• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 961-3284-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

/اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال/

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خبر داد
رشد 5 درصدی شاغلین استان در سال 95

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از رشد 5 درصدی شاغلین استان در سال 95 خبر داد.

محمود احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و راهکارهای تحقق این شعار اظهار کرد: در این مسیر اقداماتی نظیر توجه تمام دستگاه‌های متولی تولید به تقویت تولید داخلی، توسعه صادرات، کاه واردات، رصد مستمر مشکلات بنگاه‌های اقتصادی به ویژه واحدهای صنعتی و همچنین توجه و مدارا نمودن دستگاه‌های دولتی خدمت‌رسان مانند آب، برق، گاز و دستگاه‌های امور مالی و بانکی مانند اداره امور مالیاتی، تامین اجتماعی و بانک‌ها با واحدهای تولیدی صنعتی جهت استمرار فعالیت‌ آن‌ها از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در تحقق این امر موثر باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر این‌ها ایفای نقش فعال توسط همه دستگاه‌ها و بخش خصوصی در پیشبرد اهداف اشتغال و تولید استان، احصای موانع کسب و کار و سرمایه‌گذاری، اشتغال و تنظیم پیشنهادات ارسالی به دولت و مجلس، تقویت و توسعه کمی و کیفی انواع تعاونی‌ها به خصوص تعاونی‌های توسعه عمران شهرستانی، استفاده از ظرفیت مشاغل خانگی در توسعه اشتغال و جلوگیری از ورود کاهای قاچاق از دیگر مسالی است که می‌تواند در تحقق شعار امسال موثر باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه تبلیغ و فرهنگ‌سازی و اقدامات رسانه‌ای در خصوص لزوم خرید و مصرف کالاها و محصولات تولید داخلی یکی دیگر از اقداماتی است که در تحقق شعار سال موثر خواهد بود، گفت: توسعه کمی و کیفی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و پرداخت مستمر تسهیلات سرمایه در گردش و ثابت توام با نظارت به واحدهای متقاضی نیز می‌تواند در تسهیل دست‌یابی به این هدف کمک کند.

احمدی با اشاره به وضعیت اشتغال کشور و استان و میزان موفقیت دولت برای ایجاد اشتغال ثابت و پایدار تصریح کرد: در این حوزه اقدامات زیادی در کشور و استان صورت گرفته است که پرداخت تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی در قابل تسیهلات رونق تولید، تلاش برای کاهش نرخ تورم، پیگیری و رصد مسایل و مشکلات اقتصادی در سلسله جلسات اقتصاد مقاومتی کشور و اتخاذ تصمیمات در خصوص گره‌گشایی از مشکلات اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی در قالب کارگروه رفع موانع تولید مستقر در وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

وی اضافه کرد: همچنین اقداماتی در زمینه اجرای طرح توسعه اشتغال و کسب و کار پایدار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز صورت گرفته که همه این فعالیت‌ها نشان از تلاش و جدیت همه قوای کشور در جهت غلبه بر مشکل بیکاری دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به آمار تعداد شاغلین کشور در سال 94 گفت: 21 میلیون و 972 هزار و 84 نفر در سال 94 در کشور شاغل بودند که این تعداد در سال 95 به 22 میلیون و 588 هزار و 52 نفر، معادل 3 درصد افزایش داشته است.

احمدی با بیان اینکه در سال 94 خراسان رضوی یک میلیون و 829 هزار و 981 شاغل داشته، خاطرنشان کرد: این آمار در سال گذشته به یک میلیون و 927 هزار و 456 معادل 5 درصد افزایش یافته است.

وی در خصوص عملکرد دولت در حوزه اشتغال عنوان کرد: دولت در حد مقدورات و امکانات خود در سال قبل در مقاوم سازی اقتصاد تلاش فراوانی انجام داده است. در همه استان‌ها ستاد اقتصاد مقاومتی به دبیری سازمان برنامه و بودجه و در استان خراسان رضوی نیز تشکیل گردید و تصمیمات مناسب متعددی در راستای تقویت فعالیت اقتصادی کشور صورت گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: پرداخت تسهیلات، بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها مانند مشوق‌ها و یارانه‌ها، توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان، تلاش در جهت مثبت نمودن تراز تجاری کشور و... نشان از حرکت به سوی مقاوم‌سازی اقتصاد است. 

احمدی با اشاره به موناع موجود در ایجاد اشتغال پایدار در کشور تاکید کرد: وجود موانع ساختاری در اشتغال مانند عدم وجود سامانه آمار و اطلاعات بازار کار کشور بر حسب نیاز، مشکلات مالی و رکود در واحدها، وجود قوانین متعدد و مقررات گسترده و گاهی ضد و نقیض در مسیر صدور مجوزها، واردات کالاها و قاچاق کالا به کشور از مهم‌ترین مشکلات و موانع برای تحقق شعار امسال می‌تواند باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: