• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-14114-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

پرسش و پاسخ از اعضای شورای چهارم شهر مشهد؛

از بهترین و بدترین اتفاق شورای شهر تا بایدها و نبایدهای آقای شهردار

اگر اعضای شورای شهر مشهد خودشان به جای صولت مرتضوی بودند، برای شهر چه می‌کردند؟ و چه کارهایی را که شهردار مشهد طی مدت چهار سال انجام داده است، هیچ‌وقت انجام نمی‌دادند؟ بهترین و بدترین اتفاق شورای چهارم از نظر اعضا چیست و ...؟
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بهترین اتفاق از نظر بیشتر اعضای شورای شهر مشهد راه‌اندازی خط دو قطار شهری در  این شورا بود، برخی حتی این موضوع را بی عیب ندانسته و به اشکالاتی در این مورد اشاره کرده‌اند. در مورد دیگر اتفاقات خوب این شورا از نظر اعضا می‌توان به افتتاح پارک بانوان ریحانه، رسیدگی به حاشیه شهر و ... اشاره کرد. بدترین اتفاق‌ها از نظر اعضا، کاهش یافتن نقش نظارتی شورا بر شهرداری، جناح‌بندی اعضا و از دست رفتن تخصص‌ها، اعمال تبعیض میان کارکنان زن و مرد در شهرداری و ... عنوان شده است.
 
برخی از اعضا پاسخ‌های جالبی در مورد اینکه اگر به جای شهردار مشهد بودند چه می‌کردند و چه نمی‌کردند، ارائه دادند. برخی عنوان کرده‌اند که اگر به جای شهردار بودند، وقت خود را بیشتر برای اداره شهر می‌گذاشتند تا کارهای دیگر. برخی ورود مسائل سیاسی به مدیریت شهری را بی مورد دانسته و به درگیری سیاسی شهرداری با دولت انتقاد داشتند.
 
همچنین در ادامه پاسخگویی‌ها، هر کدام نظر خود را در مورد شورای پنجم شهر مشهد و اینکه شورای آینده با وجود کاندیداهای کنونی، چه طیفی را تشکیل خواهد داد، پرداخته‌اند.
    
زمان  خود را بیشتر برای اداره شهر قرار می‌دادم تا دیگر کارها
 
حسنعلی اخلاقی امیری، عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای شهر مشهد: 
 
بهترین اتفاق در شورای چهارم: راه‌اندازی خط دو قطار شهری که به هر دلیلی متوقف شده بود. این موضوع تاثیر زیادی در کاهش آلودگی هوا و ترافیک در آینده خواهد داشت.
 
بدترین اتفاق در شورای چهارم: رکود اقتصادی در سال‌های اخیر در زندگی مردم ملموس بود و به واسطه دریافت عوارض از مردم توسط شهرداری فشار مضاعفی بر آنان وارد می‌شد.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار مشهد بودم؟ اولویت‌های کنونی در سطح شهر را تغییر می‌دادم و از نیروهای متخصص در  مشهد بیشتر استفاده می‌کردم. فرصت بیشتری به حوزه‌های شهری اختصاص می‌دادم و زمان خود را بیشتر برای شهر و اداره آن قرار می‌دادم تا دیگر کارها.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی ...؟ نمی‌توان پیش‌بینی کرد، اما همه افراد در حوزه شهری باید دارای فکر و اندیشه سیاسی  باشند و از مردم می‌خواهیم به افرادی که دارای تخصص‌های متنوع موردنیاز شهر و تعهد و وقت‌گذاری هستند، رای دهند.
 
تخصص در شورای چهارم جایش را به جناح‌بندی داده است
 
سیدعبدالکریم جوادی، عضو کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر مشهد:
 
 بهترین اتفاق شورای چهارم: بهره‌برداری از خط دو قطار شهری مشهد با تمام مشکلات و هزینه‌هایی که داشت بهتری اتفاق  شورای چهارم بود. افتتاح این خط در بهبود وضعیت معیشتی مردم در مناطق محروم تاثیرات زیادی خواهد داشت.
 
بدترین اتفاق شورای چهارم: علی‌رغم اینکه تمام 25 نفر اعضای شورای چهارم اصولگرا بودند و برخی از آنان نیز ایثارگر،  بازهم جناح‌بندی و طیف‌بندی در این شورا انجام شد و از کسانی که تخصص داشتند و می‌توانستند تاثیرات مثبتی برای شهر داشته باشند، استفاده نشد. یعنی تخصص جای خود را به جناح‌بندی‌ها داد، مردم شهر ما می‌توانستند پروژه‌های خوب عمرانی را تجربه کنند، اما به خاطر این طیف‌بندی‌ها این اتفاقات نیفتاد.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار مشهد بودم؟ به اجرای پروژه‌های عمرانی در مشهد بیشتر اهمیت می‌دادم. زیرا در حال حاضر  فقط با اجرای خط دو قطار شهری برای افراد زیادی اشتغال‌زایی انجام شد همچنین از افراد نخبه و متخصص بیشتر استفاده می‌کردم زیرا در حال حاضر افراد متخصصی هستند که از آنان در اداره شهر استفاده‌ای نشده است.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی...؟ جناح‌بندی‌ها در شورای چهارم باعث شد از افرادی که متخصص، نخبه و صاحب نظر بودند استفاده نشود. مردم در شورای پنجم افرادی نخبه و متخصص را انتخاب کنند که بتوانند بهره‌آوری‌هایی برای شهر داشته باشند.
 
شهردار مشهد نباید به دعوای سیاسی با دولت روی می‌آورد
 
سیدجلال فیاضی، عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شهد:
 
بهترین اتفاق شورای چهارم: می‌توان به فعال شدن خط دو قطار شهری اشاره کرد اما همین هم دارای نکات قابل توجهی بود به  طور مثال برای راه‌اندازی خط دو قطار شهری قرار بود تا یک کمیته مرضی‌الطرفین برای تهیه گزارش تاخیر تشکیل شود، اما این مصوبه متاسفانه با وجود دو بار تذکر، تشکیل نشد و زمان تشکیل این کمیته تا پایان اردیبهشت امسال تمدید شده است. این یکی از نقاط ضعف شورای چهارم بوده است.
 
همچنین قرار بود خط دو قطار شهری به طور کامل در بهار 96 به بهره‌برداری برسد اما تا کنون تنها 50 درصد از این خط فعال شده است؛ اما در مجموع با وجود تاخیر و مشکلات به وجود آمده در این خط می‌توان از آن به عنوان بهترین اتفاق شورای چهارم نام برد.
 
بدترین اتفاق شورای چهارم: به حاشیه رفتن نظارت در شورای چهارم، بدترین اتفاق است. با توجه به اینکه در انتخاب  شهردار، حمایت از او بیشتر بر اساس سلیقه سیاسی بود، عملا گروه اکثریت در شورا هر گونه نظارتی را با مانع مواجه می‌کردند. دو طرح تحقیق و تفحص از شهرداری متوقف شد و بیشتر سوالات و تذکرات بدون پاسخ باقی می‌ماند.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار مشهد بودم؟ نسبت به اصلاح ساختار شهرداری بیشتر وقت می‌گذاشتم. یکی از سرمایه‌های  شهرداری نیروهای انسانی آن است، اما ساختاری نسبتا قدیمی دارد و باید برای آن اقداماتی انجام گیرد تا شهرداری چابک‌تر و پاسخگوتر شود.
 
همچنین در مورد بافت پیرامون حرم مطهر سعی بر تعامل با دولت می‌کردم و نمی‌گذاشتم این فاز وارد رکود شود.
 
در خصوص حاشیه شهر، ضمن اقدامات خوب صورت گرفته، سعی می‌کردم نسبت به اقدامات بنیادی، زیرساختی و توانمندی فعالیت بیشتری صورت گیرد.
 
اگر به جای شهردار مشهد بودم شهرداری را به سمت و سوهای سیاسی و بعد اختلاف سیاسی با دولت پیش نمی‌بردم. باید از هر گونه ورود به دعوای سیاسی و اختلاف نظر سیاسی با دولتی که از رای مردم تشکیل شده و مورد تایید رهبری هست، جلوگیری کرد. چون شهرداری و دولت باید هم‌افزایی داشته باشند و حول محور آبادانی و پیشرفت مشهد اقدامات بیشتری صورت می‌گرفت.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی...؟ فضای انتخابات خیلی قابل پیش‌بینی نیست اما شورای آینده با هر گرایش سیاسی که باشد،  نباید به دعواهای سیاسی ورود پیدا کند؛ شورای آینده باید در تعامل با دولت، آستان قدس و دیگر نهادهای موثر تعامل کند.
 
کمتر از 10 درصد کارکنان شهرداری را زنان تشکیل می‌دهند
 
فاطمه غیور رزمگاه، نایب رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد:
 
بهترین اتفاق شورای چهارم: افتتاح پارک بانوان ریحانه از جمله فعالیت‌ها و اتفاقات خوب شورای چهارم بود.
 
بدترین اتفاق اتفاق شورای چهارم: می‌توان به تبعیضی که بین کارکنان مرد و زن در شهرداری انجام شد اشاره کرد. به این  صورت که شهرداری برای تغییر وضعیت زنانی که شرایط لازم را داشتند، اقدامی انجام نمی‌داد و این کار را با اولویت اینکه جنسیت کارکنان مرد باشد انجام داد. کارکنان شهرداری 8662 نفر هستند که از این تعداد 7799 نفر، مرد و کمتر از 10 درصد آنان زن هستند اما باز هم با این تعداد کم از زنان، در تعدیل نیروها اکثرا زنان را حذف می‌کنند.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار مشهد بودم؟ در مرحله اول نیازهای شهر را رصد کرده و برنامه‌ریزی می‌کردم تا افراد  توانمند، متخصص و دلسوز برای فعالیت‌ها انتخاب کنم. با کارکنان شهرداری در رده‌های مختلف به صورت چهره به چهره ارتباط برقرار می‌کردم و سعی می‌کردم بین معاونان انسجام و همدلی ایجاد کنم.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی...؟ شورای شهر مشهد وارد 19 سالگی شده و دوران بلوغ خود را سپری می‌کردند مردم هم  نسبت به شهر شناخت بیشتری داشته و اهمیت شورا را در زندگی خود بیشتر احساس می‌کنند. بر همین اساس مردم افرادی کارآمد، با تجربه و با سابقه درخشان را انتخاب خواهند کرد. به نظر من تخصص در تصمیم‌سازی تاثیری ندارد و باید کسی باشد که تجربه کار داشته باشد. توانایی مدیریت مهم‌تر از تخصص در شورای شهر است.
  
در مواردی، شهرداری بر شورا نظارت می‌کرد!
 
علی‌اصغر لطفی، رئیس کمیسیون ویژه نظارت و امر به معروف و نهی از منکر شورای شهر مشهد:
 
بهترین اتفاق شورای چهارم: مصوباتی که مربوط به حاشیه شهر بود از جمله بهترین اتفاق این شورا است زیرا هم مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و هم خدمت زیادی به مردم این منطقه شد.
 
بدترین اتفاق شورای چهارم: برخی مصوبات برای اجرا باعث ایجاد گرانی‌ها و محدود شدن برخی مشاغل شد. در این شورا  در حوزه نظارت بیشترین چالش به وجود آمد و نظارت شورای شهر بر شهرداری به حداقل رسید حتی در مواردی این موضوع برعکس شده و شهرداری بر ما نظارت می‌کرد.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار مشهد بودم؟ شهرداری مانند بدنی شده که سر بزرگی دارد؛ ستاد شهرداری بزرگ، کم خاصیت و پرهزینه است و این ساختار باید چابکتر شود و از حالت حاکمیتی باید به نوکری تبدیل شود. شهرداری نیاز به یک تحول ساختاری و اداری دارد و باید افرادی متخصص، متدین و ورزیده بیایند و انقلابی برای این نهاد انجام دهند.
 
ورود برخی از دوستان از خارج از شهرداری برای مرتضوی بسیار هزینه‌های اضافه ایجاد کرد. نباید به برخی حواشی بی بهره، و برخی مسائلی که فقط حاشیه درست می‌کنند، می پرداخت.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی...؟ با وجود کاندیداهای کنونی برای شورای پنجم، جریانات سیاسی غالب هستند و ممکن است  فقط دو روحانی و دو متخصص به شورای بعدی بروند. گروه‌های سیاسی در شورای شهر بر اساس مصلحت شهر تصمیم نمی‌گیرند و فقط منتظر می‌مانند ببیند افرادی که در صحن رای می‌دهند در گرایش سیاسی خود هستند یا خیر؟ این غلبه گرایش سیاسی تخصص و مصلحت را معمولا تحت‌الشعاع قرار میدهد.
 
هزینه در فضای سبز شهری و طرحح استقبال از بهار، هزینه‌هایی اضافی است
 
محمد سهیلی، رییس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و امور اداری شورای شهر مشهد:
 
 بهترین اتفاق شورای چهارم: می‌توان به تحقق بودجه عملیاتی، موضوعات مقابله با تخلفات و دریافت وجوه غیر قانونی اشاره  کرد.
 
بدترین اتفاق شورای چهارم: رفتار خلاف مقررات شورای عالی شهرسازی اتفاق بدی بود که در شورای چهارم افتاد.
 
اگر به جای مرتضوی، شهردار بودم؟ همه کارهایی که ایشان انجام داده مهم و ضروری بوده است فقط باید در برخی کارها یک  مقدار صرفه‌جویی انجام می گرفت به طور مثال هزینه‌هایی که در افزایش سرانه فضای سبز مشهد، طرح استقبال از بهار و ... برخی زیاده‌روی انجام شده است.
 
شورای پنجم شهر مشهد شورایی...؟ حدس می‌زنم که شورای آینده شورایی تخصص‌گرا بوده و با توجه به کاندیداهای کنونی و لیستی رای دادن مردم، لیست‌های متخصصی رای خواهند آورد.
  
گزارش از زهرا اسکندریان، خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: