• دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-22086-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی:

الگوی اسلامی پیشرفت با کمک نخبگان محقق می‌شود

 دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی گفت: اداره کشور براساس الگوی اسلامی پیشرفت با ابلاغ آئین نامه تحقق نمی‌یابد؛ بنابراین ابتدا باید تولید مفهوم نماییم تا نظامی از این مفاهیم توسط جامعه‌ی نخبگان به وجود آید و درصورت معرفی نکردن تولید مفهوم، دچار کلی‌ گویی خواهیم شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام علی کشوری امروز 25 اردیبهشت ماه در افتتاحیه دبیرخانه دائمی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد که همزمان با دهمین سالگرد سفر مقام معظم رهبری به این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دوره پردازش الگوی اسلامی دوره‌ای است که باید با کمک نخبگان، تصرفات علمی این الگو بروز پیدا کند و با توجه به اینکه نقشه الگوی پیشرفت اسلامی برای اداره جامعه باید از زیرساخت‌های هدایت تبعیت کند، اگر خروجی اداره جامعه، هدایت باشد، آن الگو اسلامی است. در غیراین صورت آن الگو، اسلامی نیست.

وی افزود: هدایت یعنی تحریک لقای فکر انسان در پنج حوزه مانند تعقل، تدبر، تامل، تفقه و تجرب غیره است. پس الگوی اسلامی چهار سطح بشر را احیا می‌کند.

دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی عنوان کرد: وضعیت فعلی الگوی اسلامی در مرحله پرورش است و در این مرحله نخبگان فکرشان درگیر مسائل الگو می‌شود و راجع به آن اظهارنظر می‌کنند. این اظهارنظرها بنیان‌های الگوی اسلامی را به چالش می کشاند و مبانی نظری محکم‌تری را ارائه می‌دهد.
 
حجت الاسلام  کشوری در خصوص چگونگی مدیریت وضعیت الگوی اسلامی پیشرفت، تاکید کرد: ما تحقق نقشه الگوی ایرانی اسلامی را در سه وضعیت گذشته، فعلی و آینده آن ترسیم کرده‌ایم که در بسته افق، نمایی پژوهشی برای مسائل الگوی اسلامی پیشرفت در طول دو دهه در قم  انجام شده است. دوران پژوهشی الگوی اسلامی، دورانی است که به مفاهیم و ساختارهایی دست یابیم تا به این منظور این الگو را از ابهام خارج کنیم. 

وی با اشاره به وجود دو آفت کلی گویی در رابطه با الگوی اسلامی پیشرفت و یکسان انگاری توسعه غربی و پیشرفت اسلامی و نادیده گرفتن تفاوت‌های بنیادی، عنوان کرد: ما برای مدیریت مفهوم‌سازی پژوهش، ملزم هستیم که با فساد مقابله کنیم؛ این مدیریت آئین‌نامه‌ای نیست و باید براساس مدارا و ایجاد تعامل از طریق علم ارائه شود.
 
دبیر شورای راهبردی الگوی پیشرفت اسلامی با اشاره به اینکه یکسان انگاری‌هایی میان توسعه غربی و پیشرفت اسلامی در مقابله با کشورهای مبتلا به فساد وجود دارد، بیان کرد: در حوزه اقتصادی و سیاسی راه حل مقابله با فساد، مسئله شفافیت است به نحوی که اگر طرح مساله شود، می‌توانیم شفافیت را که راه حل مقابله با فساد است، معرفی کنیم؛ مسئله شفافیت نه تنها ریشه‌های فساد را مدیریت نمی‌کند، بلکه منجر به قانونی شدن فساد نیز می‌شود.

حجت الاسلام کشوری ادامه داد: کشورهای اروپایی کشورهای کم فساد محسوب می‌شوند، درحالی که ممکن است در این کشورها رانت و فاصله‌های طبقاتی وجود داشته باشد یا نداشته باشد؛ بنابراین ما ملزم هستیم که کشورها را به کشورهایی که فسادشان قانونی یا غیر قانونی است تقسیم کنیم که در واقع شاخص اصلی برای ارزیابی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: ما حتی در کشورهای توسعه یافته با فسادهای قانونی روبه رو هستیم که دلیل وجود آن پدیده‌هایی مانند وال استریت به عنوان بزرگترین فساد قانونی در دنیا است؛ زیرا جمعیت یک درصدی آن سیاست‌های مالی را تنظیم می‌کند و تقریبا کشوری است که تمام منافع دنیا در اختیار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: