• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-13187-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

درگذشت دکتر محمد امین ریاحی؛

یک استاد ادبیات:
دکتر محمد امین ریاحی ارادت خاصی به فردوسی داشت

یک استاد ادبیات دانشگاه فردوسی گفت: دکتر محمد امین ریاحی ارادت خاصی به فردوسی داشت و در این زمینه خدمات زیادی را عرضه کرد.

دکتر عباس خیرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت سالروز درگذشت دکتر محمد امین ریاحی ادیب و شاهنامه شناس بنام کشور، با بیان اینکه ایشان کارهای بسیار ارزنده‌ای را در طول زندگی خود در خصوص شاهنامه انجام داده است، ادامه داد: در واقع دو نکته مهم و بزرگی که در زندگی این استاد بزرگ وجود دارد این است که ایشان، بخش بزرگی ازعمر خود را برای تحقیق درباره فروسی گذارند و همچنین پژوهش‌های مفیدی را در خصوص شناخت شاهنامه و فروسی بزرگ انجام داده و آثار بسیار ارزشمندی را هم در این راستا از خود به یادگار گذاشته است.

وی با تاکید بر اینکه او در طول دوران زندگی خود چندین مقاله، رساله و کتاب نوشته‌، اظهار کرد: از این رو به دو کار مهم می‌توان به اشاره کرد؛ تالیف کتاب‌هایی از جمله؛ سرچشمه‌‌های فردوسی شناسی و کتاب مهم دیگر او به نام فردوسی، اندیشه و شعر که این کتاب یکی از بهترین منابع فردوسی شناسی در ایران و جهان به شمار می‌رود.

این استاد ادبیات تاکید کرد: همچنین کار مهم دیگر این استاد بزرگ این است که با توجه به اینکه استاد ریاحی خود زاده خوی است؛ بر همین اساس با دلایل بسیاری ثابت کرد که مزار شمس تبریزی در خوی است، و این در حالی است که  قبل از ایشان این نکته مهم و ارزشمند را هیچ کس نمی‌دانست و بسیاری از افراد بر این باور بودند که مزار شمس در قونیه قرار دارد.

خیرآبادی با تاکید بر اینکه پس از اثبات دلایل خود در این زمینه، جهان هم این مسئله مهم را پذیرفت، اضافه کرد: این در حالی است که هنوز هم ترک‌ها براین باور هستند که شمس تبریزی زاده قونیه است و این امر مهم را نپذیرفته‌اند.

وی اشاره‌ای به فعالیت‌های دکتر ریاحی کرد و گفت: در واقع فعالیت‌های امین ریاحی در سن 16 سالگی شروع شد که در همان سن مقاله‌ مفیدی را منتشر کرد و مورد توجه بسیاری از افراد جامعه و هنردوستان زمان خود قرار گرفت، همچنین او پست‌های شغلی تخصصی گوناگونی را هم در روزگار خود بر عهده گرفت و توانست در همه آن‌ها موفق عمل کند.

این استاد ادبیات در خصوص سمت‌های که دکتر ریاحی بر عهده گرفته بود عنوان کرد: از جمله پست‌های او می‌توان به مدیر وزارت فرهنگ روزگار خود، موسس بنیاد شاهنامه، دبیر دبیرستان‌های گوناگون و پست‌های مختلف بسیار دیگری اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: دکتر ریاحی در طول تحصیل از اساتید برجسته‌ای چون بدیع‌الزمان فروزانفر، ملک الشعرای بهار و دیگر بزرگان آن زمان بهره‌مند شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: