• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-18186-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی تاکید کرد

لزوم مشارکت بین‌رشته‌ای برای تجاری‌سازی سلول‌های بنیادی

عضو هیات علمی پژوهشکده سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: حرکت به سمت بین‌رشته‌ای کردن علوم ازجمله سلول‌های بنیادی می‌تواند نقش موثری در کارآفرینی و تولید اشتغال داشته باشد که تحقق این امر نیازمند تغییر نگرش در جامعه است.

دکتر حجت نادری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، تصریح کرد: در تمامی کشورهای بزرگ جهان کمپ‌هایی بین‌رشته‌ای در زمینه سلول‌های بنیادی راه‌اندازی شده و شرکت‌هایی تجاری نظیر سامسونگ کمپ سلول‌های بنیادی را تاسیس کردند تا بتوانند در این زمینه فعالیت‌هایی داشته باشد که این امر اهمیت و کاربرد سلول‌های بنیادی در سایر رشته‌ها را در زمینه تجاری‌سازی می‌رساند.

وی با تاکید براینکه ما نیازمند دانشگاه کارآفرین و اساتید کارآفرین هستیم، اظهار کرد: آموزش کارآفرینی باید از سنین پایین آغاز شود. سن کارآفرینی در کشورهای اروپایی بین هشت تا 18 سال درنظر گرفته می‌شود.

مدیر اجرایی دومین کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی عنوان کرد: مشارکت بین‌رشته‌ای در زمینه سلول‌های بنیادی، پتانسیل کاربردی کردن سلول‌های بنیادی را تسهیل می‌کند و ما از تمامی رشته‌های علوم پایه و علوم پزشکی تقاضا داریم در این کنگره حضور یابند و ایده‌ها و مشکلات خود را در حوزه کاربردی کردن سلول‌های بنیادی مطرح کنند.

وی ادامه داد: در این کنگره دو نشست بین‌رشته‌ای با هدف همکاری‌های بین‌رشته‌ای در زمینه سلول‌های بنیادی و سلول‌های بازساختی ترتیب داده‌ایم که در نشست اول از 31 رشته مختلف شامل معماری، هنر و مدیریت گرد هم آمدند. دومین نشست آن فردا در حاشیه این کنگره برگزار خواهد شد و از تمامی دانشجویان ایران از رشته‌های مختلف در آن حضور خواهند یافت.

نادری بیان کرد: این کنگره از ابتدا با هدف کاربردی کردن سلول‌های بنیادی برگزار شده است و فرصتی برای تبادل‌نظر و تعامل میان دانشجویان علوم پایه که دارای دانش فنی در این زمینه هستند، محسوب می‌شود تا بتوانند در کنار دانشمندان و پزشکان این حوزه قرار بگیرند که درنهایت به استفاده سلول‌های بنیادی برای درمان بیماران صعب الاعلاج منجر شود.

ارئه 110 نقشه مفهومی در دومین کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

وی تاکید کرد: در دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، طراحی نقشه مفهومی با ایده‌های دانشجویی در حوزه سلول‌های بنیادی در نظر گرفته‌شده که تاکنون حدود 110 نقشه مفهومی به این کنگره ارائه شده است.

مدیر اجرایی دومین کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، هدف از نقشه مفهومی را پیش‌بینی ایده‌های مختلف در آینده سلول‌های بنیادی توسط دانشجویان دانست و افزود: یکی از سوالات ما در نقشه مفهومی سلول‌های بنیادی این است که آینده سلول‌های بنیادی را چگونه تصور می‌کنند و از دانشجویان درخواست کردیم تا ایده‌ها، قوانین و مقررات استفاده صحیح از سلول‌های بنیادی را به‌صورت مسابقه مطرح کنند. 

راه‌اندازی مدرسه سلول‌های بنیادی در مشهد

نادری از راه اندازی مدرسه سلول‌های بنیادی در مشهد خبر داد و تاکید کرد: راه‌اندازی این مدرسه یک حرکت دانشجویی است و در سطح دانش‌آموزی و دانشجویی ایجاد خواهد شد و هدف از آن آگاهی بخشی و سهم مشترک در زمینه سلول‌های بنیادی است.

عضو هیات علمی پژوهشکده سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اینکه تاکنون تحقیقات گسترده‌ای زمینه سلول‌های بنیادی در پژوهشکده سلول‌های بنیادی جهاددانشگاهی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: سلول‌های مزانشیمی در میان انواع سلول‌های بنیادی به کاربردی کردن، بسیار نزدیک هستند و تاکنون بیش از 200 کارآزمایی بالینی در استان بر روی آن‌ها انجام شده است که نشان داده هیچ خطری بر روی انسان نخواهند داشت و هدف ما این است که بتوانیم این سلول‌ها را به کاربرد نزدیک کنیم.

نادری تصریح کرد: ما در جهاددانشگاهی خراسان رضوی درنظر داریم تا دانش فنی که دانشمندان در زمینه سلول‌های بنیادی تولید می‌کنند، ترجمه بالینی کنیم؛ یعنی استفاده ساده از آن برای پزشکان در کلینیک که تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: