• جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-11990-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان رضوی:

برخی بانک‌ها بخشودگی جرائم و سود تسهیلات را اعمال نمی‌کنند

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: متاسفانه هنوز برخی بانک‌ها بخشودگی جرائم و سود تسهیلات را اعمال نمی‌کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی مزروعی در جلسه شورای اداری شهرستان خلیل آباد با بیان این مطلب اظهار کرد: در این خصوص نامه‌ای خطاب به همه بانک‌ها نوشته و از آنها خواسته شده لیست افرادی که مشمول بخشودگی سود جرائم شده‌اند را به ما ارائه دهند.

وی افزود: بانک‌هایی که این بخشودگی را اعمال نکرده باشند گزارش آن را در شورای عالی کشاورزی به استاندار و در تهران به وزیر جهاد کشاورزی مبنی براینکه این بانک‌ها قانون را رعایت نمی‌کنند ارائه خواهیم داد.

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه نمود توجه به بخش کشاورزی در محصولات استراتژیک مثل گندم، جو، برنج، شکر و.. است، گفت: از سال های 76 تا 84 در بخش کشاورزی استان سرمایه گذاری خوبی در بخش کشاورزی صورت گرفت و پروژه‌های بسیاری در اجرا شد.

وی با اشاره به اینکه در سال 84 در تولید گندم خودکفا شدیم، افزود: بعد از این سالها به لحاظ درآمدهای سرشاری که از نفت حاصل شد مجدد از بخش کشاورزی فراموش شد به طوریکه قیمت گندم در 83 و 84 از دو سکه بهار آزادی به ربع سکه کاهش یافت و در قبال آن قیمت نهادها، برق، تراکتور و ماشین آلات بیش از 10 برابر گران شد.

مزروعی با بیان اینکه در قبل از سال 84 تراکتور از انگلیس را با مبلغ 40 میلیون تومان خریداری و به 28 میلیون تومان 5 ساله به کشاورزان می‌دادیم، اظهار کرد: در آن سالها کیسه کود بین هزار تا سه هزار تومان بود و سایر سموم یارانه‌ای داده می‌شد.

وی با اعلام اینکه بعد از سال 84 به خاطر درآمدهای نفتی بی توجهی بسیاری بخش کشاورزی شد، گفت: در 8 سال گذشته میزان مهاجرت از روستا به شهر در خراسان رضوی بیش از دو برابر میانگین کشوری بود.

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در این سالها 3300 روستای استان خالی از سکنه و جمعیت حاشیه شهر مشهد دو برابر شد، بیان کرد: با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید شاهد اتفاقات خوبی در بخش کشاورزی هستیم.

وی با بیان اینکه خلیل اباد در بین شهرستانهای استان خراسان به دلیل کشاورزی خوبی که دارد از کمترین میزان مهاجرت و چالش‌های اجتماعی برخوردار است، ادامه داد: الگوی بخش کشاورزی این شهرستان با وضعیت اقلیمی و باغات منطبق بوده و درآمد خوبی دارند.

مزورعی با اعلام اینکه در طی دهه گذشته کمترین میزان بیکاری، مشکلات اجتماعی در سطح استان مربوط به شهرستان خلیل آباد بوده است، اظهار کرد: در شهرهای که از کشاورزی خوبی برخوردار هستند مشکلات کمتری داریم.

وی با تاکید براینکه اگر بخواهیم به رشد مملکت توجه کنیم باید ابتدا به قشر متوسط جامعه و تولید توجه کنیم، افزود: در دولت تدبیر و امید شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم.

بخش کشاورزی رمق ندارد

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در ادامه با اعلام اینکه برای داشتن کشاورزی خوب باید ماشین آلات و نهاده‌ها را داشت، گفت: متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در قبل شاهد آن بودیم اکنون بخش کشاورزی رمق لازم را ندارد و باید تقویت شود.

وی با بیان اینکه به دلیل مشکلات بسیاری که درگذشته بوده امروز بخش کشاورزی دیگر نمی‌تواند وام‌ها را جذب و سود آن را پرداخت کند، بیان کرد: بدون شک برای داشتن کشاورزی پویا باید تلاش کرد.

مزروعی افزود: به رغم اینکه در 10 سال تسهیلات مکانیزاسیون استان 5 میلیارد تومان بوده اما از سال 92 به بعد تسهیلات مکانیزاسیون از 52 میلیارد تومان آغاز تا اینکه در امسال برای بهبود ماشین آلات بخش کشاورزی این میزان تسهیلات به  87 میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش نهاده‌ها انواع سموم باکیفیت از بهترین برندهای موجود دنیا تهیه و به کشاورزان داده شده است، گفت: هر چند نهاده‌های موجود به سختی تهیه می‌شود اما از بهترین کودهای موجود دنیا است.

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی  در ادامه با اعلام اینکه در سفر  هیئت دولت 100 میلیارد تومان اعتبار برای انتقال آب با لوله گرفته‌ایم که فاز اول 50 میلیارد تومان روز گذشته ابلاغ شده است، عنوان کرد: امسال باید 4 هزار کیلومتر در خراسان رضوی را لوله گذاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه 180 میلیارد تومان برای آبیاری کم فشار و تحت فشار اعتبار گرفته‌ایم که 90 میلیارد تومان آن برای آبیاری کم فشار است، اظهار کرد: در هیچ کجای دنیا توجهی که در این مقطع به بخش کشاورزی می‌شود اتفاق نیفتاده است.

مزروعی با اعلام اینکه هرچند در سال 84 بالغ بر 6 میلیون تن چغندر تولید می‌کردیم اما به دلیل واردات بی رویه شکر در سال 85 تمامی تولید کنندگان و کارخانجات برشکست شدند، گفت: کشوری که می‌خواست مستقل باشد برای همه چیز باید دستش جلوی دشمن دراز می‌بود.

وی با بیان اینکه امروز تولید چغندر به 5 میلیون و 70 هزار تن رسیده است، عنوان کرد: تنها 300 هزار تن شکر لازم داریم که طی دو سال آینده همین میزان هم در کشور تولید خواهد شد.

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه باید در منطقه خوزستان و ایلام کارخانه‌ها احداث کنیم، اظهار کرد: بدون شک حمایت از بخش کشاورزی در جهت توسعه همه جانبه یک اجتماع است.

وی با اعلام اینکه در طی دو سال گذشته اشتغال در بخش کشاورزی 1.8 درصد افزایش داشته و امروز شاهد مهاجرت معلکوس به روستاها هستیم، بیان کرد: اگر بتوانیم خود را به بازارهای جهانی متصل کنیم در صادرات موفق خواهیم بود.

توسعه و سرمایه گذاری نیازمند ارتباطات و آرامش است
مزروعی با بیان اینکه برای توسعه و سرمایه گذاری نیازمند ارتباطات و آرامش در کشور هستیم، گفت: به رغم اینکه در دو سال گذشته از خلیل آباد اجازه صادرات انگور را نمی‌دادند اما امروز سالانه بسیاری از محصولات این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 92 در کل کشور 860 میلیارد تومان درآمد گندم داشته‌ایم اما در سال گذشته فقط در استان خراسان 780 میلیارد تومان درآمد گندم داشته‌ایم، افزود: نصف بودجه عمرانی دولت فقط برای گندم باید هزینه می‌شد.

وی توجه به بخش کشاورزی در دولت تدبیر وامید را بی سابقه دانست و گفت: هرچند همیشه به دنبال کارخانجات بودیم تا در این فصل سال شیر دامداران را خریداری کنند اما برای اولین بار کارخانه پگاه در نیشابور به دنبال خرید شیر است.

مزروعی با بیان اینکه اگر امروز به این مرحله رسیده‌ایم تلاش‌های بسیاری شده است، عنوان کرد: در سال گذشته بالغ بر 130 میلیارد  تومان سود جرائم تسهیلات زیر  100 میلیون تومان در استان خراسان پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمانی اعتبارات استان در توزیع سیب زمینی هزینه می‌شد، این اقدام را تنها عوام فریبانه دانست و افزود: هدف ما حمایت از تولید و نه تبلیغات و عوام فریبی است.

مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اعلام اینکه
 وظیفه داریم در حمایت از تولید و کشاورزان تلاش کنیم، بر راه اندازی صنایع تبدیلی در شهرستان خلیل آباد تاکید کرد و گفت: همانند باغات انگور این شهرستان در هیچ کجای کشور نیست.

وی با اشاره به اینکه باید به فکر صنایع تولیدی در همین شهرستان بود، اظهار کرد:  نگاه ما باید به بخش فراوری و بازار باشد.

مزروعی با بیان اینکه امسال باید توجه ویژه‌ای به بازرگانی و سرمایه‌ای داشت، گفت: در تلاش هستیم بنیه تولید کننده را تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سازمان مدیریت تاکنون 15 میلیارد تومان به استان اختصاص داده تا به سود تسهیلات اختصاص دهیم، به تأثیر برجام تأثیر در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: بخشی از افزایش تولید از تأمین به موقع و خوب نهاده‌ها بوده که از کشورهای دیگر تأمین شده است.

مدیرکل جهادکشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه بخش کشاورزی همیشه متأثر از سیاست‌های کلان کشور است، عنوان کرد: نگاه دولت یازدهم بر خلاف گذشته به شکوفایی بخش کشاورزی، افزایش توانمندی داخلی و حمایت از تولید کنندگان بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: