• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 962-13890-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

مسئولان شهرستان‌ها در فراهم کردن زیر ساخت‌های تئاتر تلاش کنند

قائم مقام مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از مسئولان شهرستان‌ها خواست در ساخت و فراهم کردن زیر ساخت‌های مورد نیاز تئاتر تلاش کنند.

ناصر نبی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان با بیان اینکه سال گذشته برای تئاتر خراسان سالی بسیار پرفروغ بود، اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش هنرمندان در حوزه اجراهای عمومی و جشنواره‌ها گروه‌های تئاتر خراسان حضور بسیار پررنگی داشتند که اوج آن جشنواره فجر بود که خراسان در این جشنواره درخشش و حضور بسیار پررنگی داشت.

وی ادامه داد: در نگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه رونق بخشی به تئاتر دو مسئله مطرح هست که یکی توجه عمیق‌تر به اقتصاد تئاتر در شهرستان‌ها است.

قائم‌مقام مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی با بیان اینکه دایره حضور تماشاگران مدام گسترده‌تر می‌شود و سالن‌ها و اجراهای عمومی تماشاگران خوبی دارد، بیان کرد: شهرستان‌ها باید به اقتصاد تئاتر توجه خاصی داشته باشند.

وی با اعلام اینکه آنچه تئاتر را رونق می‌دهد و روی پای خودش نگه می‌دارد همین است که بتواند به موضوع گیشه به عنوان یک جریان مستمر نگاه کند و بتواند به داشته‌های خود در گیشه متکی باشد، گفت: امسال به صورت عمیق‌تری به موضوع اقتصاد تئاتر در شهرستان‌ها ورود خواهیم کرد.

نبی زاده با بیان اینکه در تلاش برای آوردن تئاترهای متنوع به شهرستان‌ها هستیم، اظهار کرد: اکنون درصدد گسترش دایره مخاطب تئاتر در شهرستان‌ها هستیم.

وی در ادامه ساخت زیرساخت‌ها را از جمله اولویت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و عنوان کرد: توجه به زیرساخت‌ها به‌عنوان یک راهبرد اصلی در سال جاری و آینده هست که به آن توجه جدی داریم.

قائم‌مقام مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به این‌که در شهرستان‌ها و حتی مشهد نیاز بسیاری به زیرساخت‌های تئاتر داریم، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 60 درصد سالن‌های تئاتر در جهان را بخش‌های خصوصی به خصوص شهرداری‌ها می‌سازند.

وی با بیان اینکه ساخت سالن‌های تئاتر یکی از وظایف حوزه‌های عمومی است و ما هم به‌عنوان بخش دولتی باید کمک و حمایت کنیم، بیان کرد: به‌رغم اینکه در مشهد بخش خصوصی وارد شده و در حال ساخت سالن‌های تئاتر است اما این کار هم باید در شهرستان‌ها انجام شود.

نبی زاده با اعلام اینکه با حمایت فرمانداری‌ها و نمایندگان مردم در مجلس امسال با بخش‌های خصوصی به‌خصوص شهرداری‌ها برای ساخت سالن‌های کوچک تئاتر رایزنی خواهیم کرد، گفت: امیدواریم بتوانیم در طی مدت‌زمان سه ساله به‌خصوص در شهرستان‌هایی که تئاتر زنده است، سالن‌های کوچکی را ایجاد کنیم و در اختیار جریان مستمر تاتر قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه از سال گذشته شاهد ورود تئاتر شهرستان‌ها به مشهد بودیم، عنوان کرد: سال گذشته چندین تئاتر از شهرستان‌های مختلف در مشهد اجرا داشته‌اند.

قائم‌مقام مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ادامه داد: این امکان را فراهم خواهیم کرد تا شهرستان‌ها در مشهد و تاتر مشهد در شهرستان به اجرا بپردازد.

وی با بیان اینکه تاتر مشهد به خاطر اینکه چرخه آن رو به کامل شدن هست پررنگ‌تر بوده ولی در واقع تمام توجه ما به شهرستان‌ها بوده به‌طوری‌که اغلب جشنواره‌های ملی را در شهرستان‌ها برگزار کردیم و این سیاست ما است.

نبی زاده با اشاره به اینکه هنرمندان به‌خصوص مسئولان شهرستان‌ها در ساخت زیرساخت‌های مورد نیاز برای تاتر تلاش کنند، بر کمک به تبادل جریان تاتر و اهمیت آموزش تاکید کرد.

وی در پایان با بیان اینکه 23 گروه نمایشی ثبت شده در استان داریم و 8 پرونده برای ثبت در حال ارسال است، بیان کرد : متأسفانه هنوز سطح گروه‌های ثبت شده نمایش درشان استان نیست و باید به دو برابر افزایش یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: