• پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-2984-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

استاندار خبر داد

اعطای وام 20 میلیون تومانی با کارمزد 5 درصد برای آُسیب‌دیدگان زلزله

استاندار خراسان رضوی با اشاره به تصمیم گیری های صورت گرفته برای اعطای تسهیلات به آُیب دیدگان زلزله اخیر مشهد عنوان کرد: براساس تصمیمات گرفته شده قرار شد به آُسیب دیدگان زلزله اخیر مشهد وام 20 میلیون تومانی با کارمزد 5 درصد و بازپرداخت 15 ساله پرداخت شود و 5 تا 5 میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض به این افراد پرداخت شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان علیرضا رشیدیان عصر امروز در نشستی با استاندار خراسان رضوی در استانداری پیرامون حادثه زلزله روز گذشته در استان اظهار کرد: پس زلزله اخیر استان با توجه به دستورات ریاست جمهور در خصوص امدادرسانی به ُآیب دیدگان و بازسازی مناطق ُآسیب دیده، معاون بنیاد مسکن به استان آمد و در این خصوص روز گذشته جلسه ای داشتیم. 

وی ادامه داد: امروز نیز جلسه ای تکمیلی در این خصوص با مدیران بانک های استان برگزار شد چرا که نیاز است برای بازسازی مناطق آُیب دیده از تسهیلات لازم برای این امر استفاده شود. در این برنامه بنیاد مسکن به عنوان سازمان محوری شناخته شد. اولویت ما در این برنامه شناسایی منازل آسیب دیده، آواربرداری و صدور جواز ساخت رایگان برای ساخت و سازهاست. 

رشیدیان با بیان اینکه محوریت استفاده از ماشین آلات و امکانات فنی مهندسی نیز با بنیاد مسکن خواهد بود، گفت: البته نهادهایی هم که می توانند در عملیات انتقال مصالح و کمک به آواربرداری ها کمک کنند نیز باید در این فعالیت همراهی داشته باشند تا هزینه های روستائیان برای بازسازی مساکن خود کاهش یابد.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به جلسه خود با معاونین وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: باید با توجه به وضعیت آب و هوا و گسل های استان الزامات کارشناسی در ساخت و سازها نیز مد نظر قرار گیرد و حتی از توان دانشگاه ها نیز باید در این مسیر استفاده کرد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: همچنین براساس تصمیمات اتخاذ شده چون ممکن است ابلاغ تسهیلات و اعتبارات برای بازاسازی مناطق آُسیب دیده طول بکشد، قرار شد از تسهیلات مقاوم سازی روستایی استان برای این منظور استفاده کنیم. برای این امر بانک مسکن استان مسئولیت را به عنوان محور در کنار سایر بانک های استان پذیرفت. بر این اساس قرار بر این شد برای هر واحد آُسیب دیده تا مبلغ 5 میلیون به صورت بلاعض و تا 20 میلیون تومان وام قرض الحسنه با بازگشت دوره 15 ساله با احتساب زمان ساخت به آسیب دیدگان پرداخت شود. کارمزد این وام 5 درصد خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم روستاها را بر اساس طرح هادی بسازیم، تصریح کرد: همچنین باید خیابان های آُیب دیده روستاها نیز آُسفالت شود. در موضوع بازسازی جاده ها نیز وزیر راه و شهرسازی قول داده که به صورت ویژه این مساله را پیگیری کند تا اقدامات لازم برای بازاسازی و ترمیم راه های این مناطق برای تخصیص قیر و بهسازی جاده ها انجام شود. باید توجه داشت که زیرساخت های جاده ای بخشی از این مناطق آماده شده و تنها نیازمند قیر است.

رشیدیان با اشاره به تعداد واحدهای آُیب دیده بر اثر زلزله اخیر گفت: تعداد واحدهایی که تاکنون شناسایی شده 1828 واحد مسکونی در 67 روستاست که البته این آمار هنوز قطعی نیست و ممکن است واحدهای دیگری نیز شناسایی شود. این روستاها در مشهد، فریمان، ترتبت جام و سرخس بوده است. 

وی اضافه کرد: میزان آُیب ساختمان ها از زیر 30 درصد است که اکثریت خانه ها زیر 30 درصد آُیب دیده اند. این آُسیب ها تا بین 60 تا 100 درصد است که حدود 474 مورد است.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: توصیه می کنیم مردم به دنبال ترمیم خانه های ترک خورده نباشند چراکه این مساکن نیز باید بازسازی شود. امیدواریم این بازسازی ها با همت دستگاه ها و همکاری مردم و همچنین دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها که می توانند نقش مهمی داشته باشند، انجام شود.

رشیدیان خاطرنشان کرد: همچنین در همین جلسه در خواست شد اعطای تسهیلات مقاوم سازی برای مسکن روستایی استان پیگیری شود تا با توجه به عقب ماندگی حدود 34 درصدی مقاوم سازی مساکن روستایی استان، این عقب ماندگی جبران شود. این مجموعه اقدامات می تواند کمکی برای خروج از رکود شرکت های ساخت و سازی هم باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: