• یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-13290-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

آتشکده آذر برزین مهر یکی از مهمترین حلقه های مفقوده تاریخی در ایران

یکی از پژوهشگران آثار تاریخی در کاشمر آتشکده آذر برزین مهر در این شهر را یکی از مهمترین حلقه های مفقوده تاریخی در ایران دانست.

حسن قربانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه آتشکده آذر برزین مهر در کاشمر یکی از مهمترین سایت های باستانی کشور است، گفت: آتشکده آذر برزین مهر در 5 کیلومتری شمال غرب کاشمر قرار دارد.

وی با اعلام اینکه آتشکده آذر برزین مهر  کاشمر یکی از  سه سایت بزرگ تاریخی و باستانی کشور است، افزود: در آیین زرتشت سه آتشکده بزرگ در منطقه تخت سلیمان آذربایجان غربی، کاریان فارس و دیگری در کاشمر بنا شده است.

این پژوهشگر آثار تاریخی اظهار کرد: هرچند در آن سایت‌ها اقداماتی انجام شده ولی در آتشکده آذر برزین مهر کاشمر با توجه به اینکه در 5 کیلومتری شهر هم هست تاکنون هیچ اقدامی نشده است.

قربانی با بیان اینکه اگر روزی این سایت فعال و درب آن برروی مردم باز شود بدون شک سه برابر آنچه امروز به این شهر می آیند به خاطر دیدن این سایت بسیار ارزشمند خواهند آمد، عنوان کرد: به رغم اینکه این سایت را به ریوند سبزوار نسبت می‌دهند اما فردوسی در 1000 سال قبل به صراحت از وجود این سایت در کاشمر اشاره می کند.

این پژوهشگر با بیان اینکه تاکنون تحقیقات بسیاری در خصوص این سایت داشته با اشاره به اینکه در منابع تاریخی فراوان و در بسیاری کتب تاریخی به این آتشکده در کاشمر اشاره شده است، اظهار کرد: آتشکده آذر برزین مهر در طبقه فرودست جامعه به قاعده حرم جمعیتی تعلق داشته و طبیعاتا باید بسیار گسترده باشد.

وی با بیان اینکه قاعده حرم و کثرت جمعیتی بسیار بالاتر از راس حرم است، افزود: با توجه آنچه در تاریخ آمده این آتشکده و سایت چندین کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه بسیاری ازکسانی که پژوهش های تاریخی انجام داده اند بر این باور هستند که آتشکده آذر برزین مهر در کاشمر است، بیان کرد: اتشکده اذر برزین مهر یکی از مهمترین حلقه های مفقوده ایران است.

قربانی با اشاره به اینکه قلعه آتشگاه یک دژ و استحکامات پدافندی و یکی از آثار باستانی کاشمر به شمار میرود که در هشت کیلومتری شمال روستای سرحوضَک که خود در شش کیلومتری غرب کاشمر قرار دارد واقع شده است، بیان کرد: راهی که از روستای سرحوضک به قلعه آتشگاه میرود، راهی پرپیچ و خم و سنگلاخی هست که عبور از آن و پیدا کردن غار بدونِ راه بلد دشوار است.

قربانی با بیان اینکه اکنون از اين قلعهی باستانی تنها ديوارهای فرو ریخته و قسمتی از مدخل ورودی غار برجاي مانده است، گفت: دهانهی غار 70×120 سانتيمتر است كه توسط انسان ساخته شده است.
وی با اشاره به اینکه طول آن90 متر و دارای دو دهلیز هست، که مدخل اصلی با گذر زمان مسدود شده است، افزود: اقوال محلی حکایتگر آن است که ادامهی این دهلیز به معبدی که همان آتشکدهی معروف «آذربرزین مهر» است، منتهی میگردد.

این پژوهشگر آثار تاریخی بیان کرد: از آخرین نقطهای که حرکت با خودرو ممکن هست تا پای قلعه حدود یک کیلومتر راه است که رسیدن به آن پس از یک ساعت پیادهروی و کوهپیمایی در درهای زیبا ممکن میشود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: