• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 961-19186-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

کدام خصوصیات چهره ارثی هستند؟

محققان با انتشار مقاله‌ای در Scientific Reports با استفاده از تصاویر کامپیوتری و آنالیز آماری نشان می‌دهند که کدام بخش‌های صورت به احتمال زیاد ارثی هستند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از مدیکال اکسپرس، در این مطالعه که از سوی محققان کالج کینگز لندن به انجام رسیده، مدل‌های سه‌بعدی چهره 1000 زن دوقلوی بریتانیایی بررسی و مشخص شده است که شکل قسمت پایینی بینی، قسمت‌های بالایی و پایینی لب‌ها، استخوان چانه و گوشه داخلی چشم به میزان بسیار زیاد تحت تاثیر عوامل ژنتیکی هستند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از دوربین‌های سه‌بعدی اسکن‌هایی از چهره دوقلوها تهیه کرد. محققان نرم‌افزار آماری ساختند که هزاران نقطه ایجاد می‌کرد که هر کدام به یک بخش از چهره اختصاص داشتند.

محققان با اندازه‌گیری این نقاط به مقایسه دوقلوهای همسان که ژن‌های یکسانی دارند و دوقلوهای ناهمسان که تنها در نیمی از ژنهایشان با هم مشترک هستند پرداختند. بخش‌هایی از چهره هر جفت دوقلوی همسان که با توجه به این نقاط بیشترین شباهت را به هم داشته باشند، همان بخش‌هایی هستند که به صورت ژنتیکی کنترل می‌شوند.

این احتمال تحت عنوان «وراثت‌پذیری» و با عددی بین 0 و یک تعریف و اندازه‌گیری شد. در چه مقدار این شاخص بیشتر باشد نشان می‌دهد که آن بخش از چهره بیشتر توسط ژن‌ها کنترل می‌شود.  

محققان اطلسی منتشر کردند که میزان وراثت‌پذیری هر بخش از چهره را نشان می‌دهد.
نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که حتی دوقلوهای همسان نیز ممکن است از نظر خصوصیات چهره متفاوت از هم باشند، اما به دلیل نواحی کلیدی که توسط ژن‌ها کنترل می‌شود ما آن‌ها را به عنوان همسان می‌شناسیم.

نرم‌افزاری که برای آنالیز اسکن سه‌بعدی طراحی شده می‌تواند موارد کاربرد دیگری در تصویر برداری پزشکی، مهندسی و تکنولوژی تشخیص چهره داشته باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: