• سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-3384-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری:

تغییر مسیر حمایت‌ها به سمت تولید دانه‌های روغنی/
سال گذشته 45 میلیارد تومان یارانه از محل خرید جو به استان تزریق شد

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی گفت: سال گذشته از محل خرید جو از کشاورزان 45 میلیارد تومان تسهیلات به استان تزریق شد که امسال باید تلاش کرد جوی بیشتری خریداری شود.

علی رسولیان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان با اشاره به تمهیدات استان برای خرید گندم از کشاورزان عنوان کرد: پیش‌بینی ما این است که امسال 700 هزار تن گندم در استان تولید شود اما ما سطح زیر کشت گندم در استان را کاهش داده‌ایم و به دنبال افزایش کشت دانه‌های روغنی هستیم. در حال حاضر تا یک سال ذخیره گندم در استان موجود است.

وی ادامه داد: میزان تامین گندم در استان زمانی اهمیت دارد که ما به نقطه تامین نیزا برسیم. ما برای صادرات باید به دنبال کالای با ارزش باشیم و نمی‌خواهیم از گندم برای صادرات استفاده کنیم چراکه ارزش آن برای ادرات کم است و قیمت تمام شده آن بیشتر از صادرات خواهد شد.

رسولیان با بیان اینکه ما امسال گندم را به قیمت 1300 تومان به ازای هر کیلو خریداری می‌کنیم که این دو برابر قیمت جهانی است، عنوان کرد: با این حال در نظر داریم شیفت حمایتی ما کم‌کم به سمت دانه‌های روغنی رود و به عنوان نمونه امسال کلزا به ازای هر کیلو 2780 تومان خریداری می‌شود.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: این تسهیلات بسیار بالاست و ما برای اینکه کشاورزان دچار مشکل نشوند، سازمان تعاون روستایی را نیز مجبور کرده‌ایم 50 مرکز خرید در بخش‌ها و دهستان‌ها در نزدیک اراضی کشاورزی راه‌اندازی کند. 

وی همچنین از توافق اولیه استانداری با بانک کشاورزی برای ارایه تسهیلات به کشاورزان خبر داد و گفت: با بانک کشاورزی استان توافق شده مابه‌التفاوت زمان خرید و پرداخت پول گندم، به کشاورزان تسهیلات ارایه شود. 

رسولیان همچنین از خرید جو به عنوان یکی دیگر از بخش‌های حمایتی استان یاد کرد و افزود: هنگامی که جو وارد بازار می‌شود، به شدت کاهش قیمت خواهد داشت تا کیلویی 600 تومان نیز می‌رسد.با این حال از همین چند روز پیش خرید جو توسط دولت از کشاورزان مجددا آغاز شده و هر کیلو جو به قیمت 1030 تومان خریداری می‌شود. این جو در بورس به دامداران ارایه خواهد شد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی خاطرشان کرد: سال گذشته از همین محل خرید جو 45 میلیارد تومان تسهیلات به استان تزریق شد که امسال باید تلاش کرد جوی بیشتری خریداری شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: