• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-18986-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

چگونه یک دست‌نوشته قرن چهاردهم می‌تواند بحران آنتی‌بیوتیک را حل کند؟

تخمین زده می‌شود که هر سال 700 هزار نفر در سراسر جهان به دلیل عفونت‌های مقاوم به دارو می‌میرند. با کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید در بهترین حالت پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2050 این رقم به10 میلیون نفر برسد.

به گزارش ایسنا-م نطقه خراسان و به نقل از تریهاگر، یک گروه بین‌المللی از متخصصان فرهنگ‌شناس قرون وسطی، میکروب‌شناسان، شیمی‌دانان پزشکی، انگل‌شناسان و داروشناسان بر این باورند که می‌توان راه‌حل بحران آنتی‌بیوتیک را در تاریخچه علم پزشکی پیدا کرد.

محقق دانشگاه پنسیلوانیا ارین کانلی که بخشی از گروه تحقیقاتی Ancientbiotics است می‌گوید: ما امیدواریم که بتوانیم دریابیم پزشکان پیش از دوره مدرن عفونت‌ها را چگونه درمان می‌کرده و آیا روش کار آن‌ها واقعا جواب می‌داده است؟

او می گوید: آن‌چه ما در حال حضر می‌دانیم این است که مغزهای متفکر تاریخ پزشکی بدون این که از مزایای پزشکی مدرن امروزی بهره ببرند، فهمیده بودند که این گونه بیماری‌ها را چگونه باید درمان کنند.

گروه Ancientbiotics یک مطالعه جالب انجام داد و از یک رو ش درمان قرن دهمی برای درمان عارضه‌ای به نام گل‌مژه استفاده کرد. محققان در نهایت شگفتی دریافتند که این شیوه درمانی قدیمی 90 درصد از استافیلوکوکوس آرئوس‌های عامل این بیماری که به آنتی‌بیوتیک و متیسیلین مقاوم هستند را از بین می‌برد. در این روش درمانی قدیمی مخلوطی از مواد عجیب و غریب به مدت 9 روز در یک ظرف برنجی به آهستگی حرارت داده و مشخص شد که این روش به اندازه وانکومایسین که امروزه از آن برای درمان گل مژه استفاده می‌شود کارایی دارد.

چندی پیش نیز شیمی‌دانی به نام تو یویو با معرفی روش درمانی جدیدی که با الهام از یک مقاله قدیمی چینی و با استفاده از گیاهان دارویی برای مالاریا پیدا کرده بود، جایزه نوبل داروسازی را از آن خود کرد.

محققان با دقت بسیار زیاد به مطالعه دست‌نوشته‌های مربوط به سال 1305 می‌پردازند. در این دست‌نوشته 360 دستور و هزاران ماده مختلف ذکر شده است.

این دست نوشته Lylye of Medicynes نام دارد و کانلی بر این باور است که این نام ترجمه‌ای است از عنوان لاتین Lilium medicinae . این دست‌نوشته یک کار مطالعاتی شاخص مربوط به سال 1305 است که توسط یک پزشک معروف به نام برنارد آف گوردون به انجام رسیده است.  

وی متن‌های این دست‌نوشته را کپی و سپس ویرایش کرد. او نام انگلیسی قرون وسطایی مواد را به معادل‌های جدیدشان تغییر داد و متن را در قالب 600 صفحه تنظیم کرد.

حالا این محققان یک پایگاه داده‌ای دارند که مجموعه‌ای از مواد و روش‌هاست که در قرون وسطی برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌شده ‌است. محققان امیدوارند که این اطلاعات بتواند برای درمان عفونت‌ها ایده‌های خلاقانه و جدیدی پیش روی آن‌ها قرار دهد.

کانلی می‌گوید: این کار می‌تواند دانش ما در خصوص نحوه شکل گیری دستورهای پزشکی در قرون وسطا را ارتقا دهد و همانطور که حل مشکل گل‌مژه نشان می‌دهد می‌تواند رنسانسی در زمینه مقابله با عفونت‌های باکتریایی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: