• سه شنبه ۲۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-7387-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی مطرح کرد؛

نقش موثر رسانه ملی در سلامت، امنیت و مشارکت حداکثری در انتخابات

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی در نشست مشترک  ستاد انتخابات استان و صدا و سیمای خراسان رضوی گفت: رسانه ملی با اطلاع رسانی دقیق و مناسب می‌تواند در سلامت،امنیت و همچنین تحقق مشارکت حداکثری مردم در انتخابات نقش پررنگی ایفا کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی صداوسیمای مرکز خراسان سید جواد حسینی  با اشاره به اینکه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری انتخابات شوراها به صورت الکترونیکی در هشت شهر استان تامین شده است؛افزود: انتخابات الکترونیکی بر اساس برنامه ریزی وزارت کشور در شهرهای کاشمر، تربت حیدریه، تربت جام، سبزوار، نیشابور، قوچان و چناران و تایباد برگزار می‌شود.

وی با یادآوری 18 راهبرد انتخاباتی رهبر معظم انقلاب گفت: راهبرد شفافیت، سرعت، صحت و مانند آن با برگزاری انتخابات الکترونیکی بیشتر از انتخابات دستی محقق شود.

حسینی گفت: به طور معمول بیش از 90 درصد فرآیندهای انتخاباتی به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود اما در این هشت شهر فرآیند اخذ و شمارش آرا نیز الکترونیکی خواهد بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با بیان اینکه در بحث برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی بخش های مختلف از جمله شورای نگهبان همواره دغدغه زیادی داشته‌اند، گفت: باید اکنون که برای نخستین بار در بخش‌هایی این انتخابات به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود به بهترین نحو، دقیق، صحیح و بدون نقص انجام شود تا دغدغه‌هایی که به حق هم هست به درستی مرتفع شود.

وی اظهارکرد: تمامی امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای این امر تهیه و تدارک شده و تلاش بر آن است که این فرآیندها در این هشت شهر استان به شکل کاملا صحیح و دقیق انجام شود .

حسینی در ادامه با بیان اینکه انتخابات عاملی برای همگرایی است، گفت : نباید به گونه‌ای عمل شود که انتخابات تبدیل به عاملی برای تنش، تضاد و واگرایی شود و نقش عوامل برگزار کننده در ایجاد و تقویت این همگرایی بسیار مهم است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی با بیان اینکه از جمله کارکردهای انتخابات همگرایی است، گفت: انتخابات موجب ایجادنشاط سیاسی در جامعه شده که خود به وفاق ملی می‌انجامد و مسئولان باید در راستای تقویت این وفاق عمل کنند.

وی افزود: انتخابات یک مفهوم مقدس است زیرا مهمترین حق مردم در یک جامعه یعنی حق تعیین سرنوشت از طریق آن محقق می‌شود و در واقع این فرآیند مجرای ایفای نقش مردم در سرنوشت خود است.

حسینی ادامه داد: نظام ما این قدرت و ظرفیت را دارد که به سمت مشارکت حداکثری ( 99 ) درصدی و بیش از رقم‌های کنونی گام برداد و از جمله اقدامات در این حوزه تمرکز بر جمعیت غایبان است.

وی با اشاره به اینکه متوسط مشارکت مردم استان در انتخابات 64 درصد بوده است ، افزود : تلاش ها بر آن است که تا در حد توان جمعیت غایبان انتخابات را که به طور میانگین 36 درصد است برای حضور در این عرصه متقاعد کنیم .

رئیس ستاد انتخابات استان، تهییج، ارتقاء آگاهی‌ها و اطمینان بخشی به مردم را از نقش های رسانه‌ها و صدا و سیما دانست و گفت : در این میان شایعات به ویژه در روز انتخابات از جمله مباحثی است که به نوعی عامل تهدید کننده مشارکت محسوب می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی افزود: زمانی این شایعات شکل می‌گیرد که منابع رسمی اطلاع رسانی حاضر نباشد و یا ضعیف عمل کند بدین منظور باید رسانه‌ها با رسمیت بخشی به اطلاعات بر خنثی سازی این مباحث تمرکز نمایند زیرا انتخابات در نظام ما از نظر کمی و کیفی همواره باعث فخر و مباهات بوده است.

مدیر کل صدا و سیمای استان خراسان رضوی هم در این نشست گفت: این رسانه برنامه‌های ویژه انتخابات خود را از اول دی ماه سال گذشته تدوین کرده است و تاکنون 900 دقیقه برنامه تلویزیونی، یک هزار و 900 دقیقه برنامه رادیویی  و 400 دقیقه خبر تولید شده است.

محسن نصرپور افزود : تولیدات این مجموعه نسبت به دوره‌های قبل افزایش یافته و افزایش کمی تولیدات در کنار توجه به کیفیت، فعالیت گسترده در فضای مجازی و استفاده از ظرفیت‌های آن و همچنین دعوت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در سفر به خراسان رضوی برای معرفی برنامه‌های خود در شبکه استانی از مهمترین اقدامات ما نسبت به دوره قبل انتخابات است که با هدف  اطلاع رسانی و تاثیرگذاری بیشتر برنامه‌ریزی شده است.

فرماندارمشهد هم در این جلسه گفت: صدا و سیما اثر گذاری بسیار خوبی در بین مردم داشته است به طوری که مطمئن‌ترین کانال ارتباطی مردم برای کسب اطلاعات و اخبار است.

در پایان  اعضای این جلسه هر کدام دیدگاه‌های خود را پیرامون راهکارهای افزایش مشارکت مردم و چگونگی انعکاس اخبار انتخابات بیان کردند.

تعداد کل صندوق های اخذ رای برای دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان 9 هزار و 400 صندوق است.

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در این دوره در 73 شهر و نیز دو هزار و 574 روستای استان که تعداد داوطلبان آنها به حد نصاب رسیده است، ‌برگزار می‌شود.

با توجه به چهار میلیون و 500 هزار نفر جمعیت واجد شرایط اخذ رای در استان، بیش از 9 میلیون تعرفه اخذ رای ویژه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به استان منتقل شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: