• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-12685-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

در حاشیه سفر رییس جمهور تاتارستان به مشهد صورت گرفت

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین خراسان رضوی و تاتارستان

در انتهای سفر یک روزه رییس جمهور تاتارستان به استان خراسان رضوی تفاهم نامه همکاری بین استاندار خراسان رضوی و رییس جمهور این کشور منعقد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان رستم مینیخانوف عصر امروز در آستانه ترک ایران در پاویون فرودگاه شهید هاشمی نژاد پس از انعقاد این تفاهم نامه همکاری اظهار کرد: امروز ما توانستیم در چارچوب ملاقات های صورت گرفته و در حاشیه دیدار با اعضای اتاق بازرگانی استان اقدامات خوبی انجام دهیم و در زمینه های قابل به همکاری صحبت های خوبی صورت گرفت و نتایج خوبی نیز داشت. 

وی ادامه داد: همچنین فرصتی منحصر بفرد برای بازدید از حرم مطهر رضوی برای ما فراهم شد و در حاشیه آن نیز با رییس آستان قدس رضوی دیداری داشتیم که مذاکراتی صورت گرفت. ما تصور نمی کردیم که چنین ظرفیت های خوبی در مشهد موجود باشد. 

مینیخانوف با بیان اینکه ما خیلی نتیجه خوبی از این ملاقات ها گرفتیم، عنوان کرد: در قالب این سفر ظرفیت های اقتصادی، انسانی و فرهنگی این استان به ما ارایه شد و در چارچوب مذاکرات ما چند توافقنامه نیز به امضا رسید. علاوه بر این در دانشگاه فردوسی نیز توافقاتی صورت گرفت که امیدواریم مذاکرات صورت گرفته نتایج خوبی داشته باشد. 

رییس جمهور ایالت تاتارستان کنفدراسیون روسیه تصریح کرد: سیاست های سران هر دو کشور ینی پوتین، رییس جمهور روسیه و دکتر روحانی، رییس جمهور ایران، در در جهت تعمیق ارتباطات بین دولت ها و توسعه آن در سطح مناطق دو کشور است. در این راستا روز گذشته با وزیر ارتباطات ایران دیداری داشتیم و قرار شد با حضور ایشان نشست بعدی کمیسیون های تخصصی همکاری خود را در جمهوری تاتارستان برگزار کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: در این کمیسیون مشترک همه همتایان ایرانی نیز دعوت شده و قرار شده ماه آینده این جلسه برگزار شود. این سفر خیلی سفر تاثیرگذاری بود و ما علاقه مند به توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف با استان خراسان رضوی از جمله در حوزه های کشاورزی، صنایع ساختمانی و گردشگری هستیم. 

در ادامه علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: در پی سفری که سال گذشته هیات اقتصادی ما به تاتارستان داشت زمینه های همکاری بین استان ما و این جمهوری بررسی شد و مشخص گردید که فرصت های زیادی برای این همکاری وجود دارد که در حوزه های صنعت، معدن، علوم و فناوری، کشاورزی و گردشگری می توان آن را گسترش داد.

وی ادامه داد: همکاری های شهرک های فناوری و دانشگاه های استان ما با این جمهوری نیز از دیگر موارد برای تحقق اهداف راهبردی سران کشورهای ایران و روسیه بوده است. در این رابطه تفاهماتی نیز بین ما و رییس جمهور این کشر منعقد شد که امیدواریم این تفاهمات در حوزه های مختلف به نتایج خوبی منجر شود. 

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه جمهوری تاتارستان در بخش اروپایی روسیه بوده و ظرفیت های بالایی دارد، عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت به خوبی استفاد کنیم.

رشیدیان با اشاره به توسعه همکاری های بانکی بین ایران و روسیه گفت: با توجه به توافق ایران و روسیه برای ایجاد خط اعتباری در این کشور گفت و گوهایی داشتیم و بنا شد این مطالبات در چارچوب همان تفاهم نامه سران دو کشور پیگیری شود تا ظرفیت مشخصی برای این منظور تعیین شده و از تجار پشتیبانی های لازم صورت گیرد. 

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی ایران تمایل به سرمایه گذاری در تاتارستان داشته و این ظرفیت در این کشور نیز وجود دارد. با توجه به اینکه تاتارستان کشوری مسلمان است، زمینه همکاری در ایجاد برند حلال و تولید گوشت وجود داشته و در این زمینه گفت و گوهایی نیز صورت گرفته است.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: ما به عنوان دولت ها وظیفه مان ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت فعالان بخش خصوصی است. یکی از نکات مهم دیگر که در این سفر مورد توجه قرار گرفت مساله همکاری در زمینه های پزشکی است و من فکر می کنم این ظرفیت ها به خوبی شناخته شد. 

رشیدیان بیان کرد: همچنین با توجه به تسهیلات روسیه برای برداشته شدن ویزا، قرار شده سفارت ایران در روسیه برای تسهیل مراودات دانشگاهیان و بخش خصوصی همکاری های لازم برای صدور ویزا را داشته باشند. در آینده نیز امیدواریم برای لغو ویزا در چارچوب تفاهمات صورت گرفته بین ایران و روسیه اقدامات لازم صورت گیرد.
 
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه امروز با رییس جمهور تاتارستان گفت: محورهای این تفاهمات در حوزه های استاندارد، ترانزیت و مسایل بانکی بوده است. در این تفاهمات چارچوب کلی اقدامات آینده مشخص شده و در حوزه دانشگاهی نیز برای تحقیقات علمی و تبادل استاد و دانشجو تفاهماتی صورت گرفته است.

استاندار خراسان رضوی همچنین به ظرفیت های مشترک فرهنگی بین دو کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه مردم تاتارستان در گذشته با زبان فارسی آشنایی داشته اند، ظرفیت برای گسترش آموزش زبان فارسی در دانشگاه قازان وجود دارد. در این دانشگاه کرسی زبان فارسی برقرار است که تمایل برای گسترش این آموزش ها نیز وجود دارد. 

وی تصریح کرد: امسال با توجه به رویداد مشهد 2017 گسترش تعاملات فرهنگی برای ما از اهیمت زیادی برخوردار بوده و از این جهت باید به اقداماتی نظیر تعاملات مربوط به اسناد تاریخی بین استان ما و جمهوری تاتارستان اهتمام ورزید. معاون شهردار قازان نیز برای اجلاس شهرداران 2017 در مشهد خواهد بود و حضور وی نیز می تواند به همکاری شهرداری های دو کشور کمک کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: