• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-20786-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

استفاده از میوه برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌قیمت

جامبو میوه‌ای است در هندوستان که مدت‌هاست به خاطر ارزش غذایی و دارویی‌اش شناخته شده است و معمولا به قیمت بسیار اندک کنار پیاده‌روها و سرچهارراه‌ها فروخته می‌شود. محققان بر این عقیده‌اند که جامبو می‌تواند برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌تر و کارآمدتر به کار رود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از تک اکسپلور، گروهی از محققان در موسسه تکنولوژی هند (IIT) نشان داده‌اند رنگدانه‌ای که در جامبو (با نام علمی Syzygium cumini) یافت می‌شود می‌تواند مقدار زیادی از نور خورشید را جذب کند.

آن‌ها می‌خواهند امکان استفاده از میوه برای ساخت سلول‌های خورشیدی ارزان‌تر و کارآمدتر را بررسی کنند. اما چه میوه‌هایی؟ در این زمینه آن‌ها بیشتر به انگور سیاه، توت و خرمای سیاهی به نام جامبو فکر می‌کنند. محققان قصد دارند از رنگدانه‌هایی که به طور طبیعی در این میوه‌ها وجود دارد به عنوان حسگرهای نوری استفاده کنند.

پژوهشگران بر این باورند که با استخراج رنگدانه آنتوسیانین می‌توانند سلول‌های خورشیدی رنگ-حساس (DSSC) بسازند. آنتوسیانین‌ها عامل ایجاد رنگ‌های قرمز، صورتی و آبی هستند که در برخی میوه‌ها، سبزی‌ها و دانه غلات می‌بینید.

این رنگدانه از نظر زیستی تجزیه‌پذیر و حاوی مولکول‌های غیرسمی است که با استفاده از روش‌های کم‌هزینه و بی‌ضرر برای محیط‌زیست به سادگی قابل استخراج است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای رنگ‌های مصنوعی باشد که در حال حاضر در ساخت سلول‌های DSSC به کار می‌روند. برای استخراج آنتوسیانین از اتانول اسیدی استفاده می‌شود.

بیشتر سلول‌های خورشیدی فعلی از سیلیکون تک‌کریستال یا سیلیکون‌های پلی‌کریستال تهیه می‌شوند. پلی‌کریستالین‌ها کارآمدترند اما قیمت بسیار بالایی دارند.

محققان می‌گویند عدم اطمینانی که در مورد ساخت سدهای جدید و نیروگاه‌های هسته‌ای وجود دارد می‌تواند انگیزه خوبی برای رشد و شکوفایی نیروگاه‌های خورشیدی باشد. در این خصوص هند پتانسیل بسیار بالایی دارد و در عین حال از انگیزه کافی برخوردار است که تا سال 2030 دست‌کم 40 درصد از سهم سوخت فسیلی در بخش تامین نیرو را به نیروی خورشیدی اختصاص دهد.

تنها عیب این سلول‌ها آن است که کارایی فعلی آن‌ها 0.5 درصد است که در مقایسه با سلول‌های خورشیدی اقتصادی که بیش از 15 درصد کارایی دارند رقم نسبتا پایینی است.

این مقاله در مجله Photovoltaics به چاپ رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: