• چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-4886-5
  • خبرنگار : 15198
  • منبع خبر : ----

رئیس مرکز تحقیقات زمین‌‌لرزه‌‌ شناسی دانشگاه فردوسی مطرح کرد

پیش‌بینی زلزله 6 ریشتری خراسان رضوی از یکسال گذشته

رئیس مرکز تحقیقات زمین‌لرزه شناسی دانشگاه فردوسی گفت: در این مرکز از سال گذشته احتمال وقوع زلزله به بزرگی 6 ریشتر در استان خراسان رضوی اعلام شده بود، اما زمان دقیق آن تخمین زده نشده بود و احتمال می‌دادیم که این زلزله طی چهارسال آینده رخ دهد.

سید کیوان حسینی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: پیش‌بینی احتمال وقوع این زلزله با توجه به بررسی‌های انجام شده بر زلزله‌های تاریخی و دستگاهی گذشته صورت گرفته بود که متاسفانه علی‌رغم مطالعات و طرح‌های ارائه شده به دلایل مختلف این طرح‌ها اجرایی نشدند.

وی در خصوص زلزله 6 ریشتری که صبح امروز در استان خراسان رضوی به وقوع پیوست، ادامه داد: زلزله صبح امروز در امتداد گسل کشف‌رود حدود 70 کیلومتری شرق مشهد اتفاق افتاده است.

رئیس مرکز تحقیقات زمین‌لرزه شناسی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: تاکنون حدود 18 پس لرزه اتفاق افتاده  که شدیدترین پس‌لرزه به بزرگی 4.9 ریشتر بوده است و پیش‌بینی می‌شود بزرگتر از این پس‌لرزه اتفاق نمی‌افتد.

حسینی در خصوص مسیر حرکت پس‌لرزه‌ها، عنوان کرد: این پس‌لرزه‌ها به سمت شرق مرکز اصلی زلزله اتفاق می‌افتد که سمت غرب مشهد را در بر می‌گیرد. تاثیر این پس‌لرزه‌ها بیشتر بر روستاهای محلی خواهد بود و شهرها با توجه به فاصله آن‌ها از مرکز زلزله به مراتب کمتر آسیب خواهند دید.

وی ادامه داد: این زلزله به واسطه فعال شدن یکی از گسل‌های واقع در استان رخ داده است؛ اما گسل‌های مهم‌تری از جمله سنگ ‌بست شاندیز و گسل نیشابور نسبت به این گسل وجود دارند که فعالیت آن‌ها به مراتب تلفات و خسارات بیشتری به همراه خواهد داشت.

رئیس مرکز تحقیقات زمین‌لرزه شناسی دانشگاه فردوسی در خصوص خسارات وارد شده بر محل زلزله، یادآور شد: تاکنون در این راستا مطالعات و طرح‌هایی توسط مرکز تحقیقات زمین‌لرزه شناسی دانشگاه فردوسی در خصوص هشدار سریع زلزله به استانداری و شهرداری ارائه شده است. 

حسینی خواستار اجرای طرح‌های ارائه شده مراکز تحقیقاتی و علمی توسط مسوولین استانی به منظور کاهش تلفات شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: