• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-17614-5
  • خبرنگار : 15232
  • منبع خبر : ----

عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث:

طب سنتی، علم بررسی احوال کالبد انسانی است

عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث گفت: طب سنتی علمی است که احوال کالبد انسانی را از جهت صحت یا آنچه که صحت را از بین می‌برد، بررسی می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجه‌الاسلام دکتر عبدالهادی مسعودی، امروز 30 فروردین ماه در همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه‌های رضوی، با اشاره به تعریف ابن‌سینا از طب سنتی، تصریح کرد: طب سنتی علمی است که احوال کالبد انسانی را از جهت صحت یا آنچه که صحت را از بین می‌برد بررسی می‌کند.
 
وی اظهار کرد: ما احادیث را شامل بخشی به نام متن و بخشی شامل سند می‌دانیم، این بدان معنی نیست که احادیث بی سند را حدیث نبینیم، اما قابلیت بحث، گفت‎‎‌وگو و دخالت در مباحث علمی را در آن‌ها نمی‌بینینم.

مسعودی منابع مهم روایات طبی را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: یک سری منابع خاص روایات طبی هستند مانند رساله ذهبیه و یک سری منابع دربردارنده احادیث طبی هستند مانند مکارم‌الاخلاق، محاسن، کافی و من لایحضره الفقیه که گاه مشاهده می‌شود از این منابع غفلت می‌شود در حالی که تعداد احادیث واقع در محاسن یا مکارم‌الاخلاق بیشتر از رساله ذهبیه نباشد کمتر نیست.
 
این عضو هیات علمی دانشگاه قرآن و حدیث، روایات طبی را دسته‌بندی کرد و افزود: احادیث مربوط به بهداشت، هشدار و پیشگیری و خواص خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها بیشتر در منابع غیر خاص وجود دارد، مساله اندام‌ها و کارکردشان و درمان‌گری جسمی و روحی در منابع خاص بیشتر یافت می‌شوند.
 
حجه‌الاسلام علی نصیری، عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علم و صنعت نیز در این مراسم، در باب مبانی تعامل با روایات طبی به سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: بنای پیشوایان دینی ارائه نظام جامعه سلامت نبوده است؛ خداوند کمک می‌کند به کشف حقایق هستی، اما وظیفه پیامبران و پیشوایان فراتر از این ها است.
 
وی ادامه داد: ورود معصومین در این مسائل در حد اشاره بوده و اگر می‌آمدند به عنوان طبیب کار می‌کردند اتفاقی پیش می‌آمد که برای ابن‌سینا افتاد، ابن‌سینا شخصیتی فلسفی است، اما ما به عنوان طبیب او را می‌شناسیم.
 
عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علم و صنعت افزود: قرآن کتابی است فرای زمان، مکان، فرهنگ و جغرافیا بنابراین اگر در مباحث علمی وارد شده صد درصد درست است حتی اگر در حد یک اشاره بوده باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: