• چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-3884-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

سفیر ایران در ترکمنستان:

ترکمن‌ها خواستار همکاری با ایرانی‌ها هستند

سفیر ایران در کشور ترکمنستان با اشاره به ظرفیت های موجود در ترکمنستان عنوان کرد: ترکمن ها واقعا خواستار کار با ایران هستند. در دولت آن ها تغییرات زیاد است ولی باید سعی کنیم با این کشور کار کنیم. 

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان احمدی امروز در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی خراسان رضوی در استانداری اظهار کرد: من اعتقاد دارم این استان می تواند پیشتاز صادرات به آسیای میانه و قفقاز و ترکمنستان باشد. هدف از این سفرها استفاده از ظرفیت ها و شناسایی آن است. ما از استان حمایت می کنیم که برای همیشه نمایشگاه های ایران را در ترکمنستان برگزار کند. 

وی افزود: حضور قوی و سالم تجار ما در این کشورها بسیار مهم است. متاسفانه برخی مواردی داشته ایم که کالاهای مصرفی ما به این بازار وارد شده و اصلا کیفیت مناسبی نداشته است. اگر بخواهیم نمایشگاهی برگزار کنیم، باید ایران را در آن نمایشگاه عرضه کنیم و حتی اگر محصولی از استانی دیگر بهتر از استان خراسان رضوی تولید می شود، آن را از همان استان ببریم. 

احمدی خاطرنشان کرد: مرو نیز ظرفیت بالایی برای کشور است. با افتتاح پل سرخس که آن ها نیز استقبال زیادی از آن می کنند، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد. صادرات با آبروی ایران و زندگی مردم گره خورده است. اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بازارهای دنیا را تسخیر کنیم. در حال حاضر تنها پروژه ما در این کشور 105 میلیون دلار است، در حالی که ترک ها این کار را می کنند. استان خراسان رضوی از 4 معبر و زمینی و ریلی را در اختیار دارد و هر ترکمنی برای سفر به ایران ابتدا به استان می آید.

سفیر ایران در ترکمنستان با بیان اینکه ما در مسایل مختلف می توانیم در این کشور حضور فعالی داشته باشیم، گفت: در حال حاضر در حوزه های استخراج نفت، توسعه مراکز پتروشیمی و خدمات فنی و مهندسی نیازمند هستند و ترجیح می دهند با ما کار کنند ولی ما باید تلاش کنیم در این فعالیت ها حضور داشته باشیم. یکی از راهکارهای این امر برگزاری نمایشگاه هاست. 

احمدی با اشاره به لزوم ایجاد جذابیت در باجگیران افزود: برخوردها باید کمی اصلاح شود. ما برای ایجاد پنجره گمرک واحد تلاش می کنیم ولی منتظر پیشنهاد اتاق ایران هستیم. می توان حتی بازارچه مرزی در لطف آباد را راه اندازی کرد و با راه اندازی پل سرخس، این ظرفیت های همکاری توسعه یابد.

وی اظهار کرد: ما شرایط صدور ویزا را بسیار سهل کرده ایم و در حال حرکت به سمت ویزای 6 ماهه هستیم. از وزارت خارجه بخواهید برای این کشورها صدور ویزا رایگان باشد. ما نیز حاضر هستیم این رقم را به صفر برسانیم. ترکمن ها واقعا خواستار کار با ایران هستند. در دولت آن ها تغییرات زیاد است ولی باید سعی کنیم با این کشور کار کنیم. 

سفیر ایران در ترکمنستان ادامه داد: مساله تهاتر مطلب به حقی است ولی مسایلی در وزارت نفت دارد. ما می توانیم از همین محل تهاتر در استان رونق ایجاد کنیم. آن ها حدود 500 میلیون دلار از ما مصالح ساختمانی خواسته اند و این ظرفیت در همین استان وجود دارد. 4 پاویون نیز در سال 96 در این کشور راه اندازی می شود. البته باید توجه داشت رشد اقتصادی کشور ترکمنستان از 14 درصد به 6.2 درصد در سال 2016 رسیده است و طبیعتا سهم ما نیز از صادرات به این کشور کاهش داشته است. سهم صادرات ترکیه نیز 30 درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: