• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-17914-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

نابرابری درآمد، رفتارهای پرخطر و انتشار گازهای گلخانه‌ای را افزایش می‌دهد

دو مطالعه جدید ازعواقب منفی نابرابری درآمدی در جامعه پرده بر می‌دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از IFL، نتایج یکی از این مطالعات نشان می‌دهد افردی که در شرایط نابرابر کار می‌کنند به احتمال بیشتر رفتارهای پرخطر از خود نشان می‌دهند. بنابر نتایج مطالعه دیگر بین نابرابری و انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای همبستگی معناداری به چشم می‌خورد.

مشخص نیست که آیا همان انگیزه‌هایی که باعث می‌شود افراد رفتارهای پرخطر داشته باشند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را افزایش می‌دهد یا نه. اما هر دو مطالعه نشان می‌دهد جامعه‌ای که با عدم توزان ثروت مواجه است می‌تواند از منظر زیست‌محیطی نیز به افرادش آسیب برساند.

عدم برابری ثروت و درآمد در بسیاری از کشورهای جهان به چشم می‌خورد و عواقب بسیار زیادی دارد از جمله افزایش جرایم و وضعیت سلامت پایین‌تر. اما تا به حال در خصوص وجود ارتباط بین این دو عامل شناخت بسیار اندکی وجود داشت.

در یکی از این دو مطالعه محققان دانشگاه کارولینای شمالی به بررسی احتمال خطرپذیری افراد در شرایطی که با سایر افراد جامعه احساس نابرابری می‌کنند پرداختند. این مطالعه توانست به حل معمایی که در تحقیقات قبلی به چشم می‌خورد کمک کند. وقتی به مطالعه فقر می‌پردازیم مشخص می‌شود که افراد فقیر بیشتر از ریسک نفرت دارند چرا که نمی‌توانند تحمل کنند همه داشته‌های خود را از دست بدهند. با این حال افرادی که فقیرتر هستند با احتمال بیشتر به رفتارهای پرخطر دست می‌زنند.

براساس این مطالعه احساس نیاز نه تنها تحت تاثیر منابع بلکه تحت تاثیر عوامل ذهنی و مقایسه نسبی نیز هست و بنابراین در شرایط نابرابر، فرد با درآمد متوسط که با افراد بسیار ثروتمند و بسیار فقیر احاطه شده نسبت به زمانی که همین فرد در جامعه‌ای زندگی کند که سایر افراد تفاوت چندانی با او ندارند، بیشتر حس می‌کند درآمدش ناکافی است.

در مطالعه‌ای دیگر که در مجله Ecological Economics به چاپ رسیده محققان دانشگاه بوستون وضعیت درآمد هر یک از ایالات آمریکا و میزان انتشار کربن آن‌ها را در طول یک دوره 15 ساله با هم مقایسه کردند. آن‌ها دریافتند که ضریب GINI که برای اندازه گیری برابری درآمد به کار می‌رود ارتباطی با انتشار گازهای گلخانه‌ای ندارد. از سوی دیگر هر چه سهم درآمد ایالتی که در دست 10 درصد بالای جامعه است بیشتر باشد، آن ایالت آسیب‌های بیشتری به اقلیم وارد می‌کند.

محققان نشان دادند که دو دلیل برای این پدیده وجود دارد. اول این که متمرکز بودن درآمد منجر به متمرکز شدن قدرت سیاسی در بخشی در جامعه می‌شود و این افراد می‌توانند مانع از تصویب قوانین مربوط به انتشار کربن شوند. دوما انتشار آلاینده کربنی در بین مصرف کنندگانی که درآمد بالا دارند بسیار نامتناجنس است.  

این مطالعه نشان می‌دهد که حتی اگر صنایع آلاینده به فعالیت‌های آلاینده خود ادامه دهند، بازتوزیع ثروت از افراد غنی به افراد فقیر مانع از انتشار میلیون‌ها تن گاز گلخانه‌ای می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: