• یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-9885-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

قائم مقام حزب اتحاد ملت :

انتخابات آینده ناگفته‌های زیادی دارد

قائم مقام حزب اتحاد ملت گفت: انتخابات آینده هنوز ناگفته‌های زیادی دارد که در یک ماه آینده بسیاری از اتفاقات  برای مردم روشن خواهد شد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، غلامرضا انصاری در نشست "رازهای سرزمین من" که با موضوع آرایش سیاسی اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات و به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد، در خصوص تفاوت انقلاب ایران با دیگر انقلاب‌ها که در دهه‌های گذشته اتفاق افتاده بود، اظهار کرد: قبل از انقلاب این گونه نبود که یک شعار و حرکتی توسط  جمعی سازماندهی شود و مردم را جذب کند بلکه شعار و شعور در بطن جامعه تولید می شد و  مهمترین ویژگی رهبری امام خمینی (ره) در این بود که همگام و پشت‌سر مردم حرکت می‌کرد و  پایداری گفتمان ایشان و تحقق انقلاب در زمان کوتاه نتیجه این منش و نگاه در عرصه  سیاسی بود.
 
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در سال آخر حکومت سلطنتی 30 درصد بوده است، یادآور شد: در سال‌های پس از انقلاب می‌توانستیم شرایط سال 56 را پایدار نگه داریم اما در طول سال‌ها چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوره سازندگی هیچ‌گاه رشد اقتصادی ما به حد نسبی این عدد هم نرسید، اما در سال ماقبل پایانی دولت خاتمی و به استناد گزارش‌های بانک مرکزی رشد اقتصادی 27 درصدی را تجربه کردیم که این میزان بالاترین رشد اقتصادی در طول سال‌های پس از انقلاب است.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در دولت‌های نهم ودهم به یک باره از اوج اقتدار و عزت در عرصه بین‌المللی و داخلی سقوط کردیم، در آمد 700 هزار میلیاردی نفت ما در این هشت سال معادل کل درآمد نفت در طول تاریخ استخراج نفت در طول 100 سال گذشته بود که با این در‌آمد می‌توانستیم شرایط ایده‌آلی را برای کشور رقم بزنیم.
 
انصاری افزود: رئیس دولت در آن زمان شعار داد می‌توانیم تمام غیر ممکن‌ها را ممکن کنیم و نفت را بر سر سفره مردم بیاوریم اما مشاهده کردیم نه تنها نفتی بر سر سفره مردم نیامد بلکه نانی هم که  بر سر سفره مردم بود از آنان ستانده شد.
 
وی با اشاره به پست‌های مهم نخبگان ایرانی در کشورهای غربی بیان کرد: چه شده است که علی‌رغم داشتن این ظرفیت‌ها عقب‌گرد داشتیم و در بعضی از زمینه‌ها شرایط نامیمون پیدا کردیم.
 
اتکا به رای مردم بدون وجود احزاب شناسنامه دار غیر ممکن است
 
قائم مقام حزب اتحاد ملت با بیان این که نظام دموکراسی را از غرب گرفته‌ایم، یادآور شد: انتخاب رئیس جمهور، نماینده  مجلس، اعضای شورای شهر و ... با برگزاری انتخابات است، اتکا به رای مردم بدون داشتن نهاد واسط یعنی احزاب شناسنامه‌دار، با هویت و با برنامه غیر ممکن  وغیر عملیاتی است، بخشی از  جست و خیزهای هولناکی که در هرم حرکت سیاسی خود داشته‌ایم به دلیل نبود تشکل‌ها وسازمان‌های حزبی بوده که بتوانند رفتارو حرکت سیاسی مارا در قالب هدفمند پیش ببرند.
 
انصاری تصریح کرد: در اوایل انقلاب تاسیس حزب جمهوری را داشته‌ایم که در آن روحانیون تاثیر گذار حضور داشتند این روحانیون اشاره کرده‌اند که قبل از پیروزی انقلاب به دنبال تاسیس حزب بوده‌اند تا بتوانند حرکت اصلاحی خود را در ساختار هدفمند و تشکیلاتی پیش ببرند، این حزب در مدت زمان کوتاهی به دلیل عدم توسعه یافتگی در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور تحمل نشد و از بین رفت.
 
وی ادامه داد: اینگونه نیست که صرفا دولت های مختلف مانع رشد احزاب سیاسی باشند، حتی در بستر اجتماعی هم این زمینه به وجود نیامده  که در قالب‌های هدفمند و احزاب شناخته شده سازمان تشکیلاتی خود را سازمان دهیم. در چند انتخابات اخیر به ویژه پس از سال 88 یعنی انتخابات سال 92 و 94 این توسعه یافتگی که مردم در قالب نگاه حزبی رای خود را سازمان دهی کنند افزایش یافت، در گذشته امکان اینکه یک چهره سیاسی به طور فردی رای بیاورد وجود داشت اما در حال حاضر محال است که در تهران و کلانشهرها چهره‌های شناخته شده بدون حضور در لیست‌های سیاسی توفیقی در عرصه انتخابات داشته باشند.
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: در کشور ما چوب نظام حزبی را هم مردم و هم حکومت خورده‌اند اما نانش را نه مردم و نه حکومت خورده‌اند، پس از 2 خرداد 76 و اوج اقتدار، منزلت و کیفیتی که در نظام اجرایی کشور به وجود آمد مشاهده کردیم رسانه‌های همگانی تبلیغات ناجوانمردانه ای در رقابت بین گروه‌ها در حال شکل گیری بود و مخالفین اصلاحات شرایطی را به وجود آورده بودند و جمعیت یک شبه‌ای به نام آبادگران به وجود آمد که  مردم را مایوس و شرایطی را ایجاد کردند که حضور در پای صندوق رای بی‌تاثیر است .
 
انصاری  افزود: عدم مشارکت مردم باعث شد در تهران که 8 میلیون نفر جمعیت دارد منتخب اول آنها  با 100 هزار رای وارد شورای شهر شود، آنان در شورای شهر با یک دستشان معجزه هزاره سوم را رو کردند وهشت سال بر مملکت بلایی نازل شد که  امروز بخش ناچیزی از آن  بلا را شاهد هستیم، این جریان انحرافی ده درصد از ماهیت واقعی خود را نشان داده و به دنبال تحقق 90 درصد دیگر است. شاید اتفاقی که در 88 افتاد  و  حضور کیفی مردم در انتخابات بخشی از این توطئه‌ها را خنثی کرد.
 
وی اضافه کرد: امروز می بینیم علی رغم تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه رییس دولت نهم و دهم در انتخابات شرکت نکند او در خوزستان مستقیما  نظام و رهبری را مورد عتاب قرار می‌دهد، انتخابات آینده هنوز ناگفته‌های زیادی دارد که در یک ماه آینده بسیاری از اتفاقات  برای مردم روشن خواهد شد، امیدوار هستیم هوشیاری مردم و دست اندرکاران، دولت و نظام اجرایی کشور مانع به وجود آمدن بحران جدید  در کشور شود.
 
قائم مقام حزب اتحاد ملت اظهار کرد: مهمترین اصل برای هدفمند کردن حرکت‌های سیاسی که مردم گول آبادگران و حرکت‌های پوپولیستی که اخیرا شکل گرفته است را نخورند در این است که احزاب هدفمند و با برنامه داشته باشیم که این احزاب در تمام انتخابات با برنامه مشخص و حرکت اصولی برنامه‌های خود را به مردم ارائه دهند و کسانی که توان عملیاتی کردن برنامه‌ها را دارند به عنوان نامزد به مردم معرفی کنند و مردم براساس آن برنامه‌ها بتوانند شعار احزاب و میزان عملیاتی کردن برنامه‌ها را در طول فعالیت آن کاندیداها بررسی کنند.
 
انصاری ادامه داد:اگر نظارت مردم وجود نداشته باشد یقینا اگر نهادهای نظارتی 10 برابر قوی تر از حال حاضر با تخلفات برخورد کنند بازهم مشاهده می‌کنیم فساد در عرصه‌های سیاسی، اخلاقی و اقتصادی به وجود خواهد آمد کما اینکه امروز هم شاهد آنها هستیم.
  
وی خاطرنشان کرد: در طول دولت دوران دفاع مقدس در زمان آقای موسوی پاک‌ترین دولت را در طول تاریخ کشور داشتیم، بیشترین کار با کم ترین درآمد نفت انجام شد، در دولت سازندگی و همچنین در اصلاحات که بلوغ دولت مترقی و کارآمد را شاهد بودیم کمترین فساد را داشتیم.
 
عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر چه شده که اختلاس‌های میلیاردی در کشور انجام می‌شود، اضافه کرد: این آقایی که امروز آمده و می‌گوید دولت توان اجرایی ندارد و او می تواند مشکلات را حل کند  دوازده سال شهرداری تهران را دراختیار داشته و من به عنوان عضو شورای شهر شهادت می دهم فاسد‌ترین دوره‌ی مدیریتی که شاید در طول 300 سال گذشته برای کشور بی سابقه بوده در شهرداری تهران اتفاق افتاده است.
 
انصاری گفت: گذشته از این فسادها  شهر تهران می‌تواند با عوارض خود ده مرتبه بهتر از آنچه که امروز اداره می‌شود اداره شود، تمام منابع این شهر به یغما رفته وامروز  60 هزار میلیارد ریال بدهی دارد. تمام املاک شهر فروخته شده و تبدیل به پروژهای نمایشی شده است، پل صدر  و تونل های نیایش و توحید بخشی از این پروژه‌های نمایشی هستند.
 
نجات کشور و مردم در تداوم اصلاحات و اعتدال است
 
وی با تاکید براینکه به طور قطع یقین نجات کشور و مردم در تداوم اصلاحات و تداوم اعتدال است، عنوان کرد: باید کاری کنیم که گام به گام خطاهایی که در نظام اجرایی به وجود می‌آید اصلاح کنیم و با توجه به ارزش‌های انسانی که در بطن مکتب‌مان وجود دارد بتوانیم سری در بین سرها بلند کنیم.
 
قائم مقام حزب اتحاد ملت با اشاره به فرار مغزها از کشور  بیان کرد:  باید تلاش کنیم مهاجرت منفی را در دستور کار قرار دهیم، هر چه سخت‌گیری‌ها افزایش یابد، اجازه برگزاری کنسرت معمولی را ندهیم، نشاط اجتماعی را خفه و همبستگی اجتماعی را دچار چالش کنیم سرخوردگی و آسیب‌های اجتماعی و تمام عوارضی که می‌تواند برای کشور بنیان‌برانداز باشد، به وجود می‌آید. اگر تا زمان دولت اصلاحات کارتن‌خواب مرد داشتیم امروز در تهران کارتن‌خواب زن به وجود آمده است، امروز درحوزه اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی فساد بیداد می‌کند ، ریشه این آسیب‌ها در تناقضاتی است که در طول 8 سال دولت دلواپسان  و معجزه هزاره سوم به وجود آمد.
 
انصاری با بیان اینکه در رسیدن به دیپلماسی سه عنصر لازم است، تصریح کرد: یکی از این موارد رشد احزاب سیاسی است، همچنین باید رقابت را باور کنیم و اجازه دهیم جریان‌های سیاسی  در چارچوب قانون نقد شوند و شمشیر نقد روی سر تمام سیاست‌گذاران وجود داشته باشد. همبستگی اجتماعی، نشاط اجتماعی و سامان دادن مسائل اجتماعی سومین مساله است که تنها با سامان‌دهی منطقی نظام اجتماعی کشور امکان‌پذیر است.
 
وی افزود: قبل از انقلاب فقیران زیادی در جامعه داشتیم اما آنها صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌داشتند و همسایه دیوار به دیوارشان متوجه این فقر نمی‌شدند، با تاسیس سازمان‌های حمایتی قبح گدایی را ریختیم و امروز افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی بودن را بدون رودر بایستی فریاد می زنند، ما نه تنها به تاسیس سازمان‌های حمایتی که رسما گدا پروری می کردند دست زدیم بلکه  در دولت دلواپسان کل کشور را با یارانه‌ها تبدیل به کمیته امداد کردیم، بر اساس آمارها بخشی از نخبگان و اساتید دانشگاه هم جزو یارانه بگیران هستند این موضوع آیا برای کشور افتخار است. 
 
انتخابات این دوره ریاست جمهوری و شوراها پیچیده و مبهم است
 
وی تصریح کرد: انتخابات این دوره ریاست جمهوری و شوراها بسیار حساس و پیچیده است، بازی بسیار مبهم و غبار آلود است در گذشته دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب  با تابلوی مشخص حضور پیدا می‌کردند اما امروز حضور دلواپسان و هجومی که به ثبت نام شده بوی توطئه می‌دهد آن هم توطئه در دوبعد. یکی از این ابعاد توجیه کردن یکی ردصلاحیت‌هایی است که شورای نگهبان می خواهد انجام دهد همچنین می‌خواهند  جایگاه  و ارزش انتخابات ریاست‌جمهوری را کاهش دهند.
 
قائم مقام حزب اتحاد ملت با بیان اینکه مهمترین دشمن و پاشنه آشیل اصلاحات و اعتدالیون عدم مشارکت مردم  است، اضافه کرد: به جد معتقد هستیم 70 درصد مردم ایران اصلاح‌طلب هستند و حداکثر رای اصولگرایان بیش از 5 میلیون نخواهد بود. مهمترین توفیق دلواپسان مایوس کردن مردم است  تا پای صندوق رای حاضر نشوند و اتفاقی که در شورای دوم افتاد در این دوره بیفتد. رای خاکستری و عدم حضور مردم در انتخابات می تواند برای نظام، مردم و آینده کشور شکننده و خطرناک باشد.
 
انصاری گفت: ما باید تلاش کنیم ضریب مشارکت مردم را افزایش دهیم و با حضور حداکثری  توطئه‌ها را خنثی کنیم بسیاری تصور می‌کنند که در برخورد با ترامپ باید همچون خودش با بی‌عقلی رفتار کرد اما می‌دانیم که با بی‌عقلان در دنیا کار به سرمنزله مقصود نخواهد رسید. باید با تدبیر، گفتگو و مدارا هم توطئه‌های فرامرزی را خنثی کنیم و هم شرایط را به گونه‌ای در کشور فراهم کنیم که آوار برداری از خرابی که در هشت سال دولت دلواپسان به وجود آمده، کامل شود و دولت اصلاحات ساختاری را انجام دهد تا پایان دوره دوم ریاست جمهوری روحانی کارنامه قابل قبولی را شاهد باشیم.
 
وی بیان کرد: جرم ما اصلاح‌طلبان این است که قبل از روی کار آمدن احمدی‌نژاد می‌دانستیم که او انحرافی است و دولتش فاجعه به بار می‌آورد.
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه  ما ازحضور حداکثری افراد در انتخابات را استقبال می کنیم و معتقد هستیم در رقابت منصفانه و مردانه واقعیت‌ها روشن می‌شود، تصریح کرد: کارنامه آقای روحانی را صد درصد مثبت نمی‌بینیم در کارنامه او همچون تمام دولت‌ها اشکالاتی وجود دارد. حتی مخالف حضور احمدی‌نژاد هم نیستیم حضور او در صحنه انتخابات بخشی از واقعیت‌ها را روشن و انتخاب را برای مردم پویا می‌کند. حضور آقای رییسی در انتخابات می تواند قطبی شدن انتخابات را به دنبال داشته باشد،  تلاش می‌کنیم رقابت اخلاقی باشد و به سمت تخریب نرویم.
 
انصاری اظهار کرد: وقتی بحث جمنا مطرح شد امید داشتیم که جمنا وحدتی را در حوزه اصولگرایی به وجود بیاورد که  دو گفتمان با یک نماینده واحد در مقابل هم حضور یابند اما متاسفانه اختلافات در میان دوستان اصولگرا زیاد است. البته من تصور می‌کنم  اصولگرایی به پایان خط خود رسیده است و شکستن استخوان‌های پدر اصولگرایی که موتلفه باشد  را در همایش جمنا کاملا احساس کردیم.
 
وی با بیان اینکه  دولت روحانی را علی‌رغم کاستی‌های که هر دولتی دارد موفق ارزیابی می‌کنیم، افزود: با توجه به نگاه اعتدالی آقای روحانی، تجارب گران‌سنگی که در طول 35سال در نهادهای تصمیم ساز کشور داشته‌اند و با توجه به تجربه‌های چهار سال اخیر این امیدواری را داریم اگر پشتوانه‌ای بالای سی میلیون رای پشت سر او باشد قطعا اصلاحات جدی در ساختار سیاسی و اجرایی کشور را شاهد خواهیم بود.
  
رد صلاحیت‌ها بزرگترین ضربه را به دموکراسی کشور  زده است
 
انصاری در خصوص موضع اصلاح طلبان در رد صلاحیت احمدی نژاد عنوان کرد: ما صد درصد با رد صلاحیت‌ مخالف هستیم، رد صلاحیت‌ها بزرگترین ضربه را به دموکراسی در طول چندین سال گذشته مخصوصا پس از مجلس پنجم به کشور زده است که اوج آن را در مجلس گذشته شاهد بودیم، مردم هم با رفتار قانون‌گرایانه و انسانی با رای خود نشان دادند مخالف هستند.
 
وی با اشاره اینکه  احمدی‌نژاد باید بیاید، گفت: باید او، قالیباف، رییسی و روحانی  به صورت جدی مورد نقد قرار بگیرند، ضعف‌های کاندیداها در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی مشخص شود تا مردم با هوشیاری و دست پر پای صندوق‌های رای حضور یابند.
  
قائم مقام حزب اتحاد ملت  با اشاره به اینکه در 12 سال گذشته یعنی  پس از دوره اول آقای خاتمی در انحصار رسانه‌ای قرار گرفتیم، یادآور شد: روز گذشته آقای رئیسی و آقای روحانی هر دو ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری را انجام دادند که ثبت نام آقای رییسی به صورت کامل و زنده از رسانه ملی پوشش داده شد اما  خبر ثبت‌نام آقای روحانی  با تاخیر پخش شد. 
 
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه باید نقد منصفانه را در دستور کار قرار دهیم، عنوان کرد: اگر آقای رئیسی  برنامه مدونی در خصوص مسائل اجتماعی، فرهنگی سیاسی و اقتصادی داشته باشد چه اشکالی دارد ایشان رای بیاورند، مهم این است که کشور را بسازیم قرار نیست که یک عمر خودمان حاکم باشیم، حتی اگر یک اصولگرای با برنامه بیاید و بتواند مشکلات کشوررا حل کند ما باید استقبال کنیم  به جای اینکه به چهره ، لباس و اسم رای دهیم باید به برنامه کاندیداها توجه داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه تیم رسانه ای دولت ضعیف بسیار ضعیف بوده است، تصریح کرد: این تیم بخش ناچیزی از اقدامات عظمیم دولت را نتوانسته برای مردم منعکس کند و مهمترین رقیب دولت بخش رسانه خود دولت است که نتوانسته به درستی اقدامات دولت را تبیین کند، صدا و سیما و سایر رسانه‌ها  در برنامه هایشان کسانی را به عنوان موافقان دولت می‌آورند که عملا مخالف دولت هستند و در حال تخریب دولت هستند، طبیعی است که این موضوع میزان مشارکت مردم را کاهش می دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: