• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-10885-5
  • خبرنگار : 15093
  • منبع خبر : ----

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی تاکید کرد؛

برگزاری انتخابات سالم؛ مهمترین دغدغه مجریان انتخابات

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی تحقق مشارکت حداکثری را امری مهم توصیف و بیان کرد: بطور متوسط مشارکت شهروندان در خراسان رضوی طی 36 دوره انتخابات گذشته 64 درصد بوده و نقش دستگاه‌های اجرایی در جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بسیار مهم است.  
 
به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، دکتر سیدجواد حسینی در نشست کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات خراسان رضوی با تاکید بر اطلاع‌رسانی به موقع و صحیح، قرار گرفتن در مقام پاسخگویی و برگزاری نشست‌های خبری از سوی دستگاه‌ها بیان کرد: باید همه دستگاه‌ها با رویکرد مشارکت حداکثری در راستای وظایف و جمعیت مخاطبان به این امر ورود یافته و گزارشی از اقدامات خود به کمیته اطلاع رسانی ارائه کنند.

حسینی انتخابات را عام‌ترین سطح مشارکت عمومی توصیف و بیان کرد: انتخابات هر چند نخستین سطح مشارکت سیاسی اما فراگیرترین آن، عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهمترین مجرای تحقق حاکمیت مردم است.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران مردم‌سالار، نظام حاکمیت بر سرنوشت خویش و برخاسته از مردم و پاسخگو در برابر آنان است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی ادامه داد: به همین خاطر انتخابات بهترین امکان برای بیان موافقت، نارضایتی و حرکت به سوی بهبود و تکامل تدریجی است، از این رو صندوق رای و انتخابات را باید مقدس شمرد زیرا به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی موجب فخر جمهوری اسلامی ایران است.

حسینی افزود: انتخابات در جمهوری اسلامی ایران کارکردهای بسیاری دارد که از جمله آنها مجرای تحقق حاکمیت مردم، چرخش نخبگان و دگرگونی، افزایش احساس مسئولیت نظام در مقابل خواست جامعه، افزایش آگاهیهای سیاسی و اجتماعی مردم، رقابت تشکلهای موجود و خنثی سازی توطئه ها و تهدیدهای دشمنان است.

وی با اشاره به اینکه قانون‌گرایی و حرکت بر مدار قانون باید مبنای عمل مجریان، ناظران و دست اندرکاران انتخابات قرار گیرد، اضافه کرد: ضرورت این امر علاوه بر اعتقاد به موضوع، شناخت و آگاهی نسبت به آن است تا علاوه اینکه خود مجریان بر مبنای قانون عمل کنند سایر دست اندرکاران را نیز بیش از پیش به این امر ترغیب کنند.

معاون استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: برای برگزاری مطلوب انتخابات باید اصولی از جمله قانون‌گرایی محور قرار گیرد. فرمانداران و بخشداران در برگزاری انتخابات وظیفه مستقیم دارند و باید این اصول را مبنای عمل قرار دهند.

حسینی خاطرنشان کرد: مستندسازی تمامی مراحل انتخابات نیز به منظور مقابله با مواردی که شبهه شکل می گیرد و انتقال تجارب برای برگزاری بهتر سایر انتخابات‌ها از دیگر اصول است، ضمن آنکه برگزاری انتخابات سالم بیشترین دغدغه مجریان انتخابات است و در تمامی مراحل اصل سلامت بر همه اصول و فرآیندها اولویت دارد.

وی عدالت انتخابات و برخورداری همه نامزدها از فرصت‌های برابر و حق برابر برای همه مردم در رای را از دیگر اصولی دانست که در کنار شفافیت انتخابات در برگزاری مطلوب آن اثر مستقیم دارد و مبنای عمل دست اندرکاران است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی ادامه سرعت و دقت در انتخابات را از دیگر اصول ذکر و بیان کرد: باید تلاش کرد به سرعت بر اساس زمان‌بندی به ویژه در اعلام نتایج عمل شود. در این دوره مقرر شده انتخابات شوراها در تعدادی از شهرها تمام الکترونیکی برگزار شود و در خراسان رضوی نیز هشت شهر مشمول این روش هستند.

وی ادامه داد: این دوره انتخابات از جمله معدود انتخاباتی است که همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی در آن حضور دارند، در عین آنکه نقش فضای مجازی در تهییج مردم برای شرکت در انتخابات و سرنوشت سیاسی افزایش می یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: