• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 961-7987-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/مطالبات هنرمندان از شورای شهر آینده/

یک خوشنویس خراسانی:
شورای شهر باید حامی اصلی امور فرهنگی و هنری باشد

یک هنرمند خوشنویس خراسانی در خصوص اینکه بخش عظیمی از بودجه شورای شهر مربوط به فعالیت‌های فرهنگی و هنری است، گفت: شورای شهر بعد از اداره کل ارشاد خراسان رضوی، متولی اصلی پرداختن به امور فرهنگی و هنری است. 

دکتر هاشم طلائیان بجستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان،  در خصوص توقعات خود از شورای شهر جدید، اظهار کرد: اگر بخواهم در قالب کلی انتظارات هر هنرمند را از شورای شهر عنوان کنم؛ حمایت مالی از آنها در صدر است زیرا زمانی که فعالان حوزه  هنر با شورای شهر صحبت می‌کنند بیشترین معضلات امروز خود را اقتصاد برمی‌شمرند.

وی افزود: هنرمندان آثاری را خلق می‌کنند که در بازار ارائه می‌شود و اگر منزل آنها را ببینیم شاهد کارهای نفیسی از آن‌ها هستیم که در گوشه‌ای نگهداری می‌شوند اما متاسفانه مسئولین این امر یا بازار اقتصادی را نمی‌شناسند و یا نمی‌توانند در این امر کاری انجام دهند؛ از هنرمندان نباید انتظار داشت که در یک زمان هم آثاری را خلق و هم اینکه آن‌ها را به فروش برسانند.  

این هنرمند خوشنویس در خصوص اینکه  شورای شهر باید در زمینه مکان و تبلیغات اقدامات وسیعی را در حوزه هنر انجام دهد، تصریح کرد: در شهر مشهد که در طول سال میزبان زائرهای بسیاری است باید به این موضوع توجه شود که بخش عظیمی از اطراف حرم را برای هنرمندان فراهم کنند که آثار خود را با قیمت‌های مناسب عرضه کنند و به دنبال آن نیز تبلیغات فراوانی صورت گیرد.  

وی عنوان کرد: اگر تبلیغات در حوزه هنر انجام نشود و حمایتی صورت نگیرد نمی‌توان انتظار کار خارق‌العاده‌ای از هنرمندان داشت زیرا در شهر مشهد قریب به نیمی از هنرمندان بیمه نیستندالبته در یک زمانی بحث بیمه آن‌ها مطرح شد اما اقدامات لازم صورت نگرفت. 

طلائیان بجستانی خاطر نشان کرد: به نظر من مسئولیت اصلی تبلیغات هنر، اداره کل ارشاد خراسان رضوی نیست بلکه شورای شهر است که می‌تواند در این زمینه اقداماتی را انجام دهد، زیبایی شهر به عهده  هنرمندان است اما تا چه میزان حمایت مالی از سوی این نهاد صورت می‌گیرد و در حقیقت دغدغه اصلی هنرمندان  موضوع اقتصاد است اما در جلساتی که مسئولین برگزار می‌کنند در مورد تمامی موضوعات، به جز حوزه فرهنگ و هنرصحبت می‌شود و اهمیتی برای هنر قائل نیستند. 

وی با بیان اینکه  پایه اصلی تمدن یک سرزمین ماندگاری فرهنگ و هنر است، افزود: متاسفانه تنها چیزی که به آن توجه نمی‌شود حوزه هنری است و هنرمند با دغدغه‌هایی که دارد نمی تواند هم نمایشگاه برگزار کند و هم اینکه آثاری را به فروش برساند زیرا تبلیغات برای ارائه آثار و نیز حمایت دولتی به جهت تبلیغات وجود ندارد.
 
وی افزود: مشهد قطب فرهنگی جهان اسلام است اما تا چه میزان این عنوان برای هنرمندان دارای اهمیت بوده  زیرا اگر در شهری در اروپا، به عنوان یک شهر فرهنگی شناخته شود آیا با هنرمندان این گونه برخورد می‌شود. 

این هنرمند خراسانی گفت: مشهد 2017  پایتخت فرهنگی جهان اسلام است و به همین منظور هنر در این زمینه حرف اول را می‌زند و دغدغه همه هنرمندان خوشنویس، تئاتر، سینما و...  این موضوع است اما توجهی به آنها نمی‌شود. 

وی عنوان کرد: شهر مشهد به عنوان قطب فرهنگی جهان اسلام شناخته شده است اما نفیس‌ترین قرآن جهان اسلام که توسط یکی از پیشکسوتان، خطاطی شده را نمی شناسند در حالی که توریست‌های خارجی زمانی که به ایران آمدند از این قرآن نفیس بازدید کردند.  

طلائیان بجستانی تصریح کرد:  شورای شهر باید در شهرداری اتاق فکر فرهنگی و هنری فراهم کند باید اتاقی برای گفتمان اساتید برجسته ایجاد شود زیرا یک اثر هنری تنها یک اثر خاص دیداری نیست بلکه این اثر برگرفته از یک ذهن خلاق، ایده‌پرداز است که اگر پرورش یابد می‌تواند بسیاری از ذهن‌ها را برای پیشبرد اهداف فرهنگی در یک شهر مورد استفاده قرار داد. 

وی افزود: شهری این همه ظرفیت اساتید برجسته هنر را در خودش گنجانده اما متاسفانه مسئولین اطلاعی از این اساتید ندارند و از هنرمندی که نیازمند حمایت طولانی مدت است، حمایتی که معاش زندگی را تامین کند انجام نمی‌شود و وقتی که مسئولین فرهنگی شهرداری با هنرمندانی که در مسیر فکر خودشان‌ هستند نمی‌توانند کار کنند نمی‌توان انتظار فعالیت هنری خاصی را داشت. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: