• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-187-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/ سالروز درگذشت اقبال لاهوری/

موسی عصمتی:
اقبال لاهوری را می‌توان گنجینه وحدت و بیداری نام نهاد

موسی عصمتی گفت: با توجه به اندیشه‌های والایی که در اشعار و آثار اقبال لاهوری متجلی است، می‌توان او را گنجینه وحدت و بیداری نام نهاد.

این شاعر مشهدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت سالروز درگذشت اقبال لاهوری، اظهار کرد: این شاعر توانا در زمان خودش با دغدغه‌هایی روبرو بود که می‌توان آن‌ها را در اشعارش به خوبی مشاهده کرد و مهم‌ترین دغدغه او، در واقع سرکشی‌های کلان و گرفتاری‌هایی است که امروز جهان اسلام به آن دچار شده، مانند جنگ‌های داخلی، ظهور و بروز آن در القاعده و گروه‌های افراطی که در واقع جز برادرکشی و نسل‌کشی مسلمانان اندیشه دیگری ندارند.

وی افزود: در واقع ما با اندیشه‌های اقبال لاهوری به عنوان یک مسلمان عمل‌گرا روبرو هستیم که با سرودن اشعاری متناسب با این موضوعات، هشدارهایی را به مسلمانان می‌دهد تا آن‌ها را به ایستادگی و مقاومت رهنمون سازد. 

عصمتی تصریح کرد: با توجه به اینکه اقبال لاهوری سال‌ها برای تحصیل به غرب سفر کرده بود این پیش‌بینی را می‌کرد که تشتت و پراکندگی که جهان اسلام را در برگرفته، تنها توطئه‌های غرب است در نتیجه سعی ‌می‌کند با ایجاد تفرقه میان مسلمانان، آن‌ها را به جان یکدیگر اندازند به همین دلیل با سرودن اشعاری، مسلمانان را در مواجه با این موضوع آگاه ‌کرد.   

وی عنوان کرد: اقبال لاهوری در اشعارش یادآور می‌شود که اگر وحدت و همگرایی داشته باشیم و آن اندیشه‌های بازگشت را که در اشعار و افکار اقبال متجلی است، رعایت کنیم قطعا با این مشکلات مواجه نمی‌شویم.

این شاعر مشهدی با بیان اینکه اقبال لاهوری به جامعه اسلامی هشدار می‌دهد که آماده و تا جایی که می‌توانید قدرتمند باشید و اجازه ندهید که گرفتاری در جامعه اسلامی مستولی شود، خاطر نشان کرد: در واقع در یک نگاه اجمالی متوجه می‌شویم که افکار و آثار اقبال لاهوری از اندیشه‌های مولانا تاثیر پذیرفته است.

وی اظهار کرد: این تاثیر پذیری اندیشه‌ها، سرچشمه افکار اقبال بوده و به دلیل ارادتی که به شعر و زبان فارسی داشته، اغلب اشعار او به این زبان سروده شده و با آن شیوه خاص خود تمدن اصیل ایرانی اسلامی را بار دیگر به افراد جامعه یادآور می‌شود.

عصمتی افزود: اقبال لاهوری شخصیتی دانشگاهی و محقق داشت که در واقع هم آگاهی عمیق و ژرف از جهان اسلام و هم اینکه با دنیای غرب کاملا آشنا بود و راهکارهای بسیار موثری برای وحدت جهان اسلام ارائه کرده که اگر به آن راهکارها عمل کنیم گرفتاری‌هایی که دچار آن‌ها هستیم، هیچ‌گاه صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: