• شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 962-4584-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار خبر داد

افزایش 8 برابری جذب سرمایه خارجی در استان در سال 95

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه پارسال در جذب سرمایه‌گذاری خارجی 8 برابر سال 94 عملکرد داشتیم، گفت: سال گذشته 301 میلیون دلار سرمایه خارجی از طریق مرکز جذب سرمایه‌گذاری استان جذب شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی علیرضا رشیدیان امروز در دومین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سال جاری با اشاره به موضع‌گیری‌های برخی افراد و جریانات در تبلیغات ریاست جمهوری، تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی استان در دولت یازدهم آنچه در توان و استطاعت داشته‌اند، اعم از توان و ظرفیت فکری، اجرایی و علمی و امکانات خود برای توسعه و ارتقای این خطه به کار بسته‌اند.

وی افزود: عملکرد استان طی کمتر از 4 سال گذشته در حوزه‌های مختلف اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، صنعتی و فرهنگی و... قابل تقدیر است. سال گذشته که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان  اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شده بود، دستاوردهای بسیار خوبی در حوزه تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری، جذب منابع بانکی و... حاصل شد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: در کنار دستگاه‌های اجرایی، بانک‌های استان هم عملکرد و همراهی بسیار خوبی داشتند و امید است امسال هم شاهد مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی و بانک‌ها در راستای ایجاد اشتغال، توسعه و رونق تولید باشیم.

وی با بیان اینکه پارسال در جذب سرمایه‌گذاری خارجی 8 برابر سال 94 عملکرد داشتیم، گفت: در عین حال باید تلاش مضاعفی در حوزه جدب سرمایه‌های خارجی شود، چنانکه سال گذشته 301 میلیون دلار سرمایه خارجی از طریق مرکز جذب سرمایه‌گذاری استان جذب شد اما ظرفیت، خیلی بالاتر از این ارقام است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به یک میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات در سال 95 از استان، افزود: در این سال تراز تجاری استان و صادرات مثبت شد که موفقیت بسیار خوبی بود.

رشیدیان ادامه داد: در این میان در حوزه اشتغال هم طی این چند سال تلاش گسترده‌ای صورت گرفت؛ چنانکه طی 1.5 سال نخست وضعیت اشتغال استان تثبیت شد و در سال 94 رقمی معادل 36 هزار شغل و پارسال هم 100 هزار اشتغال جدید، ایجاد شد.

وی افزود: این وضعیت نشان‌دهنده روند مثبت حوزه اشتغال استان است که نتیجه همکاری و مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی بوده است.

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: علاوه بر بخش خصوصی، مردمی و دولتی، سایر قوا اعم از قضاییه، نمایندگان مجلس، نیروهای امنیتی و رسانه‌ها در ایجاد اشتغال در قالب همراه کردن مردم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نقش بسیار مهمی داشتند.

رشیدیان گفت: امید است در سال 96 که رهبر معظم انقلاب آن را با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری کرده‌اند، این همراهی و همدلی برای تولید و اشتغال بیشتر و گسترده‌تر شود.

وی در ادامه با بیان اینکه امسال توجه به تولید و کارآفرینی از جمله مباحث و سیاست‌های مهم است، اظهار کرد: در این راستا رفع موانع تولید، تامین منابع مالی، ایجاد پنجره واحد، بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانایی و توان علمی و دانشگاهی و ظرفیت بخش خصوصی و تمرکز بر شاخص‌ها و به سرانجام رساندن طرح‌های بزرگ و کوچک، تکاپو، IT و ICT از جمله مباحثی است که با جدیت پیگیری می‌شود.

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: طرح‌های بزرگ و کوچک باید هر دو در یک تناسب با هم در استان پیگیری شود زیرا نقش طرح‌های کوچک در ایجاد اشتغال قابل توجه است و طرح‌های بزرگ می‌تواند اشتغال کوچک خوبی ایجاد کند.

وی ادامه داد: در عین حال در سال 95 از ظرفیت طرح‌های کوچک در قالب طرح‌های روستایی به خوبی استفاده شده و 48 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها جذب شد  که امسال باید این رقم گسترش یابد.

رشیدیان افزود: در سال 95 نیروی شاغل استان از یک میلیون و 900 هزار نفر گذشت که خود بسیار ارزشمند بود اما با توجه به افزایش نرخ مشارکت اقتصادی هم‌اکنون بیش از 200 هزار بیکار داریم.

وی گفت: با روند رشد کنونی در سال 96 آمار بیکاران استان به 320 هزار نفر می‌رسد ضمن آنکه 48 درصد این جمعیت را بیکاران تحصیل کرده و دانش‌آموختگان دانشگاهی تشکیل می‌دهد.

 استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در این راستا امسال به پیشنهاد شورای روسای دانشگاه‌ها کمیته‌ای با دبیری جهاد دانشگاهی استان و با مشارکت بخش‌های مرتبط تشکیل شده تا به صورت ضربتی و دقیق‌تر ضمن ارزیابی توان و ظرفیت بیکاران دانش آموخته، فرصت‌های اشتغال در شهرستان‌ها و زمینه‌های گسترش زنجیره‌ها و خوشه‌های تولید را بررسی و ارائه نماید.

رشیدیان بر توجه و استفاده از ظرفیت‌های صنعتی و معدنی و نیز حوزه کشاورزی اعم از باغداری، طیور و... برای اشتغال در سال جدید تاکید و عنوان کرد: در این میان ظرفیت‌های بخش گردشگری در حوزه اشتغال بی‌بدیل است و سرمایه‌گذاری خوبی نیز در این حوزه در استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه اواخر پارسال برای 10 محور گردشگری استان مصوبه‌ای گذراندیم، اظهار کرد: باید به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان هم در این حوزه توجه جدی شود و بدین منظور کارگروه رفع موانع فعالیت و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه با مسئولیت معاون برنامه‌ریزی استانداری تشکیل شده است؛ این خود می‌تواند جهشی وضعیت تولید و اشتغال استان ایجاد کند.

استاندار خراسان رضوی در راستای سالم‌سازی فضای فعالیت اقتصادی و مقابله با قاچاق کالا هم اقدامات ارزشمندی صورت گرفت و در این راستا در عین آنکه تعداد مقابله با قاچاق کاهش داشت اما از نظر حجم کشفیات افزیش خوبی داشتیم که خود ناشی از تمرکز بر دانه درشت‌ها بود.

وی در عین حال بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های دیگر مالی، پولی در کنار استفاده از توان بانک‌ها تاکید و عنوان کرد: استفاده از سرمایه‌های خرد موجود در جامعه و راهکارهای متعدد در این حوزه خود می‌تواند راهگشا باشد.

رشیدیان با تاکید بر اینکه دولت و نظام نسبت به شعار سال و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی احساس تکلیف می‌کند و آن را از اولویت‌های جدی و اصلی خود می‌داند، گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک برنامه لوکس و یا محور سخنرانی نیست بلکه  همه باید بدان عمل کنند.

استاندار خراسان رضوی گفت: در این راستا توجه به ابر چالش‌ها در حوزه بیکاری چون آب و خشکسالی و... منجر به تهیه 5 بسته برای ارتقا تولید ملی و سرمایه‌گذاری، جذب و تامین تکنولوژی، تجارت خارجی و توسعه صادرات و واردات هدفمند و اشتغال و توانمندسازی نیروهای کار شده است که باید برش‌های استانی آن سریع‌تر تهیه شود تا کار دنبال گردد.

وی ادامه داد: هر شهرستان مزیت‌ها و توانمندی‌های خوبی دارد که باید به آن توجه شود و بر اساس این مزیت‌ها و کششی که در بازارهای بین‌المللی وجود دارد، برای اشتغال بهره گرفته شود.

رشیدیان افزود: در سال جاری 96 هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی شده که باید با احساس تکلیف عمومی وارد این عرصه شویم. موتور محرکه این حوزه بخش خصوصی است که باید اعتماد و انگیزه آن افزایش یابد و در این رابطه واگذاری طرح‌های مهم اقتصادی مهم است و استان ظرفیت قابل توجهی در این حوزه دارد که باید پیگیری شود.

استاندار خراسان رضوی از دیگر مباحثی که در سال جاری در بودجه دیده شده و می‌تواند تحرک و شادابی بیشتری در این حوزه ایجاد کند، کمک‌های فنی و اعتباری دانست و اظهار کرد: این امر برای گسترش تولید و اشتغال بیشتر می‌تواند موثر باشد در عین آنکه ظرفیت ترانزیت استان هم خود فرصت بهینه‌ای برای این امر است.

محمد مهدی مروج‌الشریعه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خراسان رضوی، هم در این جلسه با بیان اینکه تابلوی اشتغال و پروژه‌های سرمایه‌گذاری استان در حوزه اقتصاد مقاومتی تدوین شده است، گفت: باید برش شهرستانی آن تهیه و برای فرمانداران ارائه شود تا تکلیف خود را در ابتدای سال دانسته و بر این مبنا اقدام نمایند.
 
محمد مهدی مروج‌الشریعه افزود: در عین حال در استان مجموعه از ظرفیت‌های پنهان وجود دارد که کمتر بدان پرداخته شده چنانکه هم‌اکنون بیشترین ظرفیت و گردش مالی در حوزه طلا مربوط به استان است و می‌توان با ساماندهی بخشی از کارگاه‌هایی که به صورت مدرن می‌توانند در فرآوری سنگ‌های قیمتی استان موثر باشند از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال بهره گرفت.
 
وی تعیین تکلیف ورود غیررسمی طلا به استان را از دیگر ضرورت‌ها برای این ساماندهی خواند و گفت: نحوه و چگونگی دریافت مالیات بر ارزش افزوده از این طلاها نیز باید مشخص شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: