• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 961-15390-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

حدادعادل:

بزرگداشت عطاملک جوینی ادای دین و حقگزاری به این شخصیت است

غلامعلی حدادعادل گفت: برگزاری همایش ملی در بزرگداشت عطاملک جوینی در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار نه تنها یک اقدام فرهنگی است، بلکه ادای دین و حقگزاری همشهریان وی نسبت به او محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی طی پیامی که برای همایش ملی عطاملک جوینی صادر کرد، با بیان این مطلب اظهار کرد: علاء الدین ابوالمظفر عطاملک جوینی، دیوانسالار، امیر و مورخی است که نام وی با اثر مهم و بزرگ و ماندگارش تاریخ جهانگشای گره خورده است.

وی در این پیام ادامه داد: درباره این کتاب گرانسنگ سخن فراوان است از اهمیت و اعتبار این اثر در میان کتب تاریخی، از ارزش های آن در تحقیقات تاریخی و اجتماعی عصر مغول و خوارزمشاهیان و اسماعیلیان ، از ویژگی های زبانی و ادبی آن و شهرت جهانی آن در میان محققان بزرگ دنیا فراوان سخن گفته اند.

حدادعادل گفت: عطاملک جوینی در نویسندگی دستی توانا داشت و زمانی که به نگارش تاریخ جهانگشای تشویق و مشغول شد ،جوانی بیست وهفت و هشت ساله بود خود این اثر بزرگ و نیز رساله تسلیه الاخوان وی که مشتمل بر شرح قسمتی از زندگی سیاسی او و مشحون از شکر و شکایت و حدیث نفس است گواه این مداست که وی نه فقط در تاریخنگاری مسلط بوده بلکه پایه و مایه کم مانندی در ادب عربی و فارسی و معارف اسلامی و قرآن و حدیث و امثال و حکم داشته است .

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: اثر عطاملک جوان از همان زمان تالیف، شهرت بسیار یافت چندان که غالب مورخان معاصر وی با متاخران از او از این کتاب نقل کرده اند و آ نرا از ماخذ معتبر خود شمرده‌اند.

حدادعادل در این پیام افزود: تاریخ جهانگشا صرفا ی کتاریخ سیاسی محض نیست زیرا جوینی هنگام شرح وقایع درباره اوضاع اقتصادی و اجتامعی و بافت شهرها و موقعیت جغرافیایی واسامی قدییم آناه نیز توضیحات  منحصر به فردی داده است
وی عنوان کرد: گاه حتی تحلیل های مردم شناختی و فلسفی کرده و درباره روحیات مغولان و آداب و رسوم و قوانین و طرز حکومت آنها و روابط اجتامعی مردم و شیو ه های جنگ و گریز و حتی شکار کردن آنها سخن گفته است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد: جوینی با اینکه خود از دیوانسالاران مغول بوده ضمن شرح وقایع از بیان حقایق ابا نکرده و چهره واقعی مغولان را را منصفانه تصویر کرده است و برخی اطلاعات درباره مغولان که در تاریخ جهانگشا درج است در هیچ ماخذ دیگری دیده نشده است شیوه تاریخنگاری عطاملک به شیوه ابن خلودن نزدیک است.

حدادعادل گفت: عطاملک جوینی و تاریخش هر دو بخت یار بوده اند که محقق بزرگ معاصر،علمه محمد قزوینی این اثر را با کیفیتی که اهل فن بر ان واقف اند تصحیح کرده است و محقق بزرگ دیگر ولادیمیر مسنورسکی بر ترجمه انگلیس آن نظارت داشت هاست.

وی خاطرنشان کرد: امیداوریم که این همایش هایی از این دست به شناخت بیشتر و بهتر این شخصیت برجسته و آن اثر بزگ کمک کند چنانکه امیدواری ماهمیت تاریخ و حس تاریخی ،بطور کلی در جامعه ما نهادینه و تقویت شود زیرا گفت هاند و درست گفته اند که ملتی که گذشته ندارد، آینده ندارد و ملتی که درس تاریخ را نیاموزد ناچار به تکرار آن خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: