• شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-19086-5
  • خبرنگار : 15185
  • منبع خبر : ----

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد

لزوم حمایت دولت آینده از فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یکی از انتظارات دانشگاه‌های علوم پزشکی از دولت آینده، علاوه بر انتظاراتی که به حوزه سلامت مردم مربوط می‌شود، حمایت جدی دولت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در این دانشگاه‌ها است.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین دکتر مهدی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با تاکید براینکه ضعف اصلی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فرهنگی است، اظهار کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز بیشتری به همفکری و پشتیبانی از سوی دولت در خصوص فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی خود دارند، زیرا این افراد از جامعه پزشکی هستند که با سلامت مردم در ارتباط هستند؛ بنابراین هرچه سطح فرهنگی این گروه ارتقاء یابد، اطلاعات و فعالیت‌های اجتماعی آنان نیز افزایش می‌یابد و به دنبال آن ارتباط جامعه پزشکی و مردم تقویت‌شده و به‌سلامت آنان کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی معمولا به لحاظ فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نسبت به سایر دانشگاه‌هایی که تحت پوشش وزارت علوم هستند تا حدودی ضعیف‌تر و در بعضی موارد کم انگیزه‌تر هستند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: یکی از دلایل اصلی ضعف فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی حجم سنگین مسائل علمی در بخش دانش پزشکی و سلامت است، لذا دانشجویان رشته‌های پزشکی زمان زیادی را صرف یادگیری مسائل علمی می‌کنند بنابراین یک دانشجوی پزشکی به‌طور طبیعی در مباحث اجتماعی و سیاسی کمتر فعال خواهد بود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه وظیفه دولت‌هاست که توجه ویژه‌ای به دانشجویان پزشکی داشته باشند و موجبات دلسردی این دانشجویان را فراهم نکنند، تاکید کرد: در پیچ‌وخم مقررات دانشگاه‌ها، به‌طور معمول یک دانشجو از دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم باید حدود دو ساعت به فعالیت‌های فرهنگی بپردازد، در حالیکه این زمان برای دانشجوی پزشکی به‌طور میانگین به ۱۵ دقیقه کاهش پیدا می‌کند بنابراین باوجود این قوانین دست و پاگیر به‌طور طبیعی این دانشجویان دلسرد خواهند شد.

وی تصریح کرد: همواره در طول تاریخ، علم هنگامی به شکوفایی و رشد دست یافته است که همراه با آزادی و فضای باز بوده است. در یک فضای بسته نه‌تنها فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی متوقف خواهند شد، بلکه به دنبال آن فعالیت‌های علمی نیز مسدود شده و یا کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: درزمانی که فضا جهت فعالیت‌های اجتماعی محدود باشد، شاهد رشد علم نیز نخواهیم بود؛ زیرا در جذب استاد و سایر مسائل با محدودیت روبرو خواهیم داشت. هنگامی‌که دانشجو احساس امنیت کند و در فضای باز دانشگاه قدم بردارد، خود به خود به پیشرفت علم نیز کمک خواهد کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: با ایجاد فضای بازتر و گسترش نشریات دانشجویی و حمایت از تشکل‌های دانشجویی، دانشجویان پزشکی می‌توانند در فضای آسوده‌تری به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

 وی با بیان اینکه یکی از تفاوت‌های دانشگاه علوم پزشکی با سایر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، مربوط به بودجه دانشگاه است، یادآور شد: متاسفانه به علت اینکه اکثر بودجه‌های دانشگاه صرف هزینه درمان و سلامت مردم می‌شود، غالبا دانشگاه‌های علوم پزشکی در یک فقری مادی در خصوص مسائل فرهنگی به سر می‌برند که لازم است دولت آینده بودجه مربوط به بخش فرهنگی را از سایر هزینه‌ها جدا کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهدعنوان کرد: همکاری دولت و وزارت بهداشت با دانشگاه‌ها در حوزه تصمیمات اجرایی که درنهایت منجر به ارتقاء سلامت مردم می‌شود، قوی‌تر شده است و دانشگاه‌های علوم پزشکی رابطه‌ی حرفه‌ای خود را با دولت بیشتر حفظ می‌کنند.

دولت دوازدهم مانع از مداخلات خارجی در دانشگاه‌ها شود

ابراهیمی در خصوص فضای باز اجتماعی در دانشگاه‌ها، بیان کرد: به اعتقاد من دولت‌ها موظف هستند که در فعالیت‌های فرهنگی از دانشگاه حمایت کنند. همچنین از انجام مداخلات غیردانشگاهی در دانشگاه کاسته شود و یا به‌طورکلی از بین برود.

وی اظهار کرد: یکی از مواردی که منجر به دلسردی دانشجویان می‌شود، نفوذ عناصر غیردانشگاهی در دانشگاه است که تا حدی مانع فعالیت‌های دانشجویی می‌شود. دانشگاه توانایی حل مشکلات خود را دارد و چنانچه در یک فعالیت فرهنگی و اجتماعی قصوری صورت گیرد که با هنجارهای قانونی در تضاد باشد، دانشگاه در درون خود با آیین‌نامه‌ها و ضوابط خاص آن را حل می‌کند؛ بنابراین از دولت آینده انتظار داریم که از دانشگاه‌ها در جهت اجرای این ضوابط حمایت کرده و از مداخلات خارجی در دانشگاه‌ها جلوگیری کند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: طی سال‌های اخیر این فعالیت‌ها کاملا مطلوب ارزیابی نشده است، اما تلاش‌های زیادی برای ماندگار شدن یک فضای باز در ذهن دانشجویان انجام شده است اما مدیریت جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاثیر زیادی در این امر داشته است. این دانشگاه تنها دو تشکل دانشجویی همسو داشت، اما در دوره جدید تشکل دیگری که همسو با تشکل‌های موجود نبود و فعالیت آن در دوره قبل تعطیل شده بود، دوباره احیا شد.

ابراهیمی اضافه کرد: اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، چهار تشکل با تفکرات مختلف با یکدیگر همکاری می‌کنند. این اقدامات در دوره جدید مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است. لذا ضمن ستایش این اقدامات، انتظار می‌رود چنین فعالیت‌هایی گسترش یافته و نشریات بیشتری مشغول فعالیت باشند. همچنین دانشجویان مشارکت‌های اجتماعی و فرهنگی خود را افزایش دهند که این امر نیازمند حمایت مادی و معنوی دولت است.

وی گفت: خاستگاه دولت‌ها معمولا از دانشگاه است و دولت‌ها از دانشگاه برمی‌خیزند، لذا تخصص‌های مختلفی که وزرا و مدیران و مسئولین کشوری دارند، در دانشگاه آموخته‌اند؛ اما متاسفانه زمانی که در مقامات اجرایی قرار می‌گیرند، روابط آن‌ها با خاستگاه‌های اصلی خود یعنی دانشگاه تا حدودی ضعیف شده و توجه کمتری به مراکز علمی می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه درمجموع رابطه بین دانشگاه‌ها و دولت‌ها تا حدودی ضعیف بوده است، ادامه داد: دولت‌ها در تصمیم‌گیری‌های اجرایی خود کمتر به دانشی که همه‌روزه در دانشگاه‌ها تولید می‌شود، توجه می‌کنند. دانشگاه یک جریان پویای علمی است که نباید آن را در تصمیم‌گیری‌های اجرایی فراموش کرد، بلکه باید در قالب مشاوره، پروژه‌های دانش‌بنیان و تصمیمات مهم کشور آن‌ها را تاثیر گذار دانست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: