• یکشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-3087-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

نخبگان رسانه‌ای افغانستان در «مشهد دوست داشتنی»

شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی؛ عصر شنبه 19 فروردین میزبان هیئتی متشکل از مدیران رسانه‌های حوزه غرب افغانستان بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در این هیئت مدیرانی از رسانه‌های دیداری، شنیداری و دیجیتالی استان‌های فراه، هرات و نیمروز در غرب افغانستان حضور داشتند.

تلاش دوستان ایرانی برای زنده نگه داشتن مفاخر ستودنی است

عبدالله سلجوقی مسئول رادیو معراج هرات در حاشیه بازدید از شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی اظهار داشت: من تصور نمی‌کردم در مشهد با چنین فضایی مواجه شوم، غرفه‌ی علم برای من جالب بود؛ به خصوص وقتی شبیه سازی شده‌ی خواجه نصیر توسی و فردوسی بزرگ را از نزدیک دیدم.

وی ادامه داد: این بزرگان مفاخر و تاریخ مشترک ایران و افغانستان هستند؛ بزرگان و مفاخر ما مشترک هستند و ماهم به آن ها علاقه خاصی داریم.

این شهروند افغانستانی تصریح کرد: خیلی از چیزهایی که من اینجا دیدم با آداب و رسوم هرات شباهت داشت، برای مثال همین عروسی سنتی که با دهل و سورنا برگزار شد را در هرات امروزهم داریم. 

سلجوقی افزود: دیدن این نمایشگاه من را خوشحال کرد، چون دیدم دوستان ایرانی ما تلاش می‌کنند تا مفاخر را با برگزاری چنین نمایشگاهی زنده نگه دارند.

در ادامه این بازدید نخبگان رسانه‌ای افغانستان از میل رادکان؛ نمایش گوهرشاد، سرای زندگی و نمایش گذر تاریخ بازدید کردند.

گمشده‌های فرهنگی من در این نمایشگاه حضور داشت

فواد احمدی مدیر تلویزیون آریانا درشهر هرات نیز در این باره گفت: بازدید امروز برای من بسیار جالب بود؛ با دیدن این نمایشگاه به راحتی می‌توان بخشی از تاریخ مشهد قدیم را مرور کرد.

وی ادامه داد: دیدن این نمایشگاه برای من به عنوان یک افغانستانی جذابیت خاص خود را داشت، اما برای یک ایرانی این تأثیر را دارد که آن ها را به گذشته می‌برد.

این شهروند افغانستانی تصریح کرد: دیدن این فضا به من این انگیزه را داد که ما هم می توانیم مانند ایرانی‌ها از شرایط دشوار عبور کنیم و به یک زندگی بهتر برسیم.

احمدی افزود: من در این نمایشگاه وجوه مشترک زیادی بین ایران و افغانستان دیدم، و دیدن این مشترکات حس نزدیکی با ایرانی‌ها را در من افزایش داد. من به عنوان یک افغانستانی می‌توانم در این نمایشگاه گمشده‌های فرهنگی خود را نیز پیدا کنم.

گفتنی است تاکنون جهانگردانی از مکزیک، آلمان، فیلیپین و افغانستان از شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی بازدید کرده‌اند.

شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی؛ تا پایان فروردین ماه در دو نوبت صبح و عصر آماده میزبانی از زائران و مجاوران حریم رضوی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: