• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-387-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

یک شاعر:
ساده‌گویی و سهل و ممتنع بودن شعر با سعدی به اوج رسید

یک شاعر گفت: آسان‌گویی با فرخی سیستانی آغازشد  با سعدی به اوج رسید و با ایرج میرزا به پایان رسید.

مهدی آخرتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان در خصوص ویژگی سعدی عنوان کرد: شاعران آن عصر همه حکیم بودند حکیم به آن معنا که بر چندین علم مسلط است و در عین حال دارای حکمت و دانایی نیز هستند.

وی افزود: سعدی بسیار انسان شریف بوده است البته داستان‌های متناقضی از رفتار‌های ایشان نیز وجود دارد داستانی شنیده شده است که موثق  بودن آن معلوم نیست.

این شاعر در خصوص داستان مطرح کرد: روزی سعدی به دیدن مولانا رفته است و از او می‌پرسد کتاب بوستان و گلستان من چطور است و مولانا در جواب می‌گوید این کتاب برای کودکان مکتب کتاب مناسبی است و سعدی ناراحت می‌شود ومولانا را هجو می‌گوید.

آخرتی با اشاره به سبک این شاعر خاطرنشان کرد: با توجه به سبک سعدی و سبک بیان آن که سهل و ممتنع است راحتی در اشعار او وجود دارد که سرایش آن کار هرکس نیست با توجه به این‌ها می‌توان گفت سعدی روحیه‌ای صاف و ساده نیز دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: می‌توان سعدی را فردی مثبت‌اندیش و ساده پنداشت همچنین ایشان چون به شدت مانند دیگر شاعران مطرح بودند ولی هرگز به خود غره نشدند.

این شاعر با اشاره به اینکه می‌توانیم با روانشناسی متن شخصیت یک شاعر را بیرون بکشیم عنوان کرد: همه‌ی ما می‎‌دانیم که سه اثر سعدی جز غنی‌ترین آثار ادبی محسوب می‌شود، این سه اثر دیوان غزلیات سعدی، بوستان و گلستان هستند.

آخرتی افزود: بوستان و گلستان به صورت شعر تعلیمی است و برای تعلیم اخلاق وحکمت سراییده و نوشته شده است غزلیات سعدی شامل شعر عاشقانه می‌شود و من معتقد هستم از نظر سرایش غزل عاشقانه از حافظ پیش‌تر است زیرا سعدی تکنیک محور است و هر آنچه که می‌سراید از ته دل می‌گوید.

وی با اشاره به ویژگی این شاعر گفت: منحصر به فردترین ویژگی سعدی که او را از دیگر شاعران متمایز می‌کند وجود همین سهل و ممتنع در اشعارش است علما می‌گویند این آسان‌گویی با فرخی سیستانی آغازشد  با سعدی به اوج رسید و با ایرج میرزا به پایان رسید.

این شاعر مطرح کرد: اکثر شعرایی که درآن عصر زندگی می‌کردند معمولا با نماد‌ها و اسطوره‌ها صحبت می‌کردند اما زمانی که سعدی شعر می‌گوید حقیقت‌گراست و آن‌چه را می‌بیند می‌گوید و این ویژگی سعدی او را با روزگار امروز پیوند می‌زند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: