• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-13387-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

سخنگوی دولت:
شاهنامه بازگوکننده راز و رمز بزرگی و ایستادگی ایران است

سخنگوی دولت گفت: شاهنامه بازگوکننده راز و رمز بزرگی و ایستادگی ایران است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدباقر نوبخت که صبح امروز در آیین بزرگداشت روز ملی فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: نشست امروز نشستی متفاوت است زیرا از یک سو با حضور شخصیت‌های برجسته جهانی از کشورهای مختلف برگزار می‌شود که برای تکریم شخصیتی که زبان و ادب پارسی در جهان با نام او شناخته می‌شود و از طرف دیگر این شخصیت بزرگ مورد تجلیل همه جهان است. 

وی تصریح کرد: حکیم فردوسی به خرد توجه ویژه‌ای دارد و تجلی این موضوع در شروع شاهنامه متبلور است آنجا که سخن بلند خود را با نام خداوند جان و خرد آغاز می‌کند و این درون مایه را در جای جای شاهنامه متبلور می‌سازد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این روز بزرگ فرصت مغتنمی است تا برای کنکاش در زندگی و شعر و اندیشه این شخصیت بزرگ به سعی و کوشش بپردازیم.

نوبخت افزود: به شاهنامه فقط از منظر ادبی نباید نگریست زیرا در این کتاب حکیم توس راز و رمز ایستادگی و بزرگی را به ملت خود اموخته است.

وی عنوان کرد: فردوسی به بهانه‌های مختلف به خرد توجه می‌کند و این نگاه در آن دوره زمانی جایگاه بسیار قابل توجهی دارد به خصوص که او توانایی را با دانایی گره می‌زند و این مفهوم زیبا در سراسر شاهنامه چون خورشیدی درخشان می‌درخشد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: فردوسی شاعر فضیلت است و حکمت او برآمده از آرامش و تاملات اوست و از همین رو شاهنامه بازتاباننده فرهنگی است که عزت و دانش ایرانیان را نشان می‌دهد و در کنار آن شاهنامه اثری است که گنجینه کلمات و داشته‌های زبان فارسی در آن گنجانده شده است.

نوبخت با بیان اینکه شاهنامه باعث افتخار ایرانیان است، گفت: فردوسی در این کتاب بزرگ گذشته و حال را به یکدیگر پیوند می‌دهد و تلفیقی زیبا از فرهنگ و دانش را به نمایش می‌گذارد و جایی که در نقش مورخ عمل می‌کند چنان دقیق و چنان زیبا صحنه را ترسیم می‌کند که مخاطب، خود را در تاریخ سهیم می‌بیند. 

وی اظهار کرد: فردوسی تنها یک شاعر نیست، او مردی است که برای احیا و اعطلای فرهنگ و تمدن این کشور تمام زندگی خود را وقف می‌کند و از همین رو همواره نام و یاد و آثار گرانقدرش در تاریخ این دیار می‌درخشد، سلام بر او.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: