• سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 962-14287-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:
شاهنامه فرهنگ عظیم ایران و اسلام را در هم آمیخت

استاندار خراسان رضوی گفت: شاهنامه فرهنگ عظیم ایران و اسلام را در هم آمیخت.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان که در آیین بزرگداشت فردوسی در آرامگاه فردوسی  سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: فردوسی پس از فراز و  فرودها و استقلال نسبی ایران طلایه دار نهضتی بزرگ شد تا حماسه‌ای از کهن الگوهای ایرانی را با ارزش‌های اسلامی تلفیق کند و با خلق حماسه خود دو فرهنگ غنی ایران و اسلام را در هم آمیخت و کاری بزرگ کرد تا زبان فارسی را از ورطه نابودی نجات دهد.

وی تصریح کرد: شاهنامه مجموعه‌ای از آداب و رسوم و فرهنگ و گنجینه‌ای از لغات و کلمات است که ارزش‌های ما را حفظ می‌کند و فردوسی به حق در شاهنامه درس آزادگی را برای مردم تکرار و مرور می‌کند.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: فردوسی یادگاران دوست داشتنی ایران را گردآوری کرده و با این گنجینه گران‌سنگ فرهنگ ایران را حفظ کرد و کاری کرد که در قالب روایت‌ها و داستان‌ها ما بتوانیم با روانشناسی مردم ایران در طول تاریخ اشنا شویم.

رشیدیان افزود: شخصیت اول شاهنامه و قهرمان این کتاب در اوج توانمندی تمام وجود خود را به پای ایران عزیز می‌ریزد و این همان درسی است که شهدای عزیز ما از فردوسی آموختند و کاری کردند که رستم‌های زمانه لقب بگیرند.

وی عنوان کرد: وجوه بین‌المللی شاهنامه باعث شده است تا در طول زمان صاحبان اندیشه و قلم شخصیت او را بستایند و همگان بدانند که فردوسی بزرگ هدف والایی داشته است که آن اعطلای فرهنگ ایران و ایرانی است.

استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: ما نیز باید این مسیر مهم را ادامه بدهیم و از فردوسی و زندگی و درس‌های او بیاموزیم و بدانیم که همواره این الگوی موفق و بزرگ می‌تواند راهگشای ما در زندگی و جهان امروز باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: