• دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-5790-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان رضوی:

راه رسیدن به مطالبات کارگران، اجرای صحیح قانون کار فعلی است

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان رضوی گفت: راه رسیدن به مطالبات کارگران اجرای صحیح قانون کار فعلی است و اگر قانون کار فعلی بخواهد اصلاح شود، نفعی برای کارگران نداشته و به ضرر خواهد بود.

حسن آغاز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: : متأسفانه با برخی اقدامات کارفرمایان و گرفتن قراردادهای سفید امضاء امنیت شغلی کارگران به خطر افتاده است.

وی ادامه داد: از اینکه کارفرمایانی هستند تا سرمایه خود را در زمین پیچ و مهره کنند تا خانواده‌هایی بتوانند به‌گونه‌ای با آن‌ها همسو و تأمین معاش نمایند خوشحالیم.

وی با اعلام اینکه سهم کارگران از حضور و نقش‌آفرینی در انقلاب و دوران هشت سال دفاع مقدس بسیار پررنگ بوده و قابل‌انکار نیست، اظهار کرد: از اوایل جنگ تا سال 67 بنا به مصلحت و تشخیص کارگران افزایش حقوق نداشتند؛ بعد از جنگ هم که به امید جبران کسری حقوق بودند با دوران سازندگی مواجه شدند و در این مدت بخشی را کارگران با کار زیاد اما حقوق کم بازسازی کردند.

آغاز با بیان اینکه در این سال‌ها کارگران بسیاری دچار حادثه شده‌اند، مشکلات جامعه کارگری را بسیار زیاد دانست و گفت: نبود امنیت شغلی، فرار از پوشش بیمه‌ای، قراردادهای سفید و کوتاه‌مدت، تسویه حساب‌های سفید امضاء، پایین بودن سطح حقوق کارگران نسبت به سایر اقشار از جمله مشکلات این قشر زحمت‌کش است.

وی با اشاره به اینکه از کارفرمایان انتظار است در چارچوب قانون کار حرکت کنند، عنوان کرد: هرچند کارآفرینی یک عبادت است اما مشروط به اینکه معیشت کارگران هم مدنظر قرار گیرد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان رضوی ادامه داد: متأسفانه دولت‌های قبلی به‌جای پرداختن به خواسته‌های قانونی کارگران بعد از ورود به دولت تنها از دولت قبلی گلایه می‌کردند.

آغاز با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در طی این چند سال توجه جدی به وضعیت کارگران داشته است، گفت: افزایش چشم‌گیر حقوق با وجود وضعیت اقتصادی کشور، افزایش چشم‌گیر تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و بها دادن به آن‌ها از زحمات دولت یازدهم است.

آغاز بیان کرد: به‌رغم اینکه در طی چند سال گذشته وزارت کار نتوانست رضایت کارگران را در اضافه کردن حقوق به دست آورد اما بازهم با توجه به پایین آمدن نرخ تورم شاهد افزایش حقوقی هستیم که کارفرماها هم به پرداخت آن رضایت دارند.

وی با اشاره به اینکه اگر خودمان را جای کارفرمایان قرار دهیم متوجه مشکلات آن‌ها خواهیم شد، اظهار کرد: حقوق‌ها، بیمه کارگران، مالیات عوارض، قبض‌های خدماتی، سنوات کارگر، تهیه مواد اولیه و هزاران مشکل دیگر یک طرف و انبارهای پر کارفرمایان از مهم‌ترین مشکلات دیگر کارفرمایان است.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان‌‎رضوی گفت: به‌رغم اینکه ما خواستار برگزاری نشست‌های بین کارگران و کارفرمایان هستیم تا مشکلات راحت‌تر رفع شود ولی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

وی مشکلات عمده کارگران را مربوط به قراردادهای کوتاه‌مدت و تسویه‌حساب‌های سفید امضاء دانست و اظهار کرد: این قراردادها موجب می‌شود هرگاه کارفرما خواست پایان قرارداد زده و کارگر را از محل کار اخراج کند.

آغاز با اعلام اینکه با این اقدامات کارگران هیچ نوع خواسته معقول حتی آنچه در قانون کار باشد نمی‌توانند از کارفرمایان داشته باشند، اظهار کرد: دوست داریم قانون کار فعلی که در کشور اجرا می‌شود مشکلی ندارد باقی بماند ولی قانون جدید اجرا نشود زیرا قانون جدید و مشکلات بسیاری دارد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان‌رضوی در ادامه با بیان اینکه سعی بر این است تا کسانی که از قانون بیمه بیکاری استفاده می‌کنند با نرخ 30 به 70 به واحدها معرفی شوند، عنوان کرد: واحدهایی که از این افراد استفاده کنند تنها 30 درصد حقوق را می‌دهند و 70 درصد را دولت پرداخت می‌کند.

وی با اعلام اینکه تاکنون 30درصد نیروهای استان زیر نظر واحدهای کارگری فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: ساماندهی کارگران نسبت به قبل بهتر شده است.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان رضوی اظهار کرد: 50درصد واحدهای تولیدی حق و حقوقات کارگران را رعایت می‌کنند و 50 درصد دیگر که کارگاه‌های کوچک هستند این موضوع را رعایت نمی‌کنند.

آغاز نداشتن امنیت شغلی و پوشش بیمه‌ای را از مهم‌ترین دغدغه‌های کارگران دانست و گفت: با توجه به نرخ بالای بیمه کارفرمایان برای کارگران جدیدی که استخدام می‌کنند فرار از پوشش بیمه‌ای دارند.

وی در ادامه به وضعت قراردادهای سفید امضاء اشاره کرد و افزود: با پیگیری‌های جدی این دولت اقدامات خوبی به نفع کارگران شده است.

آغاز افزود: بر اساس رأی دیوان تسویه حساب‌های سفید امضاء فقط باید با گزارش مالی کارفرما مورد قبول قرار گیرد ولی از نظر نوع قراردادها هنوز چاره‌ای اندیشیده نشده و از طریق برخی کارفرمایان در حال اجرا است.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران خراسان‌رضوی با بیان اینکه تاکنون اقدامی در این خصوص از سوی دولت انجام نشده است، بیان کرد: متأسفانه اکنون 95 درصد کارگران قراردادی هستند.

وی با اشاره به اینکه از این 95درصد نزدیک به 40درصد قراردادها سفید امضاء و غیرقانونی است، گفت: قراردادهایی که گرفته می‌شود موجب می‌شود خود پیمانکار به‌راحتی از زیر بار مسئولیت فرار کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: