• یکشنبه ۲۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 961-4691-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

امسال صورت می‌گیرد؛

انقلاب برقی‌سازی راه‌آهن ایران در سال ۹۶

افزایش سرعت حرکت قطارها در مسیرهای طولانی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی آن را دنبال کرده  است و در این بین خط ریلی تهران – مشهد به عنوان پرترافیک ترین خط راه‌آهن ایران یکی از نخستین گزینه‌هایی بوده که در چهارچوب برنامه‌های برقی‌سازی قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا طبق برنامه‌های مدنظر این مسیر که طول آن ۹۲۶ کیلومتر است و پس از گذشت از گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود و نیشابور به مشهد می‌رسد، باید افزایش سرعت ۴۰ کیلومتری همراه شود. در حال حاضر حداکثر سرعت قطارهای عبوری در این مسیر ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت است که بناست با برقی سازی خط ریلی به حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت افزایش پیدا کند.

این طرح مهم که از سال‌ها پیش به منظور فراهم آوردن منابع مالی مورد نیاز به سرمایه‌گذاران خارجی مختلف ارائه شده بود، سرانجام در ماه‌های پایانی سال قبل تا حد زیادی تعیین تکلیف شد تا حالا مدیرعامل شرکت راه‌آهن از آغاز عملیات اجرایی برقی‌سازی این مسیر در سال ۹۶ خبر دهد.

در کنار تهران – مشهد خط ریلی گرمسار- اینچه‌برون نیز به عنوان یکی دیگر از اصلی‌ترین اولویت برقی‌سازی ایران در نظر گرفته شده که به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز آن را شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران روسی تامین خواهند کرد.

مدیرعامل راه‌آهن اعلام کرده که در هشت سال آینده حجم ترانزیت عبوری از ایران از مرز ۱۰۰ میلیون تن خواهد گذشت و در این برنامه قطعا باید راه‌آهن سهمی جدی از آن خود کند. در بهمن ماه سال ۹۵ هیات دولت با قرارداد طرح برقی کردن راه‌آهن گرمسار- اینچه‌برون با مبلغ یک میلیارد یورو موافقت کرد و احتمالا همین گشایش مالی باعث شده تا دومین طرح برقی سازی ریلی در ایران نیز در سال ۹۶ کلید بخورد.

با قرار دادن این دو پروژه مهم در کنار طرح راه‌آهن سریع‌السیر تهران- قم- اصفهان که کار اجرایی آن آغاز شده و این امیدواری وجود دارد که ظرف سه تا چهار سال آینده به بهره‌ برداری برسد، انقلابی جدید در عرصه ریلی ایران به وجود خواهد آمد. انقلابی که می‌تواند شانس قطار را در رقابت با دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: