزش بیش از 9000 میلیارد تومان تا پایان کار این دولت در استان افتتاح می‌شود.

ابقای محدودیت جدید پرداخت رودپاس برای سفر به افغانستان 

افغانستان بدون اعلام قبلی اقدام به ایجاد برخی مشکلات برای رانندگان استان نمود و همین امر باعث بروز برخی اختلافات بین استان و افغانستان شد. در این خصوص مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه افغانستان تاکنون به توافقات انجام شده مبنی بر حذف رودپاس عمل نکرده، گفت: در حال حاضر با هر بار پرداخت رودپاس راننده‌ها می‌توانند 5 مرتبه به کشور افغانستان بروند و برای سفرهای بعدی باید این هزینه را مجددا پرداخت کنند.
  
در واقع طبق توافقی که قبلا با افغانستان صورت گرفته، قرار بود براساس اعلام دو طرف رودپاس برای هر دو کشور ایران و افغانستان حذف شود. در حال حاضر علی‌رغم اینکه توافق‌نامه رسمی نیز آماده شده، اما تاکنون افغانستان از عمل به این توافق سرباز زده است.

خراسان رضوی در سه سال 779 میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کرد

سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خراسان رضوی اظهار کرد: مطابق آمار اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی 9 ماه منتهی به آذر امسال 52 طرح با سرمایه خارجی بالغ‌ بر 4.9 میلیارد دلار در هیات سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

فهرست طرح‌های مصوب نشان می‌دهد که کشورهای افغانستان، ترکیه، چین و آلمان متقاضیان اول سرمایه‌گذاری در ایران هستند. میزان سرمایه‌گذاری خارجی در استان از ابتدای کار دولت یازدهم تاکنون معادل 779 میلیون دلار بوده است. این در حالی است که این مهم از ابتدای تصویب قانون جذب سرمایه‌گذاری خارجی 1381 تا 1392 یعنی طی 11 سال، تنها معادل 904 میلیون دلار است.

برگزاری میز ایران، تاجیکستان و ترکمنستان

در نشستی مشترکی که بین مسئولان اقتصادی سه کشور ایران، تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شد، مصوبات و پیشنهاداتی ارائه شد که از نظر می‌گذرد:

صادرات حدود 600 میلیون دلار کالا به ترکمنستان و تاجیکستان در سال 95

راه‌اندازی دروازه مشترک مرزی لطف‌آباد آرتیق در آینده‌ای نزدیک

ارایه تخفیفاتی بین 15 تا 50 درصد در مسیر سرخس به بندر عباس و میرجاوه به ترکیه 

همچنین در این نشست افزایش تعرفه های حدود 60 کالا توسط ترکمنستان مورد بررسی قرار گرفت و عنوان شد برخی از تعرفه های وضع شده برای ترانزیت عبوری از کشور ترکمنستان هزینه های حمل و نقل ما را نیز افزایش می دهد. عمده صادرات کالاهای ما به قزاقستان از طریق ترکمنستان صورت می گیرد. در حال حاضر عبور از این کشور برای هر کامیون 1800 دلار هزینه در بر دارد.

در این نشست رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به همکاری های تجاری بین ایران با کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان تصریح کرد: نگاه ایران به کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان به عنوان شریک تجاری است. 

گاز ترکمنستان وصل شد

پس از قطع گاز توسط کشور ترکمنستان مسایلی بین دو کشور بروز کرد که نهایتا با اعلام استاندار خراسان رضوی گاز ترکمنستان مجدد متصل گردید.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه گاز ترکمنستان مجددا به ایران وصل شده است، اظهار کرد: قطعی این گاز مربوط به مطالبه‌ای باقی مانده از دولت قبل بود که در محاسبه نرخ آن بین دو طرف اختلاف نظر وجود داشت که خوشبختانه حل شده است.

راه‌اندازی سامانه سهام عدالت در استان

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی از راه‌اندازی سامانه سهام عدالت در استان خبر داد.

علی رسولیان در این خصوص اظهار کرد: سامانه سهام عدالت به منظور تعیین وضعیت تسویه اقساط مشمولین طرح از امروز تا یکشنبه 29 اسفند 95 فعال است.

سفرهای رئیس‌جمهور به مشهد و افتتاح ۱۱ طرح و پروژه در خراسان رضوی

طی دومین سفر رییس جمهور به مشهد در سال گذشته 11 طرح و پروژه در حوزه‌های مختلف، افتتاح شد. 

بازدید و افتتاح بیمارستان جایگزین امام رضا (ع) با اعتبار 225 میلیارد تومان و اشتغال زایی 3000 نفر از جمله این پروژه ها بود. بهره‌برداری از شرکت تولید یراق‌آلات در و پنجره دو جداره به ظرفیت 5500 تن در سال در زمینی به مساحت 42 هزار متر مربع در شهرستان سبزوار و اشتغال زایی 47 نفر با اعتبار 15 میلیارد و 200 میلیون تومان، از دیگر پروژه‌های افتتاح شده در این سفر بود.

همچنین بهره‌برداری از یک شرکت سرمایه‌گذاری صنایع مشارکتی در سبزوار که ماده موثر دارویی پروژسترون را تولید می‌کند و موجب اشتغال 37 نفر شده با اعتبار 22 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. 

در سفر دکتر روحانی به خراسان رضوی عملیات اجرایی آبیاری تحت فشار در 18 هزار هکتار از اراضی استان با اشتغال زایی 4500 نفر و اعتبار 87 میلیارد تومان، آغاز شد. همچنین شبکه انتقال آب و آبیاری کم‌فشار در اراضی پایاب سد فریمان در سطح 1350 هکتار  با اعتبار 8 میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 330 نفر، افتتاح شد.

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه داروسازی دام و طیور که انواع داروها و واکسن‌های طیور را تولید می‌کند با اشتغال زایی 430 نفر و 135 میلیارد و 300 میلیون تومان، از دیگر پروژه‌های مورد بحث در این سفر بود.

افتتاح استادیوم 5000 نفری قوچان با 11 میلیارد تومان، افتتاح پست 132 کیلو ولت شهید رجایی مشهد و خط ارتباطی آن با 7 میلیارد و 400 میلیون تومان، افتتاح ساختمان سد چهچه با 74 میلیارد تومان، افتتاح یادمان هنری شهیدان گمنام مشهد با 850 میلیون تومان و افتتاح دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد از دیگر پروژه‌هایی بود که در جریان سفر ریاست جمهوری به مشهد مقدس به بهره‌برداری رسید.

مجموع اعتبار این پروژه‌ها 670 میلیارد تومان و میزان اشتغال آن 8884 نفر است.

همچنین افتتاح بزرگترین تصفیه‌خانه کشور و نخستین کارخانه تولید غذای گرم کشور از دیگر مراکزی بود که در جریان سفرهی قبلی رییس جمهور به مشهد افتتاح شد.

ارائه برخی آمارهای مهم در استان

تمام اعتبارات مصوبات سفر دکتر روحانی به استان در دی ماه تامین شده و به دستگاه های ملی و استانی ابلاغ شده است. تخصیص منابع نیز متناسب با پیشرفت کارها در حال تامین است.

تا پایان سال گذشته 351 پروژه عمرانی با 400 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری خواهد رسید. 469 پروژه استانی نیز با 80 میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسید. 

مجموع پروژه‌هایی که قرار بود در استان به بخش غیردولتی واگذار شود،  2500 پروژه بوده که تاکنون این تعداد به  2772 پروژه رسیده است. 

کل سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان 49 هزار میلیارد تومان بوده است.

براساس آخرین گزارش ستاد تسهیل میزان تسهیلات درخواستی واحدها 1084 میلیارد تومان بوده که 967 میلیارد تومان از آن درخواست تامین سرمایه در گردش و 117 میلیارد تومان آن برای تامین سرمایه ثابت بوده است. مبلغ مربوط به واحدهای معرفی شده نیز 1459 میلیارد تومان بوده که 5.2 درصد از سهم کل کشور را شامل می شود. تعداد واحدهایی که تاکنون این تسهیلات را دریافت کرده‌اند نیز 504 واحد است.

براساس آخرین اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری استان در پاییز امسال 11.5 درصد بود که در مقایسه با 12.3 درصد نرخ بیکاری کشور پایین تر است. میزان نرخ مشارکت در استان ما نیز از میانگین کشوری بیشتر است. در پاییز 95 نرخ مشارکت 38.9 درصد در کشور بود که این رقم در استان در سال گذشته 42.4 درصد بود و امروز به 42 درصد رسیده است ولی نرخ بیکاری کاهش داشته است. به طور کلی در استان نرخ بیکاری یک درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم در کشور در دی ماه 6.8 بود که این عدد در استان در همین مدت 5.8 درصد بوده است.

پدیده و فراز و نشیب‌ یک ساله

شاید یکی از مهم‌ترین اخباری که در مشهد پیگیری می‌شد مربوط به پروژه پدیده شاندیز باشد. از راه‌اندازی اتاق مبادلات سهام گرفته تا پرداخت اقساط کنسرسیوم بانکی.

با حل مشکلات پدیده با سایر دستگاه‌های استان در ستاد تدبیر استان زمینه برای پرداخت‌های نخستین کنسرسیوم بانکی پدیده فراهم شد. کنسرسیومی که مبلغ آن 500 میلیون توئمان بوده و قرار است این پول برای تکمیل پروژه‌های پدیده مورد استفاده قرار گیرد. سال گذشته دو مرحله از این کنسرسیوم به دست پدیده رسید. در واقع بر اساس گفته استاندار پدیده باید بدهی‌های خود را از محل ارزش افزوده حاصل از تکمیل پروژه‌ها بپردازد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور نیز از رفع اثر از کلیه محدودیت‌های قانونی شرکت پدیده شاندیز توسط سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد.

فرآیند حسابرسی شرکت پدیده شاندیز در دی ماه نهایی شد و با تکمیل گزارش حسابرسی سال 94 این شرکت پرونده حسابرسی شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز و شرکت‌های تابعه آن به سرانجام رسید. در ادامه این داستان معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از صدور پایان کار پروژه پدیده شاندیز از سوی شهردار شاندیز خبر داد و گفت: با این اتفاق بسیار مهم که با پیگیری مستقیم وزیر کشور صورت پذیرفت، گام بلندی در راستای آغاز به کار مجدد فعالیت‌های عمرانی پروژه برداشته شده است.

در این مدت مجموعه پدیده از آغاز ثبت نقل و انتقالات غیررسمی سهام پدیده شاندیز خبر داد که این اقدام در بهمن ماه صورت پذیرفت. همچنین اتاق مبادلات سهام این مجموعه برای نخستین بار پس از مدت‌ها بازگشایی شد که البته این بازگشایی محدود بود. 

آخرین اتفاقی که در مورد پدیده رخ داد این بود که شیوه‌نامه تعدیل سهام شرکت پدیده، نهایی شده و توسط استاندار خراسان رضوی به این شرکت ابلاغ شد. شیوه‌نامه تعدیل سهام شرکت پدیده در ستاد تدبیر استان خراسان رضوی تدوین و برای اجرا به این شرکت ابلاغ شد اما شرکت مزبور در فرایند اجرای آن با مشکلات فنی و اجرایی مواجه شد؛ لذا بازنگری این شیوه‌نامه در دستور کار ستاد تدبیر قرار گرفت. 

نهایتا قرار شد تعدیل سهام از محل شرکت توسعه صنعت گردشگری پدیده صورت ‌گیرد. بر اساس اعلام عضو هیات مدیره شرکت توسعه پدیده شاندیز اصل سهام افراد در مقوله شرکت ابنیه باقی می ماند تا شرکت از این محل کمک بگیرد. آنچه که به نام تعدیل اتفاق می افتد، در شرکت توسعه صنعت گردشگری شکل می گیرد که ما به التفاوت برای افراد به صورت یکسان و یکنواخت برای تمام سهامداران اعمال خواهد شد و تا 12 هزار تومان مبالغ سهام را تامین می کند.

گلایه استاندار از منتقدان غیر منصف

استاندار خراسان رضوی در آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی سال 95 استاندار خراسان رضوی با اشاره به موفقیت‌های دولت در حوزه های مختلف عنوان کرد: نباید به خاطر انتخابات و مسایل سلیقه‌ای این موفقیت ها را نادیده گرفت. این ها نشان دهنده کارآمدی نظام دینی کشور است. آن کسی که این موفقیت ها را زیر سوال می برد، توجه کند که آیا با کسانی که منتقد یا در تضاد جمهوری اسلامی هستند، همسو نشده است؟ 

علیرضا رشیدیان اظهار کرد: آن کسی که در آن سو نشسته آیا از همین عزیزان خوراک تهیه نمی کند؟ چه کسی تبلیغ ناکارآمدی نظام را می‌کند؟ مقام معظم رهبری فرمودند کسی که احساس ضعف کند، اقتصاد مقاومتی، انقلاب و انقلابی بودن را نفهمیده است. انقلابی بودنی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، یعنی احساس ضعف نکرده و خودباوری همراه با عقلانیت و تدبیر داشته باشیم. الحمدلله این خود را نشان داده و نتیجه این اقدامات در حال بروز و ظهور است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: