• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 961-15590-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

سند توسعه روستایی کشور تدوین می‌شود

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور گفت: سند توسعه روستایی کشور با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و با کمک دانشگاهیان  تدوین می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سعیدرضا جندقیان امروز 30 فروردین‌ماه در همایش بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران که در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید برای رفع مشکل نظام بودجه و برنامه‌ریزی کشور  در بخش‌های مختلف به‌ویژه اصلاح قوانین مناطق روستایی جلسات فراوانی با حضور مسئولان و شرکت در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی و دولت برگزار شد.

وی ادامه داد: استعدادهای موجود در روستاها ظرفیت ثروتمند کردن یک استان و منطقه را دارند که با نهادسازی دهیاری‌ها و تغییر رویکرد با استفاده از نگاه دانشگاهی زمینه برای توسعه روستایی فراهم می‌‎شود.

جندقیان افزود: در دولت یازدهم  73 هزار میلیارد ریال به دهیاری‌های کشور کمک شد و این افزایش اعتبار به دهیاری‌های کشور در حالی است که از سال 1382 تا ابتدای سال 1393 در مجموع 103 هزار میلیارد ریال به این بخش اختصاص یافته بود.

در ادامه این همایش وحید قربانی مدیرکل دفتر روستایی استانداری خراسان‌رضوی، نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: جهت جلوگیری از پدیده مهاجرت روستائیان به شهرها، توجه به اشتغال پایدار و توسعه زیر ساخت‌ها در روستاها باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

وی عنوان کرد: در سالیان گذشته نبود نگاه صحیح به موضوع روستا و توجه به اشتغال روستائیان منجر به مهاجرت روستائیان و گسترش حاشیه نشینی در شهرها  و خالی شدن روستاها از سکنه شده است.

مدیرکل دفتر روستایی استانداری خراسان‌رضوی با بیان اینکه امروز روستاها مجموعه هایی پویا و دارای نشاط هستند و برنامه ریزان کشور باید تفکر خود را در مورد روستاها تغییر دهند، تصریح کرد: توسعه باید در روستاها همه جانبه باشد و در کنار توسعه زیرساخت‌ها باید به توسعه اجتماعی و فرهنگی این مناطق نیز توجه کرد.

معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه سبزوار نیز در این مراسم گفت: براساس مصوبه کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان تسهیلات تا سقف سه میلیارد ریال  از سوی بانک‌های جهت رونق اشتغال در مناطق روستایی پرداخت می‌شود.

احمد برادران افزود: همچنین تسهیلات ویژه‌ای تا سقف 100 میلیون ریال برای کمک به اشتغال و ساخت مسکن روستایی پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: توسعه گردشگری در مناطق روستایی با توجه به احیای بوم گردی و حمایت از صنایع دستی و توسعه صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی بر اساس ظرفیت‌های هر منطقه از مهمترین اقدامات مسئولان شهرستان جهت رونق اشتغال و پایداری جمعیت در مناطق روستتایی است.

همزمان با برگزاری همایش ملی کارآفرینی نمایشگاه توانمندی‌های کارآفرینان روستایی شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در قالب 18 غرفه نیز در دانشگاه حکیم سبزواری گشایش یافت.

محمدجواد صفایی دبیر اجرایی این همایش گفت: عرضه خوراکی‌ها، غذاهای سنتی و محلی و اجرای مراسم آئینی در فضای متبوع روستایی و ارائه صنایع ظرفیت‌های بوم گردی، اقامتگاه‌های بوم گردی، اجرای مراسم آیینی و بازی‌های بومی و محلی، سفره خانه و چایخانه سنتی از بخش‌های مختلف این نمایشگاه است.

دبیر اجرایی همایش  همچنین ادامه داد:  85 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش رسید که پس از بررسی توسط 31 عضو هیات علمی 61 مورد آن پذیرش اولیه و 42 مقاله برگزیده شد.

همایش ملی بررسی راهکارهای مدیریت توسعه کارآفرینی روستایی در ایران با مشارکت دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان‌رضوی در حوزه‌های کارآفرینی روستایی، کشاورزی، گردشگری، صنایع، زنان روستائی و خودکفایی دهیاری‌ها برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: