• شنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-11886-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

/گزارش ایسنا از ازدواج دانشجویی/

نمره الف‌های درس ازدواج!

اکثر دانشجویان به دليل علاقه به تحصيل و پیشرفت‌های علمی از ازدواج كردن در این دوران واهمه دارند، چراکه ازدواج را مانع پيشرفت علمی خود می‌دانند که اين مسئله به‌عنوان یكی از موانع و مشكلات، سبب تاخير در سن ازدواج می‌گردد. درحالی‌که بسیاری از زوجین دانشجو معتقدند ازدواج نه‌تنها مانعی بر سر راه ادامه تحصيلات نيست، بلكه يكی از بهترين وسیله‌ها برای ارتقاء سطح علمی، پيشرفت و كسب مدارج عالی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شاید حدود بیست سال پیش وقتی صحبت از ازدواج در میان دانشجویان می‌شد، افراد زیادی اعم از استاد، دانشجو و مسئولان این امر را مخل تحصیل و عامل پایین آمدن بازدهی آموزشی و حتی گروهی آن را ایده‌ای غیرفرهنگی و گاه محال می‌دانستند.

اما این درحالی است که امروز بسیاری از بررسی‌ها نشان داده است که ازدواج در دوران دانشجویی موجب آرامش و تعادل روحی و فكری برای زوجین می‌شود كه در موفقيت آنان در تحصيلات علمي بسيار موثر است و بايد توجه داشت كه با عقب انداختن ازدواج در جوانان ممكن است آنان را دچار ناراحتی‌های روحي و جسمي کند و پس از گذراندن آن مراحل، ديگر سلامتی و شادابی و حوصله‌ای نداشته باشند كه زندگی سعادتمندانه‌ای تشكيل دهند و از آن لذت ببرند. 

از طرفی هیچ‌کس منکر مشکلات اقتصادی ازدواج و اشتغال نیست، اما ازدواج دانشجویی، بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری، ازدواجی آسان و بدون تجملات است که همین امر یکی از محوری‌ترین مسائلی است که بر ترویج آن تاکید می‌کند.

تصورات مردم از ازدواج دانشجویی

اکثر مردم وقتی سخن از ازدواج دانشجویی به میان می‌آید، آن را مراسم جشن ازدواج دسته‌جمعی دانشجویان در یک دانشگاه و یا آمفی‌تئاتر که در حاشیه آن مسئولان حضور یافته و مراسم سنتی و معمول محلی اجرا می‌شود، تصور می‌کنند.

برخی دیگر نیز معتقدند ازدواج دانشجویی یعنی ازدواج دو دانشجو و به‌ویژه ازدواج دو هم رشته‌ای و یا هم‌دانشگاهی که این اصطلاح نیز مفهوم دقیقی از ماهیت ازدواج دانشجویی نیست و  اگر تنها یک نفر از زوجین دانشجو باشد، یک ازدواج دانشجویی محسوب می‌شود.

سفر زوج‌های دانشجو به مشهد مقدس در قالب بیستمین طرح ملی ازدواج دانشجویی با عنوان (همسفر تا بهشت) فرصتی خوبی شد تا بتوانیم به سراغ این زوج‌های جوان برویم و از زبان خودشان با فرازونشیب های ازدواج دانشجویی آشنا شویم.

دانشجویانی که ازدواج دانشجویی انجام داده‌‌اند، مهمان رهبر معظم‌مان به مدت سه روز زندگی مشترکشان را در مشهد مقدس آغاز کرده ‌بودند.

به هتل‌هایی که این زوجین مستقر بودند رفتم تا از حال و هوای این سفر کوتاه که هم‌زمان با آغاز تازه در زندگی این دانشجویان بود، جویا شوم. سفره‌ی عقدی که در لابی هتل پهن بود و زوج‌هایی همسن و سال در کنار یکدیگر در انتظار بودند تا به حرم مطهر امام رضا (ع) مشرف شوند؛ این فضا حاکی از حال و هوای شیرین آغاز زندگی مشترکشان بود. تقریبا می‌توان گفت که تمامی زوج‌های دانشجو از آغاز زندگیشان با این سفر کاملا رضایت داشتند.

انتخاب خانواده با اصالت، اولویت زوج‌های دانشجو

تصور دیگری که وجود دارد این است که کسانی که ازدواج دانشجویی می‌کنند، آشنایی تنها بین دختر و پسر است؛ اما طی مصاحبه‌هایی که با این زوجین داشته‌ام اکثر غریب به‌اتفاق، آشنایی‌شان را از سوی خانواده‌ها اعلام ‌می‌کردند و حتی طرفدار ازدواج سنتی بودند.

در ادامه از ملاک‌های انتخاب همسر در این دانشجویان جوان پرسیدم که اکثر آنان پاسخشان مشترک بود. خانواده با اصالت از الویت‌های این دانشجویان بود.
علی، دانشجوی یزدی درباره این موضوع می‌گوید: ما در شهرمان اول به خواستگاری خانواده می‌رویم و سپس به خواستگاری دختر.

حسن اخلاق، شغل مناسب، ایمان، علاقه و غیره از دیگر ملاک‌های ازدواج این جوانان بود.

اکثر این دانشجویان معتقدند که بنیان ازدواج با کمک خانواده‌ها محکم‌تر است. اعتماد کردن در این زمانه بسیار مشکل است و جوانان باید اطلاعات کافی از یکدیگر را به دست آورند، زیرا ازدواج بدون شناخت، صحیح نیست. همچنین باید بدانیم که بعد از ازدواج نباید نظر دیگران را در زندگی دخالت دهیم.

سمیرا، دانشجوی اراکی می‌گوید: جای خالی همراه مشترک در زندگی، برای برخی تا سن 30 سالگی هم ممکن است، به وجود نیاید بنابراین ما با توجه به روحیات خود باید تصمیم به ازدواج بگیریم.
  
این دانشجویان برخلاف بسیاری از جوانان، بدون ترس از مشکلات مالی، نداشتن شغل یا درآمد کافی تصمیم به ازدواج گرفته بودند.

 ازدواج توفیق اجباری با طعم دانشجویی

محمدرضا، دانشجویی کرمانشاهی با 23 سال سن که مشمول خدمت سربازی هم بود، خطاب به جوانان هم سن و سال خود می‌گوید: جوانان از ازدواج نترسند و آن را سخت نگیرند، زیرا ازدواج توفیق اجباری است و بهتر است نگران مشکلات مالی نباشند و هرگاه خلا داشتن یک همراه در زندگی را احساس کردند، باید ازدواج کنند

دختر دانشجویی از دانشگاه بوعلی، با مهریه 114 سکه ادامه می‌دهد: مهریه تضمین‌کننده زندگی نیست و صداقت و اعتماد در زندگی مهم است.

فرشاد، دانشجوی مهندسی 24 ساله‌ معتقد است که اگر در زندگی سخت نگیریم، حتی پیشرفت را با ازدواج هم می‌توان داشت و سازش در زندگی بسیار مهم است.

تاثیر 70 درصدی کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج در ازدواج دانشجویی

برخی از دانشجویان که در کارگاه‌های آموزشی پیش از ازدواج در دانشگاه‌ها شرکت داشتند می‌گویند: این آموزش‌ها تا 70 درصد در تصمیمشان موثر بوده است.

مدال شجاعت بر گردن زوجین دانشجو

حسین جوادی، مدیر مرکز فرهنگی اردوهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه باید به این دانشجویان مدال شجاعت داد، گفت: 70 درصد دانشجویانی که در طرح همسفر تا بهشت ثبت‌نام کرده‌اند یا مشغول به خدمت سربازی و یا فاقد شغل‌اند و تنها با ایمان و توکل به خدا ازدواج کرده‌اند.

وی، ازدواج در دوران دانشجویی را بهترین زمان برای ازدواج دانست و بیان کرد: شور، احساس و نیازهایی در این سن وجود دارد که اگر از زمان پاسخگویی آن بگذرد، ازدواج آسان نخواهد بود. همان‌طور که می‌دانید ازدواج نیمی از ایمان است، جوانان با ازدواج در زمان مناسب به آرامش دست می‌یابند و آن‌ها را از انحرافات باز می‌دارد.

مدیر مرکز فرهنگی اردوهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ادامه داد: دانشجویان از قشر نخبه جامعه‌اند و آگاهی‌شان بالا است و در دوران دانشجویی می‌توانند ساده‌زیستی را تمرین کنند و به همین دلیل ازدواج ساده صورت می‌گیرد.

جوادی با بیان اینکه مسائل و مشکلات جامعه و خانواده‌ها موانعی برای جوانان هستند، افزود: اگر ازدواج جوانان در زمان مناسبی صورت نگیرد و به نیازهایشان پاسخ داده نشود، مشکلاتی به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اگر خانواده‌ها تجملات و توقعات خود را کاهش دهند، جوانان می‌توانند در این دوران هم به تحصیلشان برسند و هم پایداری‌شان در ازدواج بیشتر شود.

مدیر مرکز فرهنگی اردوهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با بیان اینکه مسائل مالی نباید مانع ازدواج شود، گفت: در حوزه اقتصادی خلاء‌هایی وجود دارد که متاسفانه ازدواج را کمرنگ کرده است. امروزه نیازها از چشم و هم‌چشمی‌ها نشأت می‌گیرد که خانواده‌ها باید آن را کنترل کنند.

جوادی با اشاره به اینکه ازدواج عمل مقدسی است و بهتر است از مکان مقدسی هم آغاز شود، گفت: دانشجویان آغاز زندگی‌شان را از جوار حرم مطهر امام رضا (ع) آغاز کرده‌اند. با توجه به اینکه دفاتر آموزشی و اساتید در دانشگاه‌ها در اختیارشان است، دانشجویان از آن بهره‌مند می‌شوند و کمک زیادی به تحکیم زندگی‌شان دارد.

وی در خصوص ظرفیت‌هایی موجود در مشهد، گفت: کارگاه‌های آموزشی، اساتید برجسته در حوزه مهارت‌های زندگی، خواندن پیمان‌نامه‌ در جوار حضرت امام رضا (ع)، ذکر توسل، وجود مشاورین در هتل و برنامه‌هایی که جنبه پرسش و پاسخی دارد، از جمله یادگیری ارتباط با خانواده همسر و غیره در برنامه‌ی سفر این زوجین قرار دارد.

مدیر مرکز فرهنگی اردوهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری یادآور شد: کافی است یکی از زوجین دانشجو باشد تا بتوانند در این سفر سه‌روزه مهمان بیت رهبری در مشهد باشد.

آغاز زندگی 25 هزار زوج دانشجو در جوار امام رضا (ع)

جوادی اظهار کرد: سفرها تا اردیبهشت ماه 96 ادامه دارد و حدود 25 هزار زوج در این طرح ثبت نام کرده‌اند.

جوادی وی یادآور شد: کارگاه‌های آموزشی پیش از سفر دانشجویان در دانشگاه‌هایشان برگزار کرده‌ایم و پس از سفر نیز از طریق مرکز مجازی نهاد رهبری برنامه‌های آموزشی برای این زوجین در نظر گرفته‌ایم.

 بیستمین جشن ازدواج دانشجویی که با شعار «ازدواج آسان، بهنگام و آگاهانه» از ۲۲ دی‌ماه سال گذشته آغاز شد  و تا اردیبهشت ماه 96 آینده ادامه دارد.

گزارش از عاطفه چابک، خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: