• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-21086-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

/پایان‌نامه‌‌های دانشگاهی/

سیاست جنایی ایران در خصوص جرایم انتخاباتی

پژوهش حاضر به بررسی سیاست جنایی ایران در خصوص جرایم انتخاباتی با نگاهی به حقوق فرانسه پرداخته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، انتخابات مهم‌ترین مجرای عملی شدن دموکراسی و معیاری برای ارزیابی جایگاه و میزان نقش‌آفرینی مردم در نظام‌های سیاسی امروزی است. همزمان با مطرح شدن موضوع برگزاری انتخابات، مسئله‌ای که ذهن هر شخص آزاداندیشی را به خود مشغول می‌نماید، مسئله سلامت برگزاری انتخابات است. 

انتخابات به دلیل نقش مهمی که در انتخاب نظام حکومتی و حاکمان دارد، همواره بستری مناسب برای ارتکاب اعمال بزهکارانه و تقلب‌های انتخاباتی به وسیله سود جویان بوده است.
 تمامی کشورهای دارای تمدن حقوقی غنی مانند فرانسه برای پیشگیری از این اعمال مخل فرآیند انتخابات، سیاست جنایی مشخص و کارآمدی را برگزیده‌اند. 

نظام حقوقی ایران نیز در راستای مقابله با این اعمال بزهکارانه در قلمروی انتخابات، اقدام به جرم انگاری و در مواردی تعیین مجازات نموده است؛ لیکن هم در زمینه جرم انگاری و هم در زمینه واکنش کیفری با عدم هدفمندی در عملکرد، مانند عدم جرم‌انگاری همه اعمال بزهکارانه، در مواردی عدم وجود ضمانت اجرا، تفاوت در مجازات‌های جرم واحد در انتخابات های مختلف و... روبرو هستیم. 

جدای از وضعیت فعلی نظام حقوقی ایران در رابطه با جرم‌انگاری و سیستم تعیین واکنش کیفری، یکسری اقدامات و تدابیر پیشگیرانه مانند فرهنگ‌سازی در موردابعاد مختلف انتخابات، تحول در ساختار نظارتی، رعایت تدابیر انتظامی از ناحیه پلیس، ثبت‌نام از رای‌دهندگان، شفافیت و اعلام هزینه‌های انتخاباتی، تحول در مکانیزم‌های سخت‌افزاری برگزاری انتخابات و بکارگیری انتخابات الکترونیک می‌تواند زمینه بروز این جرایم را کاهش دهد که در صورت نهادینه شدن و بکارگیری این تدابیر توسط نظام انتخاباتی، می‌توان امیدوار بود که در آینده، انتخاباتی عاری از جرایم و تخلفات را شاهد باشیم.

این پایان نامه توسط احسان شاهین‌پور، دانشجوی  کارشناسی‌ارشد حقوق دانشگاه فردوسی مشهد به استاد راهنمایی، حسام قپانچی سال 90 در این دانشگاه دفاع شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: