• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-1584-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خبر داد

ثبت اطلاعات 6500 انبار دستگاه‌های دولتی استان در سامانه جامع انبارها

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه اواخر سال گذشته سامانه جامع انبارها لازم الاجرا شده، گفت: پیش بینی ما این است که 20 هزار واحد انباری تحت پوشش دستگاه های دولتی در استان باشد که 6500 انبار از این تعداد ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان علی باخرد امروز در نشست خبری با خبرنگاران در اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان عنوان کرد: ماده 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از موادی است که در جهت شفاف شدن ورود و جا به جایی کالاها و شناسنامه دار شدن آن تدوین شده است. این مواد به سامانه جامع انبار اختصاص دارد. براساس ماده 5 این قانون راه اندازی سامانه های الکترونیکی و هوشمند جهت نظارت بر واردات و صادرات کالا به عنوان یک راهکار در نظر گرفته شده است.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار کرد: براساس ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در جهت تجمیع داده های سامانه مذکور وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری سایر دستگاه ها باید سامانه نرم افزاری جامع یکپارچه سازی و نظارت بر آن را طراحی نماید.

باخرد تصریح کرد: در روند پیشگیری از ورود کالای قاچاق به کشور و شفاف سازی روند خروج کالا قانونگذار این دو ماده را تدوین کرد و براساس آن همه کالاها برای انتقال از یک مکان تجاری به مکانی دیگر باید خط سیر مشخصی داشته و باید حتما بابت این جا به جایی یک بارنامه الکترونیکی صادر شود. همه این اقدامات باید طی مراحل ثبت سامانه ای صورت گیرد و بارنامه پس از ثبت مکان در این سامانه صادر خواهد شد.

وی با بیان اینکه از یک سال پیش وزارت مربوطه این طرح را آغاز کرد، خاطرنشان کرد: این طرح به صورت آزمایشی در سمنان آغاز شد. دستگاه های دیگر نیز باید با این وزارتخانه همکاری نمایند. بر اساس قانون کلیه صاحبان و بهره برداران انبارها و مراکز نگهداری کالاها باید مشمول این سامانه باشد. واحدهای صنعتی، سردخانه ها، سیلوها، داروخانه ها، بیمارستان ها، مجتمع های تفریحی و رفاهیف واحدهای صنفی و... مشمول این انبارها می شود. انبارهایی که به صورت عمومی، خصوصی، تعاونی ها و... اداره می شود، مشمول این قانون هستند.

باخرد بیان کرد: انبارها دو گونه هستند که یک مورد آن انبارهای عمومی است که در اختیار دستگاه های دولتی یا مراکز عام المنفعه هستند. در مرحله اول این طرح آمار این انبارها از دستگاه های دولتی دریافت شده است. دسته دیگر انبارها نیز انبارهایی است که مالکیت خصوصی دارد. این انبارها در مرحله بعد از شناسایی انبارهای عمومی مورد توجه قرار خواهد گرفت. براساس ماده 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز این سمانه در کشور راه اندازی شده و دستورالعمل ها نیز از سوی وزارتخانه ارسال شده است. 

وی با اشاره به اینکه اواخر سال گذشته این سامانه لازم الاجرا شده، گفت: پیش بینی ما این است که 20 هزار واحد انباری تحت پوشش دستگاه های دولتی باشد که 6500 انبار از این تعداد ثبت شده است. دستگاه های دولتی می توانند مستقیما وارد این سمانه شوند و نسبت به ثبت اطلاعات انباری خود اقدام کنند. حدود 13 هزار و 500 واحد هنوز ثبت کامل نشده ولی اطلاعات آن کامل نیست که تا یک ماه و نیم آینده این اطلاعات کامل خواهد شد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ثبت مرکز ورود و خروج کالا یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از قاچاق کالاست. اگر این اطلاعات روشن باشد، هیچ قاچاقچی جرات نخواهد کرد که در جهت جا به جایی غیرقانونی کالا اقدام کند. در سال 92 برآورد میزان قاچاق در کشور حدود 25 میلیارد دلار بود که سهم استان بین 6 تا 7 درصد تخمین زده می شد. با همین اقدامات امروز می توانیم اعلام کنیم در انتهای سال گذشته برآورد کالای قاچاق در کشور حدود 13 میلیارد دلار بوده است.

وی اضافه کرد: تراز تجاری ما نسبت به سال 92 تاکنون مثبت تر شده است. در حوزه قاچاق اصلا به دنبال کاهش ورود کالا به کشور نیستیم بلکه تفسیر درست این است که با ورود کالایی که به کشور ضربه می زند، مبارزه شود. تراز واردات و صادرات در سال گذشته 45 میلیارد دلار بوده است. در سال های قبل تر ما تا 30 میلیارد دلار نیز واردات داشته ایم. حدود 97 درصد از کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود. 

باخرد با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه موجب کاهش قاچاق سوخت تا صفر درصد شده است، اضافه کرد: اقدامات پیشگیرانه توانسته در این مساله موثر باشد. سال گذشته حدود 10 میلیارد تومان در استان کالای قاچاق کشف شده است.

وی با اشاره به ثبت انبارهای خصوصی گفت: این اقدام نیز آغاز شده است ولی در مرحله بعدی یا همزمان با هم ثبت مراکز خصوصی آغاز خواهد شد. متقاضیان برای ثبت انبار در سامانه باید به دو روش کد پستی محل انبار از اداره کل پست دریافت کنند. با دریافت کد پستی می توان در سامانه وارد شد و نسبت به ثبت انبار اقدام کنند. از زمان لازم الاجرا شدن این سامانه هیچ کالایی از انباری به انبار دیگر بدون بارنامه الکترونیکی جا به جا نخواهد شد. 

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: انبارهایی که ثبت نشود براساس متخلف خواهند بود و صاحبان آن از جمله اشخاص حقیقی به یک سال و اشخاص حقوقی به 6 ماه محرومیت از فعالیت محکوم می شوند. اگر در آینده نزدیک انباری ثبت نشود و ما انبار را شناسایی کنیم، کالای موجود در آن در حکم کالای قاچاق شناخته خواهد شد. 

باخرد ادامه داد: ستاد مرکزی و به تبع آن کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز 4 کارگروه دارد که یکی از این کارگروه ها کارگروه فرهنگی است و بودجه هایی برای تبلیغ عدم خریداری کالای قاچاق در اختیار دارند. هر کدام از کارگروه ها یک کمیته فرهنگی نیز دارد. امسال برنامه تدوین شد و برنامه های فرهنگی نیز در این خصوص تعریف شد. 

وی اظهار کرد: برآورد ما از تعداد انبارهای استان 24 هزار انبار واحدهای صنفی است؛ تعداد انبارهای صنعتی 18 هزار بنگاه های زیرمجموعه دولتی 7000 و سردخانه ها و انبارها 1000 واحد و 50 هزار واحد به صورت دولتی و خصوصی در استان است. تاکنون 20 هزار واحد شناسایی شده است که 6500 واحد ثبت کامل شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: