• سه شنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۹
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 961-1488-5
  • خبرنگار : 15009
  • منبع خبر : ----

کوهنورد خراسانی در راه صعود به بام دنیا؛
نوروزی: خردادماه دست پر از "اورست" بازمی‌گردم

جواد نوروزی کوهنورد و هیمالیانورد خراسانی برای صعود به قله اورست عازم نپال می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، زحمتکش رئیس هیات کوهنوردی خراسان رضوی در نشست خبری صعود کوهنورد خراسانی به قله اورست اظهار کرد: صعود به بلندترین قله دنیا آرزوی تمامی کوهنوردان جهان است و طلای جهانی را در پی دارد. خراسانی رضوی نیز با سابقه 70 ساله در ورزش کوهنوردی توانسته موفقیت‌های خوبی را تاکنون کسب کند.

وی ادامه داد: کوهنوردان خراسان از دهه 50 فعالیت‌های برون مرزی خود را آغاز کردند و در دهه 90 نیز مرحوم مهدی عمیدی توانست به عنوان نخستین ایرانی بدون اکسیژن قله اورست را فتح کند و نیز در پی چندین صعود موفق به قله‌های بالای 7000 متر کوهنوردان استان توانستند عناوین پلنگ برفی را از آن خود کنند.

رئیس هیات کوهنوردی خراسان رضوی با بیان اینکه جواد نوروزی یکی از سه پلنگ برفی کشور و نیز یکی از دو پلنگ برفی خراسان است، تصریح کرد: نوروزی قرار است به عنوان تنها ایرانی در این اردو طی 45 روز صعود موفقی به اورست داشته باشد. تمامی مجوزهای لازم از سوی شورای برون مرزی اخذ شده و به امید خدا با موقعیت معنوی کوهنوردان و در چارچوب قوانین جهانی این صعود و این موفقیت برای خراسان به ثبت خواهد رسید.

وی عنوان کرد:  در حوزه امداد و نجات نیز دکتر مذهبی از خراسان به همراه این تیم خواهد بود و تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این صعود انجام شده است. ورزش کوهنوردی هیچ تماشاچی ندارد و به همین دلیل رسانه‌ها می‌توانند به کوهنوردان دلگرمی دهند.

جواد نوروزی کوهنورد خراسانی و دارای نشان پلنگ برفی که قرار است به قله اورست صعود کند، در این نشست اظهار کرد: خوشبختانه خراسان رضوی همیشه یکی از قطب‌های مطرح بوده و توانسته افتخارات خوبی را برای ایران به ارمغان بیاورد.

وی گفت: در گذشته به دلیل هزینه‌های بسیار سنگین صعود به اورست، کوهنوردان ایرانی موفق به این کار نشده بودند اما در دهه 70 تیم‌های اولیه با نام پیشگامان هیمالیا نوردی شکل گرفت و فعالیت‌های خود را ادامه دادند. در سال 90 نیز مهدی عمیدی کوهنورد خراسانی توانست برای نخستین بار در ایران بدون اکسیژن بام دنیا را فتح کند و سال گذشته نیز قیچی‌ساز توانست این موفقیت را به دست آورد و حالا در سالی که مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام نامیده شده است می‌خواهیم دوباره افتخاری جهانی ثبت کنیم.

نوروزی در خصوص این صعود اضافه کرد: با هماهنگی فدراسیون و وزارت ورزش در قالب تیم ملی و با حضور هفت نفر این سفر انجام خواهد شد که سه نفر از خراسان در این تیم حضور دارند و به جز من آقای مذهبی امورات پزشکی تیم را بر عهده خواهند داشت و همچنین کریمی به عنوان روابط عمومی تیم در منطقه مستقر خواهند شد.

این کوهنورد خراسانی ادامه داد: این صعود با همراهی یک تیم حرفه‌ای و با تجربه از کوه نوردان کشور از شهرهای تهران، تبریز و زنجان خواهد بود، این افراد قرار است پس از مستقر شدن در بیس‌کمپ عازم قله لوتسه و چند قله دیگر شوند و در واقع من تنها ایرانی عازم اورست در این دوره هستم.

مسئول کارگروه هیمالیا‌نوردی هیأت کوه‌نوردی استان با بیان اینکه هزینه هر نفر برای صعود به اورست 190 میلیون تومان است، افزود: با توجه به اینکه تامین این هزینه خارج از توان هیات و فدراسیون است توانستیم با حضور اسپانسر و کمک موسسه خیریه شالچی این حرکت را آغاز کنیم و هزینه‌های آن در دو مرحله پرداخت شده است.

نوروزی تصریح کرد: مکاتبات لازم با وزارت و شورای برون‌مرزی از سوی هیات استان انجام شده که از شش ماه پیش آغاز شده بود و امیدواریم بتوانیم با این صعود یک مدال طلای جهانی را برای ایران کسب کنیم.

این کوهنورد خراسانی در خصوص بیمه کوهنوردان در مسیر صعود به قله اورست، عنوان کرد: ما نیز مانند دیگر ورزشکاران دارای بیمه ورزشی هستیم اما با توجه به اینکه تحریم‌ها همه جا مشکلاتی برای ما به وجود آورده اند به همین دلیل کشورهای دیگر این بیمه را قبول ندارند و اقدام به بیمه بین‌المللی کردیم. همچنین بیمه هوایی نیز صورت گرفته تا در صورت وقوع مشکل به صورت هوایی بتوانند امداد داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: البته باید بگویم که اورست قله‌ای است که از کمپ یک به بعد آن را فقط خدا می‌تواند بیمه کند زیرا دیگر شرایط برای امداد رسانی از این ارتفاع به بالا وجود نداشته و کاری از دست کسی بر نمی‌آید.

نوروزی درباره کارنامه ورزشی خود، اظهار کرد: از 35 سال پیش به همراه پدرم حضور در کوه را تجربه کردم اما از 30 سال پیش به کوهنوردی علاقه‌مند شدم و به صورت حرفه‌ای به دنبال آن رفتم از سال 84 صعودهای برون مرزی خود را آغاز کردم در سال 90 به همراه مرحوم عمیدی تا کمپ دو اورست را تجربه کردم. پس از‌آن نیز به قله‌های بالای 7000 متر همچون کمونیست، کورژن وسکایا و ... را صعود کردم و در نهایت در سال 95 موفق به کسب نشان بین‌المللی پلنگ برفی شدم.

این کوهنورد خراسانی در خصوص برنامه صعود خود به قله اورست، اظهار کرد: روز جمعه 18 فروردین ماه عازم تهران خواهیم بود و 19 فروردین از تهران حرکت خود را به سمت نپال آغاز می‌کنیم پس از استقرار در محل 26 فروردین ماه در بیس‌کمپ خواهیم بود و خود را آماده صعود می‌کنیم. در این منطقه با حضور همه تیم‌های مختلف از سراسر جهان مراسم دعای  مخصوص برگزار خواهد شد و پس از گذشت یک ماه تا 35 روز مراحل آخر صعود به قله را طی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اگر مشکلی پیش نیاید 30 اردیبهشت و یا اوایل خرداد ماه قله را فتح کرده و با دست پر 10 خرداد ماه به مشهد باز می‌کردیم.

نوروزی یادآور شد: برای رسیدن به کمپ 4 که آخرین کمپ قبل از صعود به قله است به صورت رفت و برگشت سه مرتبه از کمپ یک تا کمپ چهار خواهیم رفت تا بدن بتواند به هماهنگی‌های لازم دست یابد. کمپ یک دارای ارتفاع 6000 متر است پس از آن کمپ دو است که 6500 متر ارتفاع دارد و دارای یخچال‌های خطرناک است و کمپ چهار نیز 8000 متر است که به منطقه مرگ معروف بوده و میزان اکسیژن در این منطقه به یک سوم حالت معمولی می‌رسد.

این کوهنورد خراسانی افزود: ما تنها 70 روز فرصت برای صعود داشته و تنها در این مدت سه تایم دو روزه برای صعود از کمپ چهار به قله اورست داریم و غیر از این سه زمان به هیچ‌وجه امکان صعود وجود ندارد و به همین دلیل تلاش می‌کنیم براساس برنامه‌ریزی انجام شده در زمان مقرر بتوانیم قله را فتح کنیم.

وی گفت: فصل صعود به اورست و هیمالیا نوردی بهار و پاییز است که اصولا 90 درصد تیم‌ها در فصل بهار این صعود را انجام می‌دهند هر ساله در این زمان کمپ اصلی اورست تبدیل به شهر چادری می‌شود و از همه کشورهای جهان و نزدیک به 200 تیم در منطقه اورست مستقر می‌شوند و خود را برای فتح قلل هیمالیا آماده می‌کنند.

نوروزی با اشاره به فتح قله اورست بدون اکسیژن توسط برخی کوهنوردان، تصریح کرد: افراد کمی در دنیا هستند که بدن آنها این سازوکاری و توانایی را دارد که بدون اکسیژن بتوانند قلل بلند را فتح کنند زیرا از ارتفاع 8000 متر به بالا اکسیژن به مقدار بسیار کمی می‌رسد و کوهنوردان دیگر از کمپ 4 به بالا باید از کپسول اکسیژن استفاده کنند اما در ایران مرحوم عمیدی و نیز قیچی‌ساز توانستند این کار را انجام دهند.

مسئول کارگروه هیمالیا‌نوردی هیأت کوه‌نوردی استان با بیان اینکه تاکنون تنها 13 نفر از ایران توانسته‌اند قله اورست را فتح کنند، عنوان کرد: برای کسب آمادگی فتح بام دنیا باید مرحله به مرحله از چندین سال پیش حرکت را آغاز کرد و با انجام صعودهای متفاوت آمادگی را به دست آورد در کنار آن آمادگی جسمانی را از طریق ورزش‌های همچون دوچرخه‌سواری و دو می‌توان به بهترین سطح رساند از شش ماه قبل نیز به همراه تیم منتخب استان صعودهای داخلی خوبی انجام دادیم و در حال حاضر در شرایط خوبی به سر می‌برم.

وی یادآور شد: صعودهای تیم‌ منتخب خراسان در این مدت ادامه خواهد داشت و تمرینات را انجام می‌دهند و در تلاش هستیم که در نیمه دوم سال کوهنوردان خراسانی به تنهایی بتوانند قلل 8000 متری را فتح کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: