• پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۲
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 961-8188-5
  • خبرنگار : 15009
  • منبع خبر : ----

دهمین روز از پیمایش گذشت؛

ادامه هم‌هوایی کوهنوردان در بیس‌کمپ و اعزام شرپاها برای بارگذاری کمپ دو

تیم صعود به اورست در دهمین روز از پیمایش کوهنوردان در محل بیس‌کمپ در حال هم‌هوایی و در حال آماده سازی برای حرکت شدند.

به گزارش ایسنا – منطقه خراسان، در دهمین روز، مراسم جشن و دعای محلی آغاز صعودها؛ سنت دیرین نپالی‌ها در بیس‌کمپ اورست برگزار شد. در این جشن سنتی- مذهبی، سرپرست تیم، در کنار لامای بودایی که یکی از شرپاها است می‌نشیند و همگی برای سلامتی نفرات تیم، موفقیت تیم و دوری از گزند شیطان کوهستان دعا می‌خوانند. از نظر شرپاهای ارتفاع، این مراسم بسیار مهم است و تا زمانی که این مراسم برگزار نشود آن‌ها صعود خود را آغاز نمی‌کنند.

این جشن با برپایی پرچم‌های دعا آغاز می‌شود و با سوزاندن گیاهان خاص سنتی، پاشیدن آرد برنج به هوا و پذیرایی از افراد با انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها پایان می‌یابد.

هم‌چنین امروز اعضای تیم اورست به سرپرستی جواد نوروزی، جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های آتی خود را با حضور شرپاها برگزار کردند. در این هماهنگی، ضمن تعیین مسئولیت و وظایف شرپاها، مقرر شد صبح فردا جمعه اول اردیبهشت‌ماه ۹۶ عملیات  بارگذاری مستقیم به کمپ دوم انجام و چادرهای کمپ‌ در آن مکان برپا شود.

فردا جمعه اول اردیبهشت ماه نیز هم‌هوایی برای کوهنوردان در محل بیس‌کمپ خواهد بود و شرپاها برای بارگذاری کمپ دو اعزام خواهند شد و شنبه دوم اردیبهشت، صعود اعضای تیم تا کمپ اول قله پوموری، حدودٱ هم‌‌ارتفاع کمپ اول اورست صورت خواهد گرفت.

در حال حاضر جواد نوروزی پلنگ برفی خراسانی به همراه دیگر کوهنوردان دیگر ایرانی همچون عظیم قیچی ساز، قلی پور، حسین مقدم، ایرج معانی، حاجی پور، هادی ستار فروغ در محل بیس کمپ حضور دارند.
 
بیس‌کمپ اورست

بیس‌کمپ اورست در ارتفاع ۵۳۶۴ متری قرار دارد. تدارکات و مایحتاج کوه‌نوردان معمولاً توسط شرپاها یا باربرها و به کمک یاک‌ها به بیس‌کمپ منتقل می‌شود. کوه‌نوردان معمولاً به منظور هم‌هوایی و کاهش خطر ارتفاع‌زدگی چند روز را در بیس‌کمپ استراحت می‌کنند و یا به قله کالاپاتار (‌۵۵۴۵ متر) صعود کرده و یا عازم کمپ ۱ قله پومری می‌شوند.

مسیر بیس‌کمپ اورست از جبهه جنوبی یکی از محبوب‌ترین مسیرهای پیمایش در هیمالیاست که سالانه هزاران کوه‌نورد را به خود جلب می‌کند. کوه‌پیمایی تا کمپ اصلی اورست، فرصت مشاهده قلل متعددی را فراهم می‌کند. قلل متعدد هشت و هفت هزار متری از نزدیک قابل رویت هستند. از جمله مهمترین قلل مسیر: اورست (۸۸۴۸م) لوتسه (۸۵۱۶م) نوپتسه (۷۸۶۱م) پوموری (۷۱۶۲م) آمادابلام (۶۸۵۶م) چوایو (۸۲۰۱م) ، تامسرکو (۶۶۲۳م) و...

کوه‌نوردان به منظور صرفه‌جویی در زمان، معمولاَ مسیر کاتماندو تا لوکلا را با پرواز طی می‌کنند که ۴۵ دقیقه بطول می‌انجامد و هزینه رفت و برگشت آن ۳۳۰ دلار می‌باشد. مسیر کاتماندو تا لوکلا فاقد جاده می‌باشد (البته چند سالی است که دولت نپال در حال بازگشایی این مسیر می‌باشد و در حال حاضر از کاتماندو تا روستاهای بالا دست جیری مسیر آماده بوده واز انجا تا لوکلا بطور معمول سه روز راهپیمایی بطول می انجامد)  و در نتیجه فعلاً تنها راه انتقال بارها و محموله‌های سنگین از طریق هواپیما تا لوکلا و بعضاً با هلی‌کوپتر با بیس کمپ می‌باشد.

بر اساس آمار سال ۲۰۱۵ هرسال چهل هزار نفر مسیر فرودگاه لوکلا تا بیس‌کمپ اورست را طی می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: