• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-10490-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

شهردار لطف‌آباد مطرح کرد

ضرورت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهر لطف آباد

شهردار لطف‌آباد گفت: زیرساخت منطقه ویژه اقتصادی در این شهر وجود داشته و با توجه به وجود گمرگ مرزی اگر این موضوع اتفاق بیفتد، شاهد تحول و رونق بسیاری در منطقه خواهیم بود، بر همین اساس ایجاد این منطقه ضروری به نظر می‌رسد.

مهندس غلامیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: یک طرح 54 هکتاری برای منطقه ویژه اقتصادی به مشاور داده شده و در قالب آن عرصه‌هایی که در مسیر عبور ترانزیت بوده به کاربری‌های مرتبط با خدمات گمرکی مانند اقامتی، تفریحی، ورزشی، تجاری، تعمیراتی، کارواش، سردخانه، انبارداری و سایر امکانات تغییر داده شده است.

وی ادامه داد: با توجه به تصویب شورای عالی معماری شهرسازی خراسان‌رضوی، هم اکنون قابلیت صدور پروانه برای احداث مکان‌های تجاری و... در محدوده این طرح واقع در کمربندی شهر لطف آباد وجود دارد.

شهردار لطف آباد عنوان کرد: تاکنون برای طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در هیئت دولت مطرح و به تایید رسیده است و نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی هستیم.

غلامیان خاطرنشان کرد: توجه به زیرساخت و ظرفیت اصلی شهر لطف آباد که بحث ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی بوده می‌تواند یکی از مهمترین عامل ایجاد اشتغال پایدار برای مردم شهر باشد و ما می‌توانیم بحث ترانشیپمنت یا بارانداز بار را در منطقه توسعه دهیم.

ورود و خروج روزانه 210 تریلی از مرز لطف آباد

شهردار لطف آباد افزود: روزانه 210 دستگاه تریلی از طریق مرز لطف آباد که نقطه صفر بین دو کشور ایران و ترکمنستان است، وارد کشور شده و همین مقدار نیز از کشور خارج می‌شود.

این عضو شورای ساماندهی مرز تصریح کرد: با توجه به مراودات مرزی و اهمیت مرز لطف آباد در سال 1393 اداره گمرک این شهر به اداره کل ارتقاء یافته و این کار باعث افزایش نیروی انسانی و امکانات در آن شده است.

وی با اشاره به احداث سایت ایکس ری کامیونی در اداره کل گمرک لطف آباد، اظهار کرد: این سایت با هدف نظارت و تسهیل عبور و مرور به بهره‌برداری رسیده است. همکنون طرح جامع محوطه پایانه مرزی لطف‌آباد با پیشرفت فیزیکی 80درصد در حال فضاسازی و ایجاد پارکینگ‌ها و امکانات مورد نیاز رانندگان است.

غلامیان با بیان اینکه از طریق گمرک لطف‌آباد هم بحث صادرات و هم ترانزیت بار انجام می‌شود، عنوان کرد: در بخش صادرات، محصولات غیر نفتی نظیر تره بار ، جوجه یک روزه و... محصولاتی هستند که از طریق این مرز به کشورهای آسیایی صادرات می‌شود، همچنین در حوزه ترانزیت، کانتینرها از بندرگاه های کشور و بلاخص از مرز بازرگان و کشور ترکیه بارگیری شده و از مرز لطف آباد به مقصد کشورهای آسیایی ترانزیت می‌شوند.

شهردار لطف آباد همچنین گفت: یک سری از بارها نیز هستند که برای اینکه نرخ کرایه حمل برای صاحب بار مناسب‌تر باشد با خودروهای غیر ترانزیتی و داخلی کشور از بندرگاه تا مرز حمل می‌شود و سپس خودروی کشور مقصد نیز در نقطه صفر مرزی وارد شده و مجددا آ‌ن‌را بارگیری می‌کند.

وی تاکید کرد: این نوع از بارها برای مبادی مرزی مانند لطف آباد منشا خیر و برکت شده، زیرا این تخلیه و بارگیری باعث تولید اشتغال منطقه و ایجاد مکان‌های نگه داری بارها شده و در نهایت افزایش درآمد و رونق کسب و کار مردم منطقه را نیز به همراه دارد.

غلامیان خاطرنشان کرد: مراودات مرزی و تردد گردشگران خارجی از مبادی مرزی باعث ورود ارز و کالا به کشور شده و همچنین باعث رونق درآمد و کسب و کار و امید به زندگی مرزنشینان می‌شود.

شهردار لطف‌آباد بیان کرد: با عنایت به تردد تریلی‌ها و ترانزیت و نیاز به احداث اقامتگاه برای رانندگان، با حمایت شهرداری، عملیات اجرائی احداث یک هتل سه ستاره تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی در سال 92 آغاز و در سال 95 توسط بخش خصوصی با اعتباری بالغ بر 2 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

شهردار لطف آباد اضافه کرد: بازارچه مرزی لطف آباد یکی دیگر از ظرفیت های این شهر بوده که دارای 30 غرفه بوده و در حال خدمت رسانی به مردم و مسافران است.

خواستار نگاه ویژه مسئولین به جاده ترانزیتی لطف‌آباد هستیم

وی اضافه کرد: جاده ترانزیتی لطف آباد تا شهرستان‌های داخل استان، یکی از معدود جاده‌هایی است که بیشترین حجم عبور و مرور ترانزیت خارجی را در آن شاهد هستیم اما متأسفانه از نظر امکانات و علائم و... کم برخوردارترین جاده است.

غلامیان تأکید کرد: هم اکنون این جاده ترانزیتی شدیدا از معضلات آسفالت، علائم جاده، شیب و شعاع گردش رنج می‌برد و عرض آن نیز با توجه به حجم ترافیک بسیار کم بوده که این یکی از مهمترین مشکلات رانندگان ترانزیت است.

شهردار لطف‌آباد افزود: بهسازی و روکش آسفالت جاده لطف آباد به درگز نیز از چندین سال قبل، یکی از مطالبات به حق مردم و مسئولین شهرستان بوده که تاکنون اعتبار لازم تخصیص نیافته است.

وی افزود: اعتباری نیز برای تونل گل خندان در حد فاصل لطف آباد تا درگز، پیش بینی شده، اما به دلیل عدم پرداخت مطالبات پیمانکار تاکنون به بهره‌‎برداری نرسیده است و متاسفانه آسفالت نامناسب این جاده مهم و راهبردی همیشه باعث بروز تصادفات زیادی نیز شده‌است.

غلامیان با بیان اینکه اخیرا عملیات اجرایی بزرگترین تونل کشور در کوه‌های الله اکبر آغاز گردیده است، ادامه داد: این تونل اگر به طور کامل احداث شود ضمن اینکه قریب به 60 کیلومتر مسیر قوچان به درگز کاهش پیدا می‌کند باعث حذف نقاط حادثه خیز گردیده و همچنین افزایش امنیت در این جاده ترانزیتی را در پی خواهد داشت.

جایگاه سوخت در لطف آباد وجود ندارد

شهردار لطف آباد با اشاره به نبود جایگاه سوخت در این شهر، گفت: تلاش‌هایی هم در جهت احداث جایگاه سوخت بین المللی و یک جایگاه سوخت داخلی انجام شده و پروژه جایگاه سوخت بین المللی نیز کلنگ زنی شده اما تاکنون تأمین اعتبار نشده و معتقدیم که اگر مجوز احداث این جایگاه به مردم و شهروندان منطقه واگذار شود، ضمن کمک ‌به صادرات، تحول و اشتغال زائی نیز در پی خواهد داشت.

غلامیان همچنین گفت: مهمترین پروژه هایی که تاکنون در لطف آباد اجرا شده بحث احداث باغ ملی این شهر و اصلاح هندسی معابر براساس طرح ترافیک، احداث آیلند زیبای خیابان شهرداری، احداث دروازه قرآن، اجرای چند آب نما، روکش آسفالت معابر اصلی، رسیدگی به فضای سبز و زیباسازی‌های شهری از جمله فعالیت‌هایی است که تاکنون اجرا یا در حال اجرا بوده که این خدمات زیرساختی می‌تواند مشوق سرمایه گذاران به سرمایه‌گذاری در این شهر شود.

وی اظهار کرد: شهر لطف آباد در گذشته بالغ بر 17 هزار نفر جمعیت داشته اما به دلیل کاهش مراودات مرزی و مشکلاتی که در مرز به وجود آمده هر روز از جمعیت شهر کاسته شده و به حدود 2000 نفر رسیده است.

شهردار لطف‌آباد ادامه داد: وجود رشته کوه های الله اکبر و هزار مسجد و طبیعت بکر و دیدنی این منطقه نیز به عنوان جاذبه گردشگری طبیعی محسوب می‌شود و همه ساله مسافران و گردشگران زیادی را به خود فرا می‌‌خواند.

شهردار لطف آباد عنوان کرد: آب انبار و حمام این شهر دارای قدمت 200 ساله بوده که آب انبار مرمت شده اما حمام به دلیل اینکه تاکنون اقدامی جهت مرمت آن صورت نگرفته در حال تخریب است.

به گزارش ایسنا، شهر لطف آباد در فاصله 20 کیلومتری از مرکز شهرستان درگز واقع شده و اکثریت مردم این شهر به دامداری و کشاورزی مشغول هستند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: