• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-14586-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه فردوسی مشهد:

زمان احیای نقش علمی تاریخی خراسان بزرگ در جهان فرا رسیده است

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: زمانی خراسان بزرگ که اکنون پاره‌های آن در کشورهای همسایه گسترده است، چهارراه تبادلات اقتصادی، فرهنگی و علمی بوده است شاید اکنون زمان مناسبی برای احیای روابط عمیق و گسترده و احیای نقش علمی تاریخی این منطقه در عرصه بین‌المللی است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمد کافی امروز 28 فروردین ماه در افتتاحیه سومین جشنواره فرهنگ ملل در دانشگاه فردوسی مشهد، با تاکید بر اینکه فرهنگ وجه تمایز انسان‌ها درعین حال وجه مشترک بشریت است، اظهار کرد: تفاوت قومی، نژادی، سیاسی و زبانی هیچ‌گاه نتوانسته مانع تعامل نزدیکی و ارتباط میان ملت‌ها شوند، زیرا همواره جوامع و ملل به وسیله مشترکات فرهنگی و انسانی خود با سایر ملت‌ها گفتمان برقرار می‌کنند و علم نیز در زبان مشترک میان انسان‌ها و میان فرهیختگی است. 

وی ادامه داد: علم مدینه فاضله‌ای به وسعت جهان است که تمام مرزهای سیاسی و جغرافیایی را حذف کرده و اختلافات طبقاتی، نژادی و زبانی را نادیده می‌گیرد؛ حاکمیت علم حاکمیت جهانی و سنبل تحقق یافته آزادی واقعی و دموکراسی در جهان است و دانشگاه پرچم‌دار علم محسوب می‌شود و می‌توان گفت علم میراث تمام بشریت در طول اعصار مختلف بوده و دانشگاه‌ متعلق به تمام مردم جهان است.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: وجود یک دانشگاه بین‌المللی در مشهد به عنوان یک شهر بین‌المللی که در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است، فرصت تعاملات فرهنگی میان جوامع و ملت‌های مختلف را بیشتر فراهم می‌کند و دانشگاهیان دانشگاه فردوسی با 25 هزار عضو اعم اساتید، کارکنان و دانشجویان افتخار می‌کنند که هم‌اکنون لذت تحصیل و تحقیق را در این دانشگاه با بیش از 1500 دانشجوی از 20 میلیت جهان به اشتراک می‌گذارند. 

کافی افزود: دانشگاه فردوسی مشهد با قدمت 68 ساله نه تنها به دانشمندان و اساتید برجسته و به خاطر کسب موفقیت‌های علمی و صعود به قله‌های بلند دانش به خود می‌بالد بلکه هم‌اکنون بین المللی شدن افتخاری دیگری برای آن محسوب می‌شود. 

وی اضافه کرد: جشنواره سومین جشنواره فرهنگ ملل جشن بزرگ با هم بودن در میان جوامع برومند ملت‌هایی است که حول محور علم در این دانشگاه گرد آمدند و حضور این دانشجویان در دانشگاه فردوسی مشهد و تحمل سختی‌های تحصیل در خارج از کشور برای ما بسیار ارزشمند است و وظیفه ما را نسبت به آنان سنگین‌تر می‌کند. رضایت شادی و امنیت این دانشجویان آرزوی ماست.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: دانشجویان دانشگاه بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد نمایندگانی از کشورهای خود در اینجا هستند و پس از بازگشت به کشور خود پیام دوستی، برابری  و فرهنگ اصیل ایرانی را برای مردم کشور خود به ارمغان خواهند برد و نمایندگان دانشگاه  فردوسی در کشور خود خواهند بود.

کافی با بیان اینکه قاره آسیای بزرگ و بخشی از آن را که خاورمیانه و آسیای مرکزی قلب گرفته در فرهنگ بشریت نقش بی‌بدیلی داشته است، عنوان کرد: اکنون در منطقه خاورمیانه اغلب منابع اصلی و زیرساخت‌های توسعه وجود دارد در حالی که  جزو  مناطق کمتر توسعه پیدا شده جهان قلمداد می‌شود؛ اگر به فرزندان برومند این منطقه که اکنون دانشجویان جوان هستند، اعتماد کرده و در میان آنان دوستی و مودت ایجاد کنیم، می‌توانند توسعه و شکوفایی منطقه را در آینده تضمین نمایند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: