• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-590-5
  • خبرنگار : 15206
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه تهران:

مطالعه کتاب جهانگشای جوینی برای نظام مدیریتی کشورها ضروری است

یک استاد دانشگاه تهران گفت: مطالعه این کتاب کمکی برای نظام مدیریتی کشورها از لحاظ دیپلماسی سیاسی اجتماعی اقتصادی  است، تا  ضمن عبرت آموزی متوجه شوند مهمترین عوامل وقوع حوادث  در گذشته چه بوده است.

قاسم صافی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی که در سبزوار برگزار شد، در خصوص فواید تاریخی کتاب جهانگشای جوینی با بیان اینکه عطاملک جوینی در شرح وقایع و رویدادها علت، چگونگی و چرایی حوادث را بیان می‌کند و مطالعه دقیق این کتاب پند آموزی و عبرتی برای معاصران و آیندگان است، تصریح کرد: کتاب جوینی متوجه سیاست مداران است که می‌توانند در مسائل متعدد جهانی متوجه وقایع گذشته باشند  و  درگیر غفلت‌هایی نشوند.

صافی خاطرنشان کرد: سلطان محمد خوارزمشاه با غفلت و بی‌تدبیری سفیران دربار چنگیزخان مغول را به قتل رساند و باعث هجوم مغولان به سرزمین ایران و جهان اسلام شد، حملاتی که بر اثر آن به فرهنگ مادی و معنوی جهان اسلام ضربات جبران ناپذیری وارد کرد .

وی افزود: برگزاری این نوع همایش‌ها برای جامعه جهانی و کنونی ایران بسیار ضروری است چرا که جوینی در کتابش  فلسفه تاریخ را بررسی می‌کند.

با مطالعه تاریخ جهانگشا به روح و جامعیت  قوانین اسلام پی برده می‌شود


در ادامه استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزاد شهر نیز گفت: با بررسی قوانین رایج در دربار مغولان و تطبیق آن با قوانین اسلام به روح و جامعیت  قوانین اسلام پی برده می شود.

ماندانا علیمی درگفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: موضوع مورد توجه در کتاب تاریخ جهانگشا درباره قانون یاسای چنگیزخان، که به بازتاب جرم و جنایت  و آیین دادرسی مغولان در این کتاب پرداخته شده است.

وی ادامه داد: در این کتاب نوشته شده مغولان جنازه‌ها بر دار کرده یا در صورت وقوع صاعقه کسی را متهم می‌کردند و زبانش را بیرون می‌کشیدند، یا گناهکاران را داخل نمد پیچیده و لگدمال و سپس داخل آب رها می‌کردند، این موارد نمایانگر پند و اندرز است.

علیمی افزود: با مطالعه قوانین یاسا متوجه می‌شویم قوانین اسلامی راهگشا  است و باعث عدالت اجتماعی می‌شود.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد آزادشهر عنوان کرد: کتاب جهانگشای جوینی در سه جلد است که  درباره تاریخ مغول، اسماعیلیان و حاکمان آن روزگار و از منابع اصیل و ارزشمند در قرن هفتم هجری است.

وی درباره نثر کتاب جهانگشای اظهار کرد: نشر کتاب گاهی پیچیده  و گاه مرسل است اما بیشتر مصنوع و پیچیده است به راحتی قابل درک و خواندن نیست، اما بسیار شیوا، شیرین و  آموزنده است.

علیمی  تصریح کرد: سبزوار مهد دانش پروران و دانش پژوهان و عطاملک جوینی نیز یکی از بزرگان تاریخ و ادب ایران است.

خاندان جوینی در دوره مغول منشا خدمات ارزنده‌ای به فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی بودند

همچنین، استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در این خصوص اظهار کرد:  خاندان جوینی در دوره مغول منشا خدمات ارزند‌ه‌ای به فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی شدند.

سیداحمد حسینی کازرونی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب عنوان کرد: مهمترین ویژگی کتاب جهانگشای جوینی صداقت آن است، چرا که مورخ خود ناظر وقایع بوده یا  وقایع را از افراد مورد اطمینان بیان کرده است.

وی با اشاره به جایگاه  و رتبه جوینی در نزد حاکمان ایلخانی اظهار کرد: این جایگاه مورد رشک و حسادت برخی که در اطراف و اکناف این بزرگان قرار داشتند، شد. سعایت از سوی کسانی که خود دست پرورده و مورد عنایت آن بزرگان بودند.

همایش ملی نکوداشت عطاملک جوینی  صاحب اثر گراسنگ تاریخ جهانگشای و  مورخ مشهور قرن هفتم هجری چهارشنبه 30 فروردین‌ماه با حضور مسئولان شهرستان سبزوار، استادان و محققانی از سراسر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: